وكیل برای مطالبه مهریه در طلاق

وكیل برای مطالبه مهریه در طلاق مهریه می تواند در خواست انجام كاری توسط مرد می باشد. به طور نمونه زوج متعهد می شود كه 2 خانه برای نیازمندان در یك منطقه احداث كند.


طلاق و مهریه زن :  مهریه که از آن در قران به عنوان صداق یاد می شود حقوقی است که زوج در ابتدای شروع زندگی مشترک متعهد می شود تا به زوجه پرداخت نماید.

هر چیزی را می توان به عنوان مهریه قرار داد، اما به شرطی که ارزش و منفعت عقلی داشته باشد در ضمن خلاف شرع و قانون نباشد.

مهریه می تواند در خواست انجام کاری توسط مرد می باشد .به طور نمونه؛ زوج متعهد می شود که 2خانه برای نیازمندان در یک منطقه احداث کند.

نکته ای که باید به آن توجه داشت، الزام به وجود مهریه در عقد نکاح است؛ مهریه می بایست حتماً در عقد نکاح تعیین و ذکر شود، اصلاً نکاح بدون مهریه باطل می باشد.البته زوجین می توانند توافق کنند که بعداً میزان و مبلغ مهریه را تعین نمایند، توافق بر عدم وجود مهریه یک توافق بی پایه و باطل می باشد، بنابراین مهریه را می توان بعد از وقوع عقد و در طول زندگی مشترک تعین نمود.

همانطور که متوجه شدید ، مسائل مربوط به مهریه بسیار متنوع و گسترده می باشد که برای کسب اطلاعات لازم در این زمینه باید به متخصص آن ، مراجعه شود.

کسب اطلاعات مهم و سودمند در زمینه مهریه هم برای زوجه به منظور اطلاع یافتن از حقوق خود و هم برای مرد به منظور نحوه پرداخت مهریه لازم می باشد، به همین دلیل لزوم مراجعه به وکیل  یک ضرورت انکارناپذیر است.

وکیل مهریه گروه حقوقی عدل جویان با تجربه سالها فعالیت به صورت تخصصی در دعاوی خانوادگی علی الخصوص مسائل مربوط به مهریه آماده پیگیری پرونده مطالبه مهریه شما می باشد .

مهریه در طلاق

همانطور که در مشاوره حقوقی طلاق به درخواست زن بیان کردیم مرد هر وقت که بخواهد می تواند زن را طلاق دهد اما هر زمان که بخواهد زوجه را طلاق دهد باید مهریه وی را نیز کامل پرداخت نماید ، البته مواردی نیز وجود ارد که به زوجه مهریه تعلق نمی گیرد که درادامه به آن خواهیم پرداخت؛ در برخی از موارد نیز مهریه زن نصف می شود.

چنانچه طلاق پیش از ایجاد شدن رابطه نزدیکی فی مابین طرفین نکاح واقع شود نصف مهریه به زن تعلق می گیرد ، اگر مرد درابتدای زندگی مشترک مهریه را کامل به زوجه پرداخت نموده باشد ولی پیش از نزدیکی جدا شوند ، زوجه باید نصف مهریه را بازگرداند برای این منظور مرد می تواند  درخواست استرداد مهریه را از زوجه داشته باشد در این حالت چنانچه زوجه ادعا کند که مهریه تلف شده است زن باید مثل یا قیمت مهریه را مسترد کند.

عدم تعیین مهریه و طلاق

ممکن است زن و مرد توافق کنند تا مهریه را بعداً و در اثنای زندگی مشترک تعین کنند حال اگر زن و مرد پیش از تعیین مهریه تصمیم بر جدایی بگیرند 2 حالت پیش می آید:

1-رابطه نزدیکی بین زن و مرد ایجاد شده

2-رابطه نزدیکی بین زن ومرد ایجاد نشده باشد

چنانچه رابطه نزدیکی ایجاد نشده باشد مهرالمتعه به زوجه تعلق خواهد گرفت؛ مهرالمتعه را در ضمن مشاوره حقوقی مطابه مهریه توسط وکیل طلاق توافقی به طور کمل توضیح و تشریح کرده ایم.

چنانچه رابطه نزدیکی بین زن مرد ایجاده شده باشد مهرالمثل به زوجه تعلق می گیرد.

مهریه و فسخ نکاح

در مشاوره حقوقی فسخ نکاح بیان داشتیم در برخی از موارد هیچ مهریه ای به زوجه یا زن پرداخت نمی شود، یکی از آن موارد ، فسخ نکاح می باشد . هرکدام از طرفین نکاح در مورادی از جمله تدلیس در نکاح و تخلف از شرط وصف .... می توانند عقد نکاح را فسخ کنند .

حال اگر فسخ نکاح پیش از رابطه نزدیکی و زناشویی باشد به زن هیچ مهریه پرداخت نمی شود، یک استثنا در این مورد وجود دارد و آن زمانی است که زوجه نکاح را به دلیل وجود بیماری عنن در مرد فسخ کند .

عنن نوعی بیماری جنسی مربوط به آقایان می باشد.اگر عقد نکاح بعد از ایجاد شدن رابطه نزدیکی بین طرفین فسخ شد مرد باید تمام مهریه زوجه را پرداخت نماید ، در این مورد هم یک استثناء وجود دارد و آن وقوع تدلیس در نکاح می باشد .

در صوتی که زوجه تدلیس در نکاح کرده باشد و اثبات شده باشد و مرد به این دلیل در خواست فسخ نکاح را داشته باشد، حتی اگر رابطه جنسی و نزدیکی بین زن و مرد ایجاد شده باشد هیچ مهریه به زن تعلق نخواهد گرفت بلکه به محکومیت جزایی نیز دچار خواد شد.

دفتر وکالت گروه حقوقی ما  در غرب تهران در منطقه صادقیه واقع می باشد، شما عزیزان برای بهره مندی از سودمند ترین و کاربردی ترین مشاوره حقوقی تلفنی رایگان می توانید به دفتر وکالت ما  واقع در غرب تهران،صادقیه،خیابان شهدای صادقیه جنوبی ،پلاک۴۱،طبقه ۴ مراحعه فرمایید.

1399/01/02
01:17:02
5.0 / 5
3572
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری