شكستگی تنشی استخوان چیست؟

شكستگی تنشی استخوان چیست؟ آقای هویج شكستگی تنشی استخوان چیست؟


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، همین طور در بعضی مواقع استخوانی كه استواری خودرا بر اثر بیماری هایی همچون پوكی استخوان از دست داده با انجام عادی ترین حركات گرفتار شكستگی تنشی می شود.
این نوع از شكستگی بیشتر در استخوان هایی از بدن همچون پا و ساق پا مشاهده می شود كه وزن بدن را تحمل می كنند و همین طور احتمال اینكه تمامی افراد شكستگی تنشی را تجربه كنند، وجود دارد.
علائم
در ابتدا، فردی كه گرفتار شكستگی تنشی شده باشد درد ناچیزی را تجربه می كند اما شدت آن با گذشت زمان بیشتر می شود. بطور معمول این احساس درد در ناحیه لطمه دیده وجود دارد و هنگام استراحت برطرف می شود. همین طور احتمال ورم در محل درد وجود دارد.
زمان مراجعه به پزشك
درصورتیكه شدت درد افزایش پیدا كند یا حتی هنگام استراحت ادامه داشته باشد مراجعه به پزشك لازم است.
دلایل
شكستگی تنشی اغلب از افزایش میزان یا شدت فعالیت بدنی ناشی می شود. استخوان ها به تدریج و بوسیله بازسازی با میزان فشاری كه بر آنها وارد می شود، سازگار می شوند. بازسازی پروسه طبیعی است كه همزمان با افزایش فشار بر استخوان سرعت پیدا می كند. در زمان بازسازی بافت های استخوانی از بین رفته و مجدد ساخته می شوند.
استخوان هایی كه در معرض فشار غیرعادی و بدون داشتن فرصت كافی برای بهبود قرار می گیرند، سلول ها را سریع تر از آنچه بدن می تواند جایگرین كند، بازجذب می كنند كه در نتیجه مستعد شكستگی تنشی می شوند.
فاكتورهای خطرزا
- برخی انواع ورزش ها: شكستگی تنشی در افرادی كه در ورزش هایی از قبیل دو میدانی، بسكتبال، تنیس یا ژیمناستیك فعالیت دارند بیشتر رایج است.
- افزایش فعالیت بدنی: افرادی كه بطور ناگهانی میزان فعالیت بدنی خودرا افزایش داده و از سبك زندگی كم تحرك به انجام فعالیت های بدنی شدید رو می آورند مستعد شكستگی تنشی هستند.
- جنسیت: زنان در معرض فزاینده این نوع شكستگی هستند.
- مشكلات در پاها: افرادی كه كف پای صاف دارند بیشتر احتمال دارد گرفتار شكستگی تنشی شوند.
- ضعیف شدن استخوان ها: بیماری هایی از قبیل پوكی استخوان سبب می شود استخوان ها استواری خودرا از دست داده و احتمال شكستگی تنشی بیشتر می شود.
- سابقه شكستگی تنشی: تجربه یك شكستگی تنشی یا بیشتر احتمال شكستگی مجدد را بیشتر می كند.
- كمبود مواد مغذی: اختلالات تغذیه ای و كمبود ویتامین D سبب می شود استخوان در معرض این نوع شكستگی قرار گیرند.
عوارض شكستگی تنشی
به گزارش سایت مركز تخصصی "مایو كلینیك"، بعضی از شكستگی های تنشی كاملا بهبود پیدا نمی كند كه به درد مزمن منجر می شود. درصورتیكه عوامل نهفته در بروز آن درمان نشود فرد در معرض شكستگی های تنشی بیشتر قرار می گیرد.
پیشگیری
- اعمال تدریجی تغییرات در هنگام شروع برنامه های ورزشی
- استفاده از كفش مناسب
- رژیم غذایی صحیح
منبع:

1398/04/20
13:38:45
5.0 / 5
4389
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پیشگیری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری