زنان مبتلا به هپاتیت خودایمنی می توانند حامله شوند؟

زنان مبتلا به هپاتیت خودایمنی می توانند حامله شوند؟ آقای هویج: یك متخصص گوارش و كبد، ضمن تشریح علل مبتلاشدن به هپاتیت خودایمنی، در عین حال بر ضرورت ورزش و تزریق واكسن هپاتیت B قبل از آغاز درمان تاكید نمود.


دكتر سید مؤید علویان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه وظیفه اولیه كبد تصفیه هر چیزی است كه ما می خوریم، اظهار داشت: كبد در مراقبت از عفونت ها كمك می نماید و میكروب ها و سایر مواد سمی را از خون خارج كرده و به حفظ سلامت كمك می نماید. همین طور مسئولیت ذخیره انرژی برای به حركت در آوردن عضلات و كنترل قندخون و تنظیم كلسترول و نیز مسئولیت كنترل چندین هورمون و آنزیم دیگر بر عهده كبد است.
وی درباب بیماری خودایمنی اضافه كرد: سلول های دستگاه ایمنی امكان دارد گاهی به دلیلهای مختلف نتوانند بعضی از مواد و اجزای بدن را از مواد خارجی و بیگانه تشخیص دهند و بدین جهت نسبت به بافت های خودی حساس شده و بر ضد آنها پادزهر و یا آنتی بادی ترشح می كنند. در نتیجه دستگاه ایمنی به اشتباه حمله به خود بدن را آغاز می كند؛ چنین وضعیتی را بیماری خود ایمنی می نامیم.
علویان با تاكید بر اینكه تزریق واكسن هپاتیت B پیش از شروع درمان الزامی است، اظهار نمود: در امتداد روند درمان، بیمار باید فعالیت ورزشی خودرا به صورت منظم انجام دهد؛ چونكه این تمرینات ورزشی به حفظ تراكم استخوان و افزایش قدرت عضلات كمك می نماید. البته توجه به این نكته لازم است كه نباید خودرا خسته كنید و به تدریج بر میزان آن بیفزایید.
وی درباب تشكیل خانواده برای افراد مبتلا به هپاتیت خودایمنی اضافه كرد: هپاتیت خودایمنی قابل سرایت به افراد دیگر نیست و این افراد منعی برای ازدواج نخواند داشت؛ البته درصورتی كه قصد حاملگی داشته باشند بهتر است با پزشك خود مشورت كنند تا در ضمن دوره حاملگی با تغییر تركیب در داروها، درمان بیمار بدون آنكه خطری متوجه مادر و جنین باشد، ادامه خواهد یافت. آغاز حاملگی تا حدودی امكان فروكش كردن بیماری را فراهم می آورد، اما احتمال عود بیماری بلافاصله بعد از زایمان بالا می رود.
منبع:

1398/06/18
12:39:23
5.0 / 5
4117
تگهای خبر: ایمنی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری