یك متخصص تغذیه بالینی عنوان كرد؛

كودكان روزانه چند لیوان شیر بخورند

كودكان روزانه چند لیوان شیر بخورند به گزارش آقای هویج افرادی كه تا سن بلوغ روزانه دو لیوان شیر مصرف می كنند، از رشد استخوانی بهتری برخوردار می باشند.


به گزارش آقای هویج به نقل از مهر، پروین میرمیران متخصص تغذیه، با اشاره به مصرف روزانه شیر در گروه های مختلف سنی، اظهار داشت: برای کودکان سفارش شده که روزانه حداقل دو لیوان شیر بخورند و در مورد کودکان بالای دو سال سفارش به مصرف شیر کم چرب و کودکان زیر دو سال طبق علم روز و نظر اسلام سفارش به مصرف شیر مادر شده است. وی افزود: تغذیه با شیر مادر مناسب ترین نوع تغذیه برای شیرخوار است. بعد از زایمان، هیچ لحظه ای را برای شروع تغذیه با شیر مادر نباید از دست داد. چربی موجود در شیر مادر از نوع چربی هایی زنجیره متوسط و بلند است که به آسانی قابل هضم هستند و شیر مادر حدود ۴ درصد چربی دارد. هم اکنون علم روز به این نتیجه رسیده که مادران در سرتاسر دنیا و حتی آمریکا تشویق می شوند تا به فرزندانشان شیر خویش را بدهند.
میرمیران اضافه کرد: شیر مادر برای رشد جسمی و ذهنی کودک با وجود چربی، برای رشد غشاهای سلولی مؤثر است. کودکانی که شیر مادر دریافت می کنند، در مقابل بیماری هایی همچون سرطان، ام اس و سایر بیماری ها مقاوم هستند، چون که شیر مادر سرشار از ایمونوگلوبین های تقویت کننده سیستم ایمنی است.
وی در مورد کودکانی که شیر مادر نمی خورند، اظهار داشت: عدم مصرف شیر مادر نرمی استخوان را به دنبال دارد و در الگوهای غذایی و راهنماهای روزانه گفته می شود که نوزادان باید شیر مادر را دریافت نمایند.
این متخصص تغذیه، درباره تأثیرگذاری مصرف شیر بر استخوان ها، گفت: افرادی که تا سن بلوغ شیر را تا دو لیوان در روز مصرف می کنند، از رشد استخوانی بهتری برخوردار می باشند. یعنی رشد آنها متناسب با قد و ژنتیک خانواده خواهد بود. اما افرادی که شیر کمتر مصرف می کنند ممکنست از جهت قدی به حد پتانسیل نرسند.
میرمیران افزود: شیر در گروه لبنیات بیشترین تاثیر را نسبت به کلسیم بر استخوان ها دارد. بدین سبب برای جلوگیری از نرمی استخوان در کودکان شیر را سفارش و در بزرگسالان برای پیش گیری از پوکی استخوان و شکستگی های نواحی مختلف استخوان ناحیه دست و…، هم سفارش به مصرف لبنیات بخصوص لبنیات غنی شده از ویتامین D می شود. چون جذب کلسیم با ویتامین D افزایش می یابد. بدین سبب اگر کلسیم در کنار ویتامین D باشد جذب آن بهتر است و از پوکی استخوان پیشگیری می کند. برای همین به افراد مسن سفارش می شود یک تا دو لیوان شیر به صورت روزانه بمنظور جلوگیری از پوکی استخوان مصرف کنند.

1399/06/21
18:00:52
5.0 / 5
1726
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری