احتمال كاهش جراحی های غیراورژانس برای ایجاد تخت خالی در بیمارستان ها

احتمال كاهش جراحی های غیراورژانس برای ایجاد تخت خالی در بیمارستان ها به گزارش آقای هویج معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی ایران با اشاره به روند افزایشی موارد بستری در بیمارستان های تهران طی 10 روز اخیر، اظهار داشت: اگر قرار باشد روند به همین شكل ادامه داشته باشد باید فكری نماییم كه اعمال الكتیوی كه در بعضی مراكز انجام می شود، كم شود تا ظرفیت تخت خالی ایجاد نماییم.


دکتر نادر توکلی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه حدود ۷۰ بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران است، اظهار داشت: بیمارستان های خصوصی، خیریه، دولتی دانشگاهی و بیمارستان های وابسته به نهادهای مختلفی مانند تأمین اجتماعی، ارتش و... همگی شامل این ۷۰ بیمارستان می شوند. طبق برنامه ریزی که در شرایط فعلی انجام شده است، تنها بیمارستان های تک تخصصی هستند که پذیرش بیمار مبتلا به کرونا ندارند. مثلا پذیرش فرد مبتلا به کرونا برای درمان کرونا در بیمارستان ارتوپدی شفا که تک تخصصی است اتفاق نمی افتد؛ البته در صورتیکه فردی مجبور به انجام اعمال جراحی ارتوپدی باشد و از قضا تست کرونایش مثبت باشد، آن وقت با رعایت پروتکل های بهداشتی، عمل او انجام می شود.
وی ادامه داد: بیمارستان های تک تخصصی دیگر مانند بیمارستان تک تخصصی ترمیمی در یوسف آباد، بیمارستان روانپزشکی ایران، بیمارستان سوختگی مطهری و... مأموریت پذیرش بیمار کلی ندارند. سایر بیمارستان ها کار پذیرش بیماران کلی را انجام می دهند. برخی مراکز هم مراکز ریفرال هستند، یعنی حالت ارجاعی دارند و بیماران بدحال تر برای بستری به آنجا رجوع می کنند. در سطح شبکه های اطراف شهر تهران مانند رباط کریم، شهریار و بهارستان سه بیمارستان داریم و آنها هم از آن جایی که تک بیمارستان شهر هستند، اجبار به پذیش بیمار دارند.
معاون درمان ستاد کرونای استان تهران، با اشاره به اینکه بیمارستان های وابسته به نهادهای خاص مانند تأمین اجتماعی و نیروی مسلح هم بیمه شدگان خویش را پذیرش می کنند، افزود: از طرفی برای بیمارستان های خصوصی هم تعداد مشخصی از بستری در نظر گرفتیم که بیمار مبتلا به کرونا را بستری می کنند.
وی با اشاره به اینکه حالا عمده ترین قضیه این است که بیشتر مراجعات به بیمارستان ها مشکل چندانی ندارند، اظهار نمود: بعنوان مثال فرد با علایم خفیفی مانند تک سرفه، تب خفیف و... به مراکز درمانی رجوع می کنند که به این عزیزان با مشکلات سرپایی سفارش می نماییم به مراکز ۱۶ ساعته مراقبتی بهداشتی رجوع کنند. این مراکز که پزشک هم در آنها حضور دارد، اقدامات لازم برای بیمار را به خوبی انجام می دهند و همین کار سبب می شود مراکز اصلی بیمارستانی کمتر درگیر شوند. البته زمانی هم هست که فردی با تنگی نفس واضح، علایم شدید، بی حالی و... روبرو است که بهتر است این افراد به بیمارستان ها رجوع کنند.
توکلی با بیان آنکه تا یک سوم مراجعات بیمارستانی، بیماران سرپایی هستند، تصریح کرد: در سه ماه اول انتشار کرونا فرهنگی وجود داشت که تا جایی که می شود بیماران به بیمارستان ها رجوع نکنند، بنابراین، فرهنگ ارجاع به بیمارستان ها هم با عنایت به این که گستردگی و انتشار عفونت به علت عدم رعایت موازین بهداشتی بیشتر شده است، باید اصلاح گردد. ماندن در خانه برای عدم آلودگی به ویروس همچنان اولویت بسیار مهمی است.
وی با ابراز تاسف از اینکه تبی برای انجام تست تشخیصی کرونا در میان مردم افتاده است که درست نیست، خاطرنشان کرد: کسانی که علامت ندارند لازم نیست تست PCR گران قیمت انجام دهند. امکان دارد خیلی از افراد به مراکز درمانی برای دریافت خدمات درمانی رجوع کنند، ضرورتی ندارد فکر نماییم انجام تست PCR برای فردی که مقرر است مثلا خدمت دندانپزشکی بگیرد یا عمل جراحی انجام دهد، الزامی است. انجام تست بار هزینه ای بالایی دارد و هیچ تضمینی هم ندارد که اگر امروز جواب این تست منفی شد فردا هم منفی باشد. رعایت نکات بهداشتی، عدم حضور در مراکز پر تجمع، فاصله گذاری اجتماعی و.... همچنان از نکات مهم می باشد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه بیمارستان سفید کرونا نداریم، بیان نمود: این یعنی ویروس کرونا هرجایی وجود دارد. یکی از دستوراتی که برای مراکز درمانی اصلی صادر کرده ایم این است که ورودی این بیماران مجزا باشد. متاسفانه طی ۱۰ روز گذشته آمار افزایشی موارد بیماری را داشتیم و اگر قرار باشد روند به همین شکل ادامه داشته باشد باید فکری نماییم که اعمال الکتیوی که در بعضی مراکز انجام می شود، کاهش پیدا کند تا ظرفیت تخت خالی ایجاد نماییم.
وی ادامه داد: خوشبختانه عدم پذیرش بیماران بد حال مبتلا به کرونا را در بیمارستان ها شاهد نیستیم و بیماران سرپایی هم می توانند از مراکز ۱۶ ساعته خدمات بگیرند؛ هرچه بیماران سرپایی به بیمارستان ها رجوع نکنند بهتر است.
توکلی با اشاره به اینکه توزیع بیماران میان بیمارستان های تابعه دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی یکسان است، افزود: ازاین رو در مجموعه دولتی روند بستری در تخت های بیمارستانی دولتی یکسان است و توازن هم برقرار است. در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران حدود ۳۱۰۰ تخت دانشگاهیِ دولتی داریم و حدود ۷ هزار تخت غیر دانشگاهی در مراکز خصوصی، خیریه، عمومی غیر دولتی و وابسته به نهادهای خاص داریم که بخشی از این تخت ها هم پذیرش بیمار کرونایی دارد.
وی در پاسخ به این سؤال که اوج پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان های تابعه این دانشگاه علوم پزشکی چه زمانی بوده است، اظهار نمود: یک پیک اساسی دراواخر تعطیلات عید نوروز داشتیم تا اینکه در مدت اخیر هم در پیک بستری بیماران قرار گرفتیم. یکی از تصمیماتی که اتخاذ شده این است که کمیته های ترخیص را در بیمارستان ها راه اندازی نماییم تا هر روز وضعیت بیماران را بستری کنند تا بیمار بی مورد در بیمارستان ها نماند. از طرفی بررسی هایی هم جهت راه اندازی مراکز نقاهتگاهی در دست بررسی می باشد که بیمارانی که حال بهتری دارند امکان انتقال شان به مراکز نقاهتگاهی وجود داشته باشد. البته این به معنای ترخیص بیماران بدحال نیست.
معاون درمان ستاد کرونای استان تهران، درباره تاب آوری سیستم درمانی و نیروی انسانی در شرایط سخت بحران کرونا، تصریح کرد: اگر مردم رعایت نکنند و قوانین سخت گیرانه نشود، اوضاع بسیار بد خواهد بود. با عنایت به شرایط موجود امیدواریم مقامات رسمی با هماهنگی هایی که با ستاد کرونا دارند بتوانند جلوی فعالیت بسیاری از اماکن مانند استخرها، باشگاه ها و... را بگیرند. وقتی در جامعه دیده می شود همه مکان ها برای فعالیت باز هستند این دید را از نظر ذهنی در افراد ایجاد می شود که چندان موازین بهداشتی را رعایت نکنند.
منبع:

1399/04/13
23:02:43
5.0 / 5
2218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری