كووید-۱۹ همچنان رو به صعود

كووید-۱۹ همچنان رو به صعود به گزارش آقای هویج عضو كمیته علمی ستاد ملی مقابله با كرونا با اشاره به مباحثی مانند افراد در اولویت تزریق واكسن آنفلوآنزا، نحوه تشخیص كرونا از آنفلوآنزا و وضعیت كووید-۱۹ در كشور، اظهار داشت: از آنجایی كه محدودیت ها كمتر شده و مردم هم كمتر پروتكل ها را رعایت می كنند، می بینیم كه افراد سالمند هم در خانواده ها مبتلا می شوند و طبعا وضعیت بیماری در افراد سالمند و دارای بیماری های زمینه ای شدیدتر خواهد بود.دکتر مینو محرز در گفتگو با ایسنا، درباره افراد اولویت دار برای تزریق واکسن آنفلوآنزا، اظهار داشت: با عنایت به این که هم اکنون امکان دارد واکسن آنفلوآنزا به اندازه کافی در دسترس نباشد، باید بر مبنای اولویت بندی های انجام شده برای افراد در معرض خطر تزریق شود. بر این اساس در درجه اول پرسنل و کادر بهداشت و درمان، افراد بالای ۶۵ سال، افراد مبتلا به بیماری های قلب-عروقی و ریوی مزمن، مبتلایان به سرطان، زنان باردار، مبتلایان به بیماری های مزمن کلیوی، مبتلایان به اچ آی وی و... باید آنرا تزریق کنند. حال اگر واکسن موجود بود، سایر افراد هم می توانند این واکسن را تزریق کنند.
کمبود جهانی واکسن آنفلوآنزا
وی با اشاره به اینکه سال جاری با عنایت به انتشار کرونا و درخواست جهانی برای واکسن آنفلوآنزا، در همه جای دنیا کمبود واکسن آنفلوآنزا وجود دارد، اضافه کرد: اگر افراد نتوانستند واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، بدانند که با رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک، شستن دست ها و... می توانیم مبتلا شدن به آنفلوآنزا را کنترل نماییم.
مبتلایان به کرونا نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند
محرز درباره افرادی که نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، اظهار داشت: افرادی که هم اکنون به کووید-۱۹ مبتلا هستند، نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند؛ چونکه اصولا به افراد سالم که بیماری ویروسی ندارند، واکسن تزریق می نماییم. در عین حال اگر فردی مبتلا به کرونا شده و الان بهبود یافته است، می تواند واکسن تزریق کند. موضوعی هم شایعه شده بود در خصوص اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا منجر به مبتلا شدن به کرونا می شود؛ در حالیکه طبق مطالعاتی که بر روی این مورد انجام شده، چنین چیزی مطرح نشده است.
چگونه آنفلوآنزا را از کرونا تشخیص دهیم؟
وی درباره نحوه تشخیص آنفلوآنزا، سرماخوردگی و کرونا از یکدیگر با عنایت به مشابهت هایی در بعضی علایم این بیماری ها، اظهار داشت: مردم باید توجه نمایند که به محض اینکه علائمی مانند سرفه، عطسه، تب، بدن درد شدید و... پیدا کردند، معطل نکرده و به پزشک رجوع کنند؛ چونکه خود فرد نمی تواند تشخیص دهد به کدام یک از این ویروس ها مبتلا شده، بلکه پزشک باید معاینه کرده و این تشخیص را دهد. ازاین رو به محض دیدن این علایم به پزشک رجوع کنند؛ چونکه امکان دارد گاهی افراد با رجوع دیر هنگام به پزشک، زمان لازم را برای درمان از دست بدهند.
کرونا در کشور همچنان صعودی است
محرز با اشاره به اینکه روند مبتلا شدن به کرونا همچنان رو به صعود است، اظهار داشت: روند بیماری همچنان افزایشی است و تعداد بستری هم زیاد شده است. به هر حال وقتی تعداد زیادی از افراد مبتلا شوند، میزان بستری هم بالا رفته و حتی تعدادی به آی سی یو نیاز پیدا می کنند.
شدت کرونا بیشتر نشده، اما...
وی تصریح کرد: شدت کرونا بیشتر نشده، بلکه تعداد بیماران افزایش یافته است؛ چونکه قدرت سرایت پذیری ویروس بالاتر رفته است. از آنجایی که محدودیت ها کاسته شده و مردم هم کمتر پروتکل ها را رعایت می کنند، می بینیم که افراد سالمند هم در خانواده ها مبتلا شده اند و طبعا وضعیت بیماری در افراد سالمند و دارای بیماری های زمینه ای شدیدتر است.

محرز درباره احتمال افزایش تعداد مرگ و میرها به روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ مرگ، اظهار داشت: زمانیکه تعداد بیماران و بخصوص بیماران بدحال افزایش یابد، طبیعتا میزان مرگ و میر هم بالا رفته و می توان انتظار افزایش تعداد مرگ و میرهای ناشی کووید-۱۹ را داشت. البته هم اکنون با عنایت به افزایش تجربه کادر درمان، امکان دارد افرادی با وضعیت شدید هم چندین روز در آی سی یو باشند و سپس بهبود یابند، اما بازهم میزان مرگ و میر به علت افزایش ابتلا، بالا است.

وی تصریح کرد: بهترین راه جلوگیری از تمام ویروس هایی که حامل عفونت های دستگاه تنفسی در زمستان هستند، از آنفلوآنزا گرفته تا کووید-۱۹ و سایر ویروس ها، این است که ماسک بزنیم، دست هایمان را مرتب بشوییم و فاصله فیزیکی را رعایت نماییم. متاسفانه حالا شاهدیم که تعداد زیادی از افراد ماسک نمی زنند. باید استفاده از ماسک الزامی شود تا در این صورت نگرانی ها کاهش پیدا کند.

منبع:

1399/07/11
21:03:06
5.0 / 5
1670
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری