وزیر بهداشت مطرح كرد

برنامه ایران برای كنترل بیماری های غیرواگیر، پروژه ای به نام هر خانه یك پایگاه سلامت

برنامه ایران برای كنترل بیماری های غیرواگیر، پروژه ای به نام هر خانه یك پایگاه سلامت به گزارش آقای هویج وزیر بهداشت در دیدار با مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت ضمن اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای كنترل بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، اظهار داشت: با عنایت به تجارب ایران در توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان، می توانیم در زمینه فنی، كمك های زیادی را به كشورهایی كه نیازمند انتقال این دانش فنی هستند، ارائه دهیم.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در دیدار دكتر المنظری، مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت، ضمن ابزار امیدواری برای دستیابی به دستاوردهای مطلوب در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و ارائه این دستاوردها به منظور ارتقای حوزه بهداشت كشورهای منطقه و جهان، تصریح كرد: ایران دارای تجارب بهادار ای در زمینه بهداشت است و بعنوان كسی كه ۳۰ سال قبل، مسئولیت حوزه بهداشت كشور را برعهده داشتم و در كنار دوستانی همچون دكتر آسایی مسائل بهداشتی را اداره می كردیم، تا زمانی كه در سازمان برنامه و بودجه بودم، پیگیر مسائل بهداشتی در اقصی نقاط كشور بوده ام.
وی اضافه كرد: ایران دارای یكی از قوی ترین زیرساخت های PHC است و این مورد مقدمه خوبی برای عبور ما به سمت پوشش همگانی سلامت UHC است. طی مدتی كه در وزارت بهداشت حضور پیدا كردیم، پرونده الكترونیك سلامت را تكمیل و مستقر كردیم. امروز، تمامی هموطنان ایرانی دارای پرونده الكترونیك سلامت ایرانی ها هستند، پرونده الكترونیك سلامت به ما این امكان را می دهد كه برای گام های بعدی مانند سیستم ارجاع، پزشكی خانواده و اعمال راهنماهای بالینی برای مدیریت اقتصاد سلامت، موفقیت آمیز عمل نماییم.
وزیر بهداشت افزود: چندسال قبل در وزارت بهداشت با كمك همكارانی همچون دكتر آسایی، برای جامعه محور كردن آموزش پزشكی، طرح community oriented medical education را اجرا كردیم. در این طرح، از افراد داوطلب برای ارتقای بهداشت در حاشیه شهرها، بهره برده و بحث محله محور كردن سلامت را نیز دنبال كردیم. در آن زمان به پیاده سازی پروژه شهر سالم فكر كردیم تا مجموعه ای از این فعالیت ها در پروژه شهر سالم (Healhty city) در تهران نیز اجرا شود. البته در شهرهایی مانند شیراز، اصفهان و برخی شهرهای بزرگ دیگر نیز اجرا شده است.
وی اظهار داشت: در این دوره تصمیم داریم بجای integrated method، به سراغ اجرای جامعه محور كردن سلامت در چارچوب پروژه ای به نام "هر خانه یك پایگاه سلامت" برویم. در این پروژه مقرر است یك فرد را بعنوان محور كه بیشتر خانم خانه است را انتخاب نماییم و به این فرد بوسیله راه هایی كه در نظر داریم و یكی از آنها یادگیری مجازی است، آموزش هایی دهیم كه این آموزش ها، شامل پیشگیری، درمان های اولیه و توانبخشی و بازتوانی است.
وزیر بهداشت عنوان كرد: اقدام دیگری كه باید انجام دهیم این است كه آموزش پزشكی را بجای آموزش های مبتنی بر بیمارستان در رشته پزشكی و آموزش های مبتنی بر مطب دندانپزشكی در رشته دندانپزشكی، به سمت آموزش های جامعه محور ببریم. به این صورت كه هر ۵ تا ۱۰ خانه را به یك دانشجوی پزشكی، دندانپزشكی، تغذیه، داروسازی و توانبخشی، بسپاریم تا آنها در ضمن مدت تحصیل شان در آن شهر، مشكلات این خانواده ها را در مسائل اجتماعی به خصوص تاثیری كه مولفه های اجتماعی بر سلامت انسان ها دارد، رفع كرده و با این مشكلات از نزدیك آشنا گردند.
بنابر اعلام وبدا، وی اظهار داشت: در این پروژه، هر ۵ تا ۱۰ دانشجو زیر نظر یك پزشك خانواده و هر ۵ تا ۱۰ پزشك خانواده، زیر نظر یك استاد پزشكی خانواده در دانشگاه های علوم پزشكی مدیریت خواهند شد كه نمرات این دانشجوها برای این كرسی با تایید پزشك خانواده تایید و در كارنامه شان ثبت خواهد شد. دانشجویانی می توانند از دوره عمومی به رزیدنتی به فلوشیپ بروند كه این دوره را به خوبی پاس كرده باشند. معتقد هستم تا نیروهای نظام سلامت را به صورت جامعه محور آموزش ندهیم، آموزش پزشكی كاربردی نخواهد داشت.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درانتها اظهار داشت: همچون برنامه هایی كه در دست داریم؛ كنترل بیماری های غیرواگیر مانند دیابت است. همین طور درحال حاضر، در حال یافتن نقاط هایپراندمیك بوده و برنامه بیماری های منتقله بین انسان و حیوان و HIV نیز جزو طرح های ملی ما است. امیدواریم با حمایت شما در منطقه، بتوانیم در زمینه بهداشت جهانی، گام های اساسی در كنار یكدیگر برداریم. با عنایت به تجارب ایران در توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان، می توانیم در زمینه فنی، كمك های زیادی را به كشورهایی كه نیازمند انتقال این دانش فنی هستند، ارائه دهیم.
منبع:

1398/07/21
23:16:13
5.0 / 5
4178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری