وزیر بهداشت:

مرحله سوم كارآزمایی بالینی واكسن ایرانی- كوبایی در اصفهان شروع می شود

مرحله سوم كارآزمایی بالینی واكسن ایرانی- كوبایی در اصفهان شروع می شود اصفهان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ساخته شده با مشارکت ایران و کوبا فردا در اصفهان شروع می شود.سعید نمکی، امروز (یکشنبه-۵ اردیبهشت) در جلسه ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در کاشان با اعلان اینکه مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید شده با مشارکت ایران و کوبا فردا در اصفهان شروع می شود، اظهار نمود: سال گذشته، با همه سختی که داشت، دستاوردهای بزرگی به دست آوردیم و در اوج تحریم حدود ۳۰۰ دستگاه اکسیژن ساز به مراکز درمانی کشور اضافه کردیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه گرفتار ساده انگاری های مستمر هستیم و برنامه اصلی ما آموزش و ارتقاء رعایت پروتکل هاست و این مهم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما اگر فکر نماییم با واکسیناسیون گرفتار نمی شویم و همه مشکلات حل می شود فکری ناشیانه است.

به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: رعایت ناقص پروتکل ها سبب می شود همکاران من کف رودخانه ها جنازه جمع کنند.

نمکی اشاره کرد: برخی افراد مدعی هستند که ایران در برنامه واکسن عقب است، در صورتیکه از این مساله درک خاصی ندارم که چرا برخی افراد اینطور صحبت می کنند، اما آنچه مهمست اهتمام بر رعایت پروتکل و برخورد با پروتکل شکنان است و نباید با کسی رودربایستی داشته باشیم.

وی ادامه داد: ما متولی سلامتی همه مردم هستیم، بنا بر این مقابل هر فردی که می خواهد پروتکل ها را بشکند باید بایستیم و به مردم آموزش دهیم و از ظرفیت رسانه حداکثر استفاده را داشته باشیم.
وزیر بهداشت افزود: در نامه به وزیر بهداشت هند، اعلام آمادگی کردیم که از نظر کارشناسی و تجهیزاتی به کمک آنها برویم، ما امروز ونتیلاتور صادر می نماییم و داروهای ضدویروس که دراین زمینه کمبود نداریم را حاضریم به کسانی که در دنیا نیازمند هستند صادر نماییم که این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی است.
نمکی اضافه کرد: گرچه ممکنست آن هایی که تاب و تحمل این عزت را ندارند برما بتازند و مدیریت مقتدرانه را با تشکیک در افکار عمومی جهان روبرو کنند، اما نمی توانند انکار کنند که در روزهایی که ویروس جهش یافته انگلیسی به اروپا رسید با مرگ های بالای دو هزار و بیماران سرگردان در زمینهای چمن روبرو شدند.
وی اظهار داشت: زمانی که در اروپا اتومبیل ها پشت در بیمارستان ها بود و بیماران سرگردان بودند جمهوری اسلامی ایران به سمت مرگ دورقمی و تک رقمی رفت، اما اجازه ندادیم که یک بیمار پشت در بیمارستان سرگردان شود و بدون تخت بماند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: سال قبل سال سخت و پرافتخاری بود و دستاوردهای بزرگی داشتیم و امروز دانایی و دانش و مهارت ما در مراقبت از بیماری در روش های پیشگیری و درمان با روزهای اول متفاوت می باشد.
نمکی اشاره کرد: در سال قبل در اوج تحریم و شرایط خزانه بانک مرکزی، حدود سه هزار تخت آی سی یو به بیمارستان های کشور افزوده شد، که این افتخارات از عنایات خداوند است که در اوج تحریم این کار را انجام بدهیم.
وی اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان که نفس کشیدن عبادت است زمانی که شما پزشکان نفس های در سینه مانده را به جریان می اندازید ثواب عبادتی بزرگ را نصیب خود می کنید.
وزیر بهداشت اشاره کرد: مراکز ۱۶ ساعته را بیش از پیش تقویت کنید و با انجام تست کووید ۱۹ سریع اقدام کنید و نگذارید بیماری گرفتار مشکل شود و برای عزت و احترام این سرزمین نگذارید که هیچ بیماری سرگردانی بیماران کشورهای خارجی را پشت بیمارستان تجربه کند.
نمکی اظهار داشت: در منطقه کاشان باتوجه به وجود اتباع خارجی مراقب ویروس های جهش یافته باشید و فکر نکنید ویروس های جهش یافته همین جهش های گزارش شده است، چون که ممکنست جهش های داخلی داشته باشد.
وی ادامه داد: هند ۱۳۰ میلیون نفر را واکسن زد، دادستان اجازه نداد هیچ واکسنی صادر شود، ما ۵۰۰ هزار دوز واکسن خریدیم و ۱۲۵ هزار دوز وارد شد، اما بقیه را در فرودگاه بلوکه کردند تا در هند مصرف شود.
وزیر بهداشت اظهار داشت: آموزش و افزایش رعایت پروتکل ها نخستین اصل است که می تواند به کمک ما بیاید. واکسناسیون مبحث مهمی است و بطور قطع تأثیر دارد، اما جوشن محکمی نیست و ما تلاش می نماییم واکسن بیشتری وارد نماییم.
نمکی اضافه کرد: علاوه بر کووید نسبت به بیماریهای غیرواگیر هم توجه داشته باشید که یکی از عوامل افزایش مرگ و میر کووید مربوط به بیماریهای زمینه ای بود.
وی اشاره کرد: طرح هر خانه یک پایگاه سلامت یک بحث جدی است که سفیران سلامت در هر خانه می توانند سبب موفقیت ما در کنترل کووید و رعایت پروتکلهای بهداشتی شوند. همین طور بهداشت روان، تزریق سایر واکسن ها و بهداشت سالمندان هم باید مورد توجه باشد.
وی اظهار داشت: پزشکی یعنی خدمت به مریض، سطح آموزش حضوری را بالا ببرید و دانشجویان پزشکی که ارتباط با مریض دارند را در ردیف واکسن قرار دهید تا آموزش تعطیل نشود.
1400/02/05
22:44:17
5.0 / 5
459
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری