سخنگوی وزارت بهداشت اعلام كرد

درمان رایگان كرونا در بیمارستان ها

درمان رایگان كرونا در بیمارستان ها آقای هویج: سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح آخرین نتایج روش های درمانی مورد مطالعه برای درمان بیماران كرونا، در عین حال از احتمال تولید واكسن كرونا بین 9 ماه تا یك سال آینده آگاهی داد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور در ارتباط ویدیو كنفرانسی با خبرنگاران، با اشاره به برگزاری هفته سلامت از یكم تا هفتم اردیبهشت ماه، اظهار داشت: شعار هفته سلامت كه از اول تا هفتم اردیبهشت ماه برگزار می شود، با هشتگ "كرونا را شكست می دهیم" بوده و شعار اصلی آن «حمایت همگانی از مدافعان سلامت» است كه برمبنای شعار سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده است. شعار جهانی نیز "حمایت از پرستاران و ماماها"ست و چون بهورزان و نیروهای بهداشتی هم در ایران اقدامات پرستاران و ماماها را انجام می دهند، این شعار را بومی سازی و انتخاب كردیم. محوریت برنامه های هفته سلامت، مقابله با كرونا بر طبق بسیج ملی مقابله با كروناست.
آخرین وضعیت روش های درمانی كروناجهانپور درباره آخرین وضعیت روش های درمانی كرونا، اظهار داشت: برنامه های مطالعات بالینی داروی فاویپراویر در دست اجراست و با عنایت به این كه در ژاپن و چین برای این دارو با عنایت به عوارض آن، اثربخشی خاصی برای درمان كووید ۱۹ گزارش نشده است، این دارو وارد فاز مطالعات بالینی شد و هر نوع تجویز مستلزم نتایج مطالعات بالینی است. درمان هایی مانند همویرفیوژن هم در فاز مطالعاتی بوده و اثربخشی قطعی نشان نداده اند. داروی هیدروكسی كلروكین هم بعنوان دارویی با اثربخشی نسبی در پروتكل درمانی ما قرار دارد. استفاده از اكتمرا و آمپول رمدسویر (Remdesivir) هم فاز مطالعات بالینی را طی می كند.
وی اضافه كرد: سلول درمانی برای بهبود عوارض ریوی نیز روشی بود كه در بعضی بیماران اثربخشی آن دیده شده بود و دارد فاز مطالعاتی را طی می كند. باید توجه كرد كه تابحال هیچ كدام از این روش ها را نمی توانیم درمان اثربخش و حتی اثربخش نسبی محسوب نماییم، هر روشی برای درمان كرونا كه در دنیا در حال مطالعه بوده، همزمان در ایران هم در حال مطالعه است و ده ها طرح مطالعاتی طب مدرن و مكمل در ایران در دست مطالعه قرار دارد.
احتمال تولید واكسن كرونا تا یك سال آیندهوی اضافه كرد: همین طور امیدها این است ظرف ۹ ماه تا یك سال و نیم آینده واكسن كرونا تولید شود كه البته احتمالی است. در حوزه تشخیص هم از تست های PCR بعنوان تست اختصاصی، سی تی اسكن بعنوان تست با حساسیت تشخیص بالا استفاده می شود. تست های سرولوژیك كه همزمان با كشوری چون امریكا در ایران به تولید رسیده، برای تشخیص كرونا با روش الایزا در حال مطالعه است و قابلیت تولید آن وجود دارد. هنوز پروتكل های مورد استفاده تست های سرولوژیك با عنایت به نوع آنتی بادی ها مقابل كرونا تدوین نشده است و با تولید انبوه تست های الایزا خیلی از آزمایشگاه ها می توانند از این تكنولوژی استفاده كنند؛ چونكه فناوری تولید آن در كشور وجود دارد و به محض تایید آن می توانیم حتی بیش از تست PCR آنرا تولید كرده و آزمایشگاه های بیشتری را برای آن قرار دهیم.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارات در خصوص ایمنی گله ای و یا قرنطینه كامل، اظهار داشت: ما بیش از ۶۰۰ هزار نفر در كشور زیر مجموعه وزارت بهداشت داریم كه برخی از آنها پزشك، پرستار و كارشناس بهداشت و به صورتی صاحب نظر هستند. بعلاوه تعداد زیادی هیئت علمی داریم و قاعدتا ممكنست ۶۰۰ هزار نظر هم داشته باشیم. قاعدتا این نظرها، نظر وزارت بهداشت تلقی خواهد شد.
ایمنی گله ای نداریمجهانپور افزود: در عین حال باید توجه كرد كه واحد شمارش انسان گله نیست و در مقابله با كرونا چیزی به نام ایمنی گله ای نداریم و اگر بخواهیم نامی بر آن بگذاریم، ایمنی گروهی است. تلاش ما این نیست كه ما به سمت ایمنی گروهی برویم؛ چونكه ایمنی گروهی یك رویداد است كه ما با آن روبرو می شویم و در جایی جبرا اتفاق می افتد، اما نمی توان گفت استراتژی نظام سلامت این است كه ایمنی گروهی ایجاد شود؛ ایمنی گروهی هم اگر جایی اتفاق بیفتد به خاطر این است كه به صورتی یك بیماری ممكنست بر همه ابزارهای بشر غلبه كند و شما چاره برای مقابله با آن نداشته باشید. بدین سبب مواجهه با این مساله جبری است و اختیاری نیست و چنین انتخابی هم در وزارت بهداشت وجود ندارد.
چند درصد جمعیت كشور به كرونا مبتلا می شوند؟ سخنگوی وزارت بهداشت اضافه كرد: شاید پنج تا ۱۰ درصد جمعیت كشور یا در بدبینانه ترین حالت ۱۵ درصد جمعیت یك كشور مبتلا شوند. بر همین مبنا همه تلاش هایی كه برای درمان و ایزولاسیون مبتلایان، قرنطینه افراد مشكوك یا مجاور با فرد مبتلا و اقدامات دیگری كه تحت فاصله گذاری اجتماعی انجام می شود، آموزش ها و اعمال محدودیت ها، پروتكل هایی كه تصویب، ابلاغ و اجرایی می شود، همه برای این است كه ما به سمت ابتلای بخش زیادی از جامعه نرویم و زمان و فرصت بخریم و بار ترافیك و ازدحام ناگهانی به سیستم درمانی كشور تحمیل نكنیم تا بتوانیم از این مرحله عبور نماییم. در عین حال از این ستون تا آن ستون در هر اپیدمی بیماری نوپدید فرج است و ان شاالله گشایشی خواهد شد كه در ماه ها و هفته های آتی راحت تر با این بیماری برخورد نماییم.
احتمال همزمانی كرونا با آنفلوآنزا در پاییز؛ آری یا خیر؟ وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال ماندگاری كرونا تا پاییز و همزمانی كرونا با اپیدمی آنفلوآنزا، اظهار نمود: امیدواریم در هفته های آتی راحت تر بتوانیم با این بیماری برخورد نماییم. حتی امروز هم در موقعیت هفته اول اسفند قرار نداریم و و هیچ پرستار و پزشك ما در هراس و نگرانی هفته اول اسفند نیست. امیدوارم طی دو ماه آینده هم چنین حسی را نسبت به امروز داشته باشیم و وضعیت بهتر شود. امیدواریم در هفته های آتی به مهار و كنترل نسبی بیماری نزدیك شویم. البته نمی توان زمانی برای آن پیش بینی نمود و نمی توانیم بگوییم شر این ویروس برای همیشه از سر بشر كم خواهد شد یا خیر. برای اینكه این بیماری نوپدید است.
جهانپور همین طور اظهار داشت: حالا به نظر می رسد كه پیش بینی صاحب نظران این است كه برای ماه ها و سال های آتی احیانا باید یك زندگی مسالمت آمیزی با كرونا در نظر بگیریم و بنابر این نظرات قاعدتا فصل سرد كرونا میهمان ماست و در عین حال همیشه فصل سرد برای ما آغاز یك اپیدمی آنفلوآنزا نیز هست. بدین سبب همانطور كه سال قبل با آنفلوانزای تیپ A مواجه بودیم، اگر كرونا هم تا پاییز از جامعه بشری رخت نبندد، باید هر دو ویروس را میزبانی نماییم و برای آن آمادگی داشته باشیم.
بیش از ۷۰۰ فوتی ناشی از مسمومیت با الكلسخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار مسمومیت های الكلی اظهار داشت: آمار در ایام مختلف گزارش شده و قاعدتا همچنین روند افزایشی داشته است. گزاش اولیه ما در این حوزه ۲۷۷ فوتی بود، در دومین گزارش هم كه ۳۲۰ فوتی ناشی از مسمومیت با الكل داشته ایم و سپس این عدد به ۶۰۰ مورد رسید. بعد از آن سخنگوی قوه قضاییه و پزشكی قانونی هم آمار ۷۰۰ مورد را اعلام كردند، اما بنابرگزارش های واصله بیش از ۷۰۰ مورد فوتی ناشی از مسمومیت الكلی تا به امروز ثبت شده است و احتمال افزایش آن وجود دارد.
ثبات نسبی مبتلاشدن به كرونا در كشورجهانپور در پاسخ به سوالی درباره افزایش آمار مبتلاشدن در سه استان كشور، اظهار داشت: در سه استان به این علت كه تست سرپایی به طور گسترده انجام شده، آمار افزایشی بوده و این طبیعی است و انتظار داریم كه چنین اتفاقی بیفتد؛ چونكه هدف بیماریابی فعال است. در بسیج ملی مقابله با كرونا فاز اول بیماریابی فعال را اجرا كردیم و با شناسایی بیماران بوسیله سامانه غربالگری نیز، بیماران بسیاری راشناسایی كردیم. فاز دوم بیماریابی فعال افزایش تعداد تست PCR است كه روزانه انجام می شود و قاعدتا علاوه بر افرادی كه به بیمارستان ها مراجعه می كنند یا بستری می شوند، از افراد مشكوك كه به صورت سرپایی مراجعه می كنند هم تست می گیریم.
وی تصریح كرد: افزایش آمار مبتلاشدن در سه استان، به علت افزایش انجام تست را نمی توان بعنوان روند كلی بیماری محسوب كرد. برای اینكه تست ها افزوده شده و بیماریابی فعال تر شده است و در نتیجه موارد گزارش شده بیشتر خواهد شد. بطور كلی می توانیم اعلام نماییم كه در چهار یا پنج استان در ایام اخیر روند افزایشی داشتیم و در این استانها هم به صورتی به ثبات نسبی رسیده ایم، برای مثال در استان های فارس، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی كه روند افزایشی داشتیم، نسبت به قبل در این استانها به ثبات نسبی رسیده ایم و دیگر روند صعودی ندارند.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: استان هایی مانند كرمانشاه و زنجان و یك استان دیگر كه بیماریابی فعال دارند، بیماران سرپایی بیشتری تست شدند و قاعدتا آمار افزوده می شود، اما این به معنای افزایش شیب مبتلاشدن و شیوع بیشتر نیست، بلكه این مسئله نشان از افزایش شناسایی مبتلایان دارد. باید توجه كرد كه هر موردی كه شناسایی می شود ما گزارش آنرا به مردم ارائه می دهیم، اما بطور كلی تعداد موارد مثبت كمتر شده است.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره عدم اعلام آمار پنج استان برمبنای برخی اظهارات، اظهار داشت: یك ماه است كه وزارت بهداشت آمار استانی را اعلام نمی نماییم. آنچه كه در اینباره در خارج از كشور منتشر می شود اطلاعات نادرست و بر پایه تحلیل اطلاعاتی شایعات است و آنچه كه در داخل كشور در اینباره منتشر می شود هم باز هم برمبنای اطلاعات غیررسمی و پراكنده از مصاحبه های استانی است. در عین حال برخی اعداد و ارقامی هم كه اعلام می شود از آمارهایی كه ما داریم، پایین تر است. در عین حال چند هفته است كه آمار تفكیكی استانی را منتشر نمی نماییم كه اتفاق مثبتی هم بود. آمارهایی كه در این حوزه منتشر می شود معتبر نیست و بر اساس اطلاعات پراكنده است. البته باید توجه كرد كه ممكنست به صورت مقطعی آمار استانها را برای جمع بندی اعلام نماییم، اما این اتفاق به صورت روزانه نخواهد بود.
آخرین وضعیت پلاسمادرمانی بیماران كروناوی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت مطالعات بر روی پلاسما درمانی، اظهار داشت: اگر نگوییم قدمت پلاسما درمانی به اندازه علم ایمنی شناسی است، كمتر هم نیست. این روش در كلیت موضوع خیلی كار عجیب و ابداع خاصی نیست. قبلا در مورد برخی بیماری ها خصوصاً بیماری های عفونی كه واكسن، سرم و درمان خاصی نداشتند هم مورد استفاده قرار گرفته بود. به هر حال پایه تئوریك این روش مشخص است و برای هر بیماری واگیری یا هر میكروارگانیسم بدن انسان آنتی بادی برای مقابله با آن بیماری می سازد و همیشه این ظرفیت وجود دارد كه بتوانیم از این آنتی بادی ها برای مقابله با ویروس و میكروب در بیماران استفاده نماییم.
جهانپور افزود: در این روش از پلاسمای افراد بهبود یافته استفاده می شود تا به پیكر شخص مبتلا تزریق شود تا به سیستم ایمنی آن فرد كمك نماید و به مبتلایان برای مقابله با بیماری كمك گردد. باید توجه كرد كه پلاسما درمانی بطور نسبی در خیلی از بیماری های نوپدید موثر بوده و خصوصاً به صورت فوریتی در ماه های اولیه ای كه بیماری و آنتی بادی بیماری معین نمی باشد و ممكنست موثر بوده باشد.
جهانپور اظهار داشت: این روش در شهرها و دانشگاه های علوم پزشكی مختلف و سازمان انتقال خون شروع شده و گاهی گزارش های اولیه مثبتی هم وجود دارد. با این وجود میزان اثربخشی دقیق آن به انتشار گزارش های بالینی بستگی دارد.
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره پیك رفت و آمدی مردم در ساعات كاری، اظهار داشت: ساعت هفت تا ۱۴ بیشتر برای ادارات دولتی است. در بخش خصوصی ساعت ها مقداری متفاوت می باشد و به صورتی این تفكیك وجود دارد. هم اكنون سه گروه مختلف داریم؛ یكی ساعت مراجعه كاركنان بخش دولتی، ساعت مراجعه كاركنان بخش خصوصی و دیگری صنوف است كه ساعت كاری شان متفاوت می باشد. بدین سبب سه نوع تقسیم بندی در این حوزه می باشد، اما باز هم نیازمند اطلاعاتی هستیم. البته بر پایه اطلاعات دقیق از وضعیت ترافیك و رفت و آمد شهری پیشنهاداتی به ستاد واصل شد كه اگر این پیشنهادات با مطالعاتی كه در حوزه رفت و آمد شهری انجام شده، مطابق باشد، تغییر و اصلاح انجام می شود. در غیر این صورت همین وضعیت كه سه زمان مختلف برای مراجعه به ادارات در بخش های مختلف وجود دارد، حفظ می شود.
بررسی وضعیت سیستم تهویه متروجهانپور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تهویه مترو، اظهار داشت: در زمینه سیستم تهویه مترو بررسی هایی از طرف مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت در حال انجام می باشد. در یافته های كشورهای دیگر نیز چیزی در خصوص تایید این كه انتقال ویروس بوسیله هوا و سیستم تهویه مترو وجود داشته باشد، گزارش نشده است. در عین حال مركز سلامت محیط و كار ما به صورت مستقل و با همكاری برخی دانشگاه ها در حال بررسی و مطالعه این مساله هستند و اگر محرز شود كه احتمال انتقال و شیوع بیماری بوسیله مسیر هوایی و تهویه مترو وجود دارد، چاره ها و پروتكل هایی برای آن ارائه می شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره نیاز ایران به كمك های بین المللی در مقابله با كرونا، اظهار داشت: به هر حال هیچ كشوری در شرایط بحران، برای مقابله با طغیان یك بیماری نوپدید نمی تواند بگوید كه ما نیازمند كمك نیستیم. هر كمكی كه بیاید می تواند به ارتقاء كمی و كیفی مقابله با بیماری نوپدید بپردازد و هر كشوری از این كمك ها استقبال می كند. در عین حال از همه كمك های قبلی فارغ از بهای آن استقبال و تقدیر كردیم. بااینكه اگر این نیازها منطبق بر نیازهای ضروری ما باشد كه بارها و بارها وزارت خارجه اعلام نموده، بهتر خواهد بود، اما قاعدتا دندان اسب پیكشی را نخواهیم شمرد.
وی درباره همراهی و همكاری ستادها و ارگانهای مختلف با وزارت بهداشت، اظهار داشت: ما فقط در مورد حوزه سلامت می توانیم صحبت نماییم. در این حوزه هم بنیاد جانبازان و هم آستان قدس رضوی و بطور ویژه، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در كنار وزارت بهداشت قرار دارند و پشتیبانی زیادی در این بحران انجام دادند. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) هم از لحاظ سرعت و هم از لحاظ گستردگی و هم از نظر خدمات، كمك های زیادی به وزارت بهداشت انجام داده است و اقداماتش در این عرصه چشم گیر و قابل توجه بود. در زمنیه اقدامات لجستیكی و حتی تامین دارو و... كمك های بسیاری انجام دادند.
علایم پوستی در كرونا شایع نیستجهانپور در پاسخ به سوالی درباره التهابات پوستی بعنوان علایم، كرونا، اظهار داشت: علامت های پوستی در این بیماری شایع نیست. باید توجه كرد كه علامتها در بیماری های مختلفف متفاوت می باشد و علایم پوستی در سایر عفونت های ویروسی نیز ممكنست دیده شود و علامت اختصاصی در كرونا نبوده و شایع هم نبوده است. در پزشكی به این موارد، گزارش های موردی گفته می شود و به نسبت نابویایی، ناچشایی و در راس همه، تب و سرفه و تنگی نفس؛ راش های پوستی شیوع چندانی ندارد. در نتیجه خیلی نمی توان اظهار داشت كه موارد مهم در زمینه تشخیص كرونا حسوب می شود. این مساله خیلی عواقب خاصی نداشته و جای نگرانی چندانی هم ندارد.
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی دراباره وضعیت نقاهتگاه های بیمارستانی، اظهار داشت: مراكز مراقبت بالینی با همكاری خوب ارتش جمهوری اسلامی، بسیج، سپاه پاسداران، جمعیت هلال احمر و سازمان های مردم نهاد، در استان های مختلف برمبنای اعلام نیاز بوجود آمد. البته در اغلب موارد یا نیاز به آنها عملا عملیاتی نشد و یا اینكه بخشی هم كه وارد فاز عملیاتی شد، قابل توجه نبود. اولا به این علت كه هیچ وقت وارد فاز بحرانی نشدیم. به صورتی كه كه تخت های بیمارستان مان مملو از بیمار شود و نتوانیم پاسخگوی ارائه خدمات به افرادی كه نیاز به ایزولاسیون دارند، باشیم. بر این اساس در بیمارستان ها تخت های خالی عادی داشتیم كه می توانستند پذیرای این بیماران باشند. البته قسمتی از مردم هم به دلیلهای مختلف فرهنگی از حضور در این مراكز امتناع می كردند. در هر حال بخش عمده این ظرفیت استفاده نشد و امیدواریم هیچ وقت استفاده نشود و نیازی به بخش های بیمارستانی خالی هم پیدا نكنیم، اما اگر هر آن اتفاقی رخ دهد و با خیز مجددی مواجه شویم، اساسا مراكز مراقبت بالینی به كمك می آیند.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره اینكه آیا سامانه ۴۰۳۰ به صورت خرید خدمت كار می كند یا خیر، اظهار داشت: سامانه ۴۰۳۰ با آغاز بسیج ملی مقابله با كرونا شروع شد و نوعی مشاركت است. بسترهایی كه در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام بود، در اختیار ستاد ملی مقابله با كرونا قرار گرفت و به صورتی مشاركت و همكاری است.
وضعیت استقبال از سامانه ثبت اصنافجهانپور در پاسخ به سوال ایسنا، درباره اختلال در سامانه ثبت اصناف و در عین حال میزان استقبال از این سامانه، اظهار داشت: عموما مشكلی در زمینه ثبت اصناف در سامانه وجود ندارد. اگر افراد از اكسپلورر خاصی استفاده می نمایند، آنرا تغییر دهند و البته اگر با فیلترشكن وارد این سامانه می شوند، امكان ثبت اطلاعات ندارند. بدین سبب باید فیلترشكن خودرا خاموش كنند. برای اینكه با فیلترشكن امكان ادامه عملیات ثبت وجود ندارد و این كار برای افزایش ضریب امنیتی است تا كاربران با آی پی خارجی نتوانند متصل شوند. در غیر این صورت اگر باز هم مشكلی در ثبت اطلاعات داشتند، حتما بوسیله ۴۰۳۰ یا ۱۹۰ گزارش كنند تا پیگیری نماییم.
پیش بینی ثبت نام ۲میلیون و ۷۰۰ واحد شغلی در سامانه وزارت بهداشتوی اضافه كرد: پیش بینی ما این است كه دو میلیون و ۷۰۰ هزار واحد شغلی مختلف در صنوف مختلف در سامانه ثبت نام كنند كه تنها قسمتی از آنها مشاغل ضروری یا كم خطر هستند كه در مرحله اول مورد توجه اند و در مراحل بعدی تقسیم بندی های بعدی را انجام می دهیم. هرچند كه ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد شغلی احیانا وجود دارد كه قسمتی از آنها ممكنست در زمره مشاغل غیر رسمی باشد. حتی مشاغل غیر رسمی هم باید در این سامانه ثبت كنند.
مشكل سازی مهاجران غیررسمی و بدون هویت برای بیمارستان هاوی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت درمان مهاجرین افغانستانی مبتلا به كرونا، اظهار داشت: یكی از اشكالات جدی كه خصوصاً در كرونا با برخی اتباع خارجی مقیم ایران داریم، این است كه گاهی با مهاجرانی مواجه هستیم كه برگه درست هویتی رسمی ندارند و حتی نمی دانیم اسم و فامیل آنها درست است یا خیر. بدین سبب كاملا با افرادی با هویت غیر رسمی مواجهیم كه این مساله مشكلاتی بوجود می آورد. افرادی كه بیمه سلامت یا برگه اقامت یا هویتی دارند كه مشكلی ندارند. اما بقیه موارد موجب بروز مشكلاتی برای بیمارستان ها شده كه هویت افراد قابل شناسایی نیست و چه اقداماتی باید انجام دهند. حداكثر تلاش این است، افراد خارجی هم كه حتی مشكلات هویتی هم دارند، بتوانند خدمات لازم را بدون هزینه دریافت نمایند. البته همچنان مشكلات هویتی این افراد برای بیمارستان ها و برای سامانه ثبت اطلاعاتی ما مشكل ساز است. هم اكنون یكی از مشكلاتمان این است كه گاهی با هویت هایی مواجه هستیم كه حتی همپوشانی هم دارند و فاقد شماره پاسپورت و... است.
جهانپور اضافه كرد: البته بیمارستان ها باید تمام تلاش خودرا انجام بدهند كه موضوع رایگان شدن هزینه درمان بیماران مبتلا به كرونا صورت گیرد. اگر بیمار اتباع خارجی است و مبتلا به كرونا باشد، هزینه او رایگان است. ولی هر مشكل تنفسی و سندرم حاد تنفسی به مدلول كرونا نیست.
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره دیپلماسی بهداشتی با كشورهای همسایه درباره همكاریهای بهداشتی، اظهار داشت: هم اكنون تفاهم نامه همكاری مشخصی را در زمینه كرونا نداریم، اما تفاهم نامه های دو طرفه ای را كه پیش از این داشتیم، بر سر جای خود باقی است. در عین حال جمهوری اسلامی ایران ریاست دوره ای نشست های منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت را برعهده دارد و بتازگی یك جلسه به صورت ویدیو كنفرانس با وزاری بهداشت كشورهای این حوزه انجام شد.
افراد مشكوك به كرونا با ۴۰۳۰ تماس بگیرندجهانپور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت غربالگری كرونا، اظهار داشت: تابحال ۷۲ میلیون نفر در مرحله اول غربالگری شده اند و مرحله دوم نیز شروع می شود تا افراد از لحاظ سلامت و علایم احتمالی باردیگر یك دفعه دیگر بررسی شوند. به جز این، افراد مشكوك به كرونا می توانند با سامانه ۴۰۳۰ تماس گرفته و خوداظهاری كنند یا به مراكز درمانی مراجعه حضوری داشته باشند. برای اینكه روند تست سرپایی فعال تر شده است. اگر افراد نیازی به تست داشته باشند در مراكز انجام و اقدامات لازم هم صورت خواهد گرفت.
وی افزود: اگر تست سرولوژیك هم نهایی شود، می توان موارد بدون علامت و سوابق افراد را هم شناسایی كرد و بر این اساس می توان مطالعات اپیدمیولوژیك هم داشته باشیم تا برآورد نماییم كه چه تعداد در كل كشور مبتلا شده اند. تست های سرولوژیك این كمك را به ما می كنند كه اگر از هزار نفر، صد نفر مثبت باشند، می توان فهمید این افراد از ابتدا تا امروز در مواجهه با این بیماری قرار گرفته اند و این مساله برای مطالعات اپیدمیولوژیك سودمندتر خواهد بود.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره موارد مطرح شده در خصوص درج علل دیگری به جز كرونا در گواهی های فوت كرونایی ها، اظهار نمود: پزشكی كه چنین اقدامی انجام دهد، قصور كرده است. گواهی فوت مانند یك سند قانونی می باشد و پزشكی كه این گواهی را برخلاف اطلاعاتش تنظیم كند، یك تخلف پزشكی به حساب می آید و اگر هم كسی این اقدام را به او سفارش كرده است، باید آنرا به ما اطلاع دهد. در روزها و هفته های اول شیوع حتی در بعضی كشورها گزارش های رسمی و غیررسمی وجود داشت كه به صورت سیستماتیك خواسته بودند علت فوت چیز دیگری درج شود. در ایران چه كسی می تواند از پزشك بخواهد علت فوت را چیز دیگری درج كند؟ اگر پزشك چنین كاری انجام بدهد، به صورتی قصور است. اگر شخصی به پزشك سفارش كرده چیزی به جز كرونا را در گواهی فوت بنویسد، باید به ما گزارش بدهد كه چه كسی به او سفارش كرده، تا پیگیری نماییم كه منشا آن چیست.
وی افزود: چنین موضوعی را نداریم. اگر هم خطایی در ثبت این اطلاعات بوده، حداقل از هفته دوم انتشار كرونا به این سمت بوده كه تعداد موارد مشكوك را هم بعنوان موارد قطعی در گواهی های فوت درج كرده اند تا متوفی آماده تحویل به خانواده باشد و در انتظار آزمایش پزشكی قانونی نباشد. در عین حال هیچ جایگاهی در جمهوری اسلامی ایران به بیش از هزاران پزشكی كه پای گواهی فوت مهر می زنند سفارش ای نكرده كه اگر تشخیص كووید ۱۹ بوده، چیز دیگری درج كنند.
جهانپور در پاسخ به سوال دیگری درباره كنترل و رصد فاصله گذاری اجتماعی، اظهار داشت: اگر بخواهیم از زاویه نظام سلامت نگاه نماییم، انتظار ما این است كه تا آخر سال كل كشور تعطیل باشد و حتی با شیوه های مجازی و با استفاده از فناوری، همه مایحتاج در منازل تحویل داده شود. این آرزوی نظام سلامت است و وقتی می خواهیم خدمات بدهیم، ترجیح می دهیم افراد به این شكل در خیابان ها حاضر نباشند، اما این مساله ممكن نیست.
قرنطینه كامل برای طولانی مدت، ممكن نیستوی افزود: به هر حال با واقعیت های اجتماعی و اقتصادی مواجه هستیم كه باید آنها را در نظر بگیریم. بدین سبب قرنطینه كامل برای طولانی مدت قابل انجام نیست. این كه افراد با فاصله گذاری هوشمند بیشتر تردد كنند نیز طبیعی است. برای اینكه با بازگشایی تدریجی مشاغل، تردد افراد برای حضور در محل كار بیشتر می شود.
جهانپور همین طور اظهار داشت: البته امروز با موضوع دیگری روبه رو هستیم كه اصلا ارتباطی به ترددهای ضروری و مشاغل ندارد. باید توجه كرد كه نزدیك به ۲۰ میلیون دانش آموز، دانشجو و معلم تعطیل هستند، اما آیا شهر عاری از دانش آموز و دانشجوست؟. این مساله ربطی به فاصله گذاری اجتماعی و بازگشایی مشاغل ندارد. این ۲۰ میلیون حداقل یك چهارم جمعیت كشور است كه كاملا تعطیلند، اما باز هم در ترددهای شهری آنها را می بینیم. این اتفاق نگران كننده است. البته نمی گوییم پروتكل ها همیشه و همه جا رعایت می شود. اما مسئولیت شهرندی مهمست و معتقدیم هر ایرانی یك كارشناس و ناظر بهداشتی است و می تواند مشاهدات خود در زمینه عدم رعایت فاصله گذاری را با تلفن همراه یا كامپیوتر در سامانه سجام وارد كند. این اطلاعات محرمانه است و دادستان ها هم برای حفظ سلامت بعنوان مدعی العموم وارد می شود.
سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت اجرای فاصله گذاری اجتماعی در هواپیماها، اظهار داشت: قسمت عمده پروازها به دلیل وجود نداشتن مسافر لغو شده است، اما اگر سفرهای هوایی داخلی برای ترددهای ضروری برقرار است، پروتكل برایشان وجود دارد و باید رعایت شود و سازمان هواپیمایی و شركت های هوایی باید آنرا رعایت نمایند. اگر این پروتكل ها رعایت نشود، مردم می توانند موضوع را در سامانه سجام ثبت كنند.
منبع:

1399/01/25
23:30:35
5.0 / 5
3150
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری