گرانفروشی ماسك ممنوع؛

رئیس سازمان غذا و دارو: ماسك 3لایه را بیشتر از 1300 تومان نخرید

رئیس سازمان غذا و دارو: ماسك 3لایه را بیشتر از 1300 تومان نخرید به گزارش آقای هویج رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با كرونا در خصوص اجبار استفاده از ماسك از درب منزل، نسبت به هر گونه گرانفروشی ماسك از جانب مراجع توزیع و عرضه اخطار داد و تصریح كرد: مصرف كننده نباید ماسك سه لایه را بیشتر از ۱۳۰۰ تومان دریافت كند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری که به بهانه توزیع ماسک ۱۳۰۰ تومانی در داروخانه ها برگزار شد، ضمن سپاسگزاری از رسانه ها به علت همراهی شان در دوران کرونا، اظهار داشت: آنچه که امروز برای آن جمع شده ایم، در عرصه تولید و عرضه ماسک است. پیش از شیوع بیماری کرونا، میزان تولید انواع ماسک در کشور، بسیار محدود بود و مصرف مان هم بسیار محدود بود. در عین حال بخشی از تولید علاوه بر پوشش نیاز داخلی، صادر می شد. اما با شیوع بیماری کرونا در فاز اول، نیاز کشور حدود ۲۰ برابر افزایش یافت که در کوتاه مدت امکان تأمین این نیاز وجود نداشت و بر همین مبنا یک ماه الی یک ماه و نیم مشکلاتی را داشتیم که نیروهای مردمی به کمک آمدند و نیاز کشور برطرف شد.

ماسک ۳لایه را بیشتر از ۱۳۰۰ تومان نخرید
وی اضافه کرد: آنچه که احساس می شود امروز باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، عرضه ماسک با قیمت مصوب است. به هر حال حالا نزدیک به ۸۰ تا ۹۰ روز از اعلام رسمی قیمت ماسک برای مصرف کننده می گذرد و اعلام شده که مصرف کننده نباید ماسک سه لایه را بیشتر از ۱۳۰۰ تومان دریافت کند، اما متاسفانه شاهدیم که علیرغم تولید بسیار زیاد ماسک در کشور، این اقلام با رقم های بالاتر از ۱۳۰۰ تومان عملا به دست مصرف کننده می رسد.

قیمت مصوب ماسک رعایت شود
شانه ساز با اشاره به اینکه طبق دستور رئیس جمهور حتما باید این قیمت رعایت شود، افزود: بر همین مبنا ظرف چند هفته گذشته پیگیری هایی با جدیتی بیشتر انجام شد و امروز اعلام می کنم که در فاز اول برنامه ریزی کردیم تا بیشتر از ۶۰ میلیون ماسک را که توسط ۲۳ شرکت تولیدی، تولید می شود و از راه شرکت های پخش سراسری به داروخانه های سراسر کشور توزیع می کنند. امروز می خواهم به مردم اطلاع رسانی کنم که نباید در داروخانه و جاهای دیگر، ماسک سه لایه را بیشتر از قیمت ۱۳۰۰ تومان خریداری کنند.

داروخانه؛ مرکز اصلی عرضه ماسک

توزیع روزانه ۵ تا ۶ میلیون ماسک در داروخانه ها
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در مواردی شاهدیم که عملا ماسک ۱۳۰۰ تومانی با قیمت بیشتری به دست مصرف کننده می رسد، اظهار داشت: از مردم می خواهیم مطالبه گر ماسک ۱۳۰۰ تومانی باشند و اجازه ندهند ماسک سه لایه با قیمت بیشتر ارائه شود. از نظر تعداد تولید هیچ مشکلی در کشور نداریم و روزانه ۲۱ میلیون ماسک در کشور تولید می شود و ۵ تا شش میلیون ماسک روزانه در اختیار داروخانه ها بعنوان مرکز اصلی عرضه ماسک قرار داده شود که برنامه ریزی آن شروع شده است. تمرکز جدی ستاد کرونا بر عرضه ماسک در داروخانه ها است که این باور در تمام اعضای ستاد وجود دارد تا ماسک به وفور و با قیمت مصوب ارائه شود.
شانه ساز همینطور اظهار داشت: در عین حال علاوه بر داروخانه ها، فروشگاه های لوازم تجهیزات پزشکی و فروشگاه های زنجیره ای معتبر را هدف گیری می نماییم تا ماسک را با قیمت و کیفیت مورد نظر عرضه کنند. این اقدامی است که شروع شده و با عنایت به این که استفاده از ماسک الزامی می شود و همه باید از درب منازل ماسک بزنند، رعایت این قیمت ها برایمان بسیار مهم می باشد. امیدواریم با اقداماتی که انجام شده و تعدادی که روزانه تحویل داده می شود، گرفتار مشکلی نشویم. رئیس جمهور و مسئولان ریاست جمهوری تاکیدشان بر این است که حداقل دو سوم ماسک ها باید در داروخانه و مراکز اینچنینی ارائه شود تا مردم بتوانند ماسک را با قیمت مصوب و کیفیت اصلی و آنچه مورد نظر سازمان غذا و دارو است، دریافت نمایند.
وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره احتمال گرانفروشی به داروخانه ها و در نتیجه عرضه گرانتر ماسک به مردم از جانب این واحدها، اظهار داشت: قیمت مصوب ماسک را طی این روزها اعلام نکردیم بلکه مدت زیادی است که آنرا اعلام کردیم. اگر مرکزی ماسکی را گرانتر فروخته یا باید جنسش مرجوع شود که با قیمت مصوب عرضه نماید و یا اینکه فاکتورها اصلاح شوند. پیشنهاد ما راه دوم است، چونکه توزیع کننده ها و تأمین کنندگان باید فاکتور اصلی عرضه کنند وگرنه گرانفروشی به حساب می آید. اینکه یک واحد اعلام نماید من گران خریدم و می خواهم گران هم بفروشم، با عنایت به این که کالا قیمت مصوب و اعلام شده داشته، توجیه درستی نیست و نباید تاوان گرانفروشی را مردم و مصرف کننده بپردازد. مدت هاست که این قیمت ها اعلام شده و از تولید کننده، توزیع کننده و عرضه کننده خواسته ایم که این قیمت ها را رعایت نمایند.

تخلفات را به ۱۹۰ و معاونتهای غذا و دارو اعلام کنید
شانه ساز افزود: حداقل ۱۰ اکیپ در شهر و استان تهران برای بازرسی قرار دادیم و در همه استان ها به فراخور شرایط استان بازرسی ها شروع شده است. بخصوص شهرهایی که از نظر انتشار کرونا وضعیت بحرانی تری دارد، اولویت بیشتری دارند. در عین حال اگر مردم با تخلفی در این عرصه مواجه گشتند، می توانند به معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی محل رجوع کنند که در آنجا بلافاصله رسیدگی شده و اگر مورد تخلفی باشد برخورد انتظامی و قضایی از جانب معاونت ها انجام می شود. مردم می توانند از ۱۹۰ هم استفاده کنند اما سفارش ما این است که برای سرعت بیشتر به معاونت غذا و دارو دانشگاه مراجعه نموده و تماس بگیرند.
ادامه داردمنبع:

1399/07/22
13:08:44
5.0 / 5
1209
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری