خطر سرطان در مبتلایان به ام اس

خطر سرطان در مبتلایان به ام اس آقای هویج: متخصصان نروژی در مطالعات اخیر خود دریافتند كه مبتلایان به بیماری ام اس بیشتر در معرض مبتلاشدن به سرطان قرار دارند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، نتایج جدید بدست آمده از مطالعه روی ۷۰۰۰ بیمار نروژی مبتلا به ام اس برای مدت زمان ۶۵ سال نشان داد كه این بیماران نسبت به عموم افراد بیشتر در معرض مبتلاشدن به سرطان قرار دارند. همین طور خطر مبتلاشدن به سرطان اندام های تنفسی، دستگاه ادراری و سیستم عصب مركزی در این بیماران بیشتر است.
متخصصان در مقایسه خطر مبتلاشدن به سرطان در بین مبتلایان به بیماری ام اس با سایر افراد به یافته های زیر دست یافتند:
سرطان دستگاه تنفسی: احتمال افزایش ۶۶ درصدی
سیستم عصب مركزی: احتمال افزایش ۵۲ درصدی
سرطان دستگاه ادراری: احتمال افزایش ۵۱ درصدی
انواع سرطان ها: احتمال افزایش ۱۴ درصدی
این مطالعه برمبنای سوابق پزشكی ۶۸۸۲ بیمار مبتلا به ام اس كه در فاصله سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۹ متولد شده اند، بدست آمده است. همین طور این بررسی دربرگیرنده اطلاعاتی در مورد ۸۹۱۸ خواهر و برادرِ این بیماران كه به ام اس مبتلا نبودند و ۳۷ هزار و ۹۱۹ فرد دیگر است.
متخصصان نروژی اظهار داشتند: این مطالعه نخستین بررسی است كه خطر سرطان را در مبتلایان به ام اس با خواهران یا برادران این بیماران مقایسه كرده است. ارزیابی این خطر بین این دو گروه جالب است برای اینكه آنان به لحاظ ژنتیكی و محیطی با یكدیگر تشابه دارند.
به گزارش مدیكال اكسپرس، بگفته متخصصان قبل از این در مطالعات مربوط به خطر سرطان در مبتلایان به ام اس در كشورهای مختلف یافته های متضادی بدست آمده بود و بنا بر این انجام تحقیقات بیشتر برای فهم بهتر این ارتباط ضروری بوده است.
منبع:

1398/04/10
19:52:52
5.0 / 5
4435
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری