هپاتیت E از چه راه هایی منتقل می شود؟

هپاتیت E از چه راه هایی منتقل می شود؟ آقای هویج: رییس شبكه هپاتیت با اشاره به اینكه آخرین همه گیری هپاتیت E در ایران در سال ۱۳۷۰ دركرمانشاه رخ داد، راه های انتقال این ویروس را شرح داد.دكتر موید علویان در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه هپاتیت E نوعی بیماری ویروسی منتقله با استفاده از آب های آلوده است، اظهار داشت: این بیماری بیشتر به صورت همه گیری(اپیدمی) و یا تك گیر در شبه قاره هند، آسیای مركزی، جنوب شرقی آفریقا و مكزیك رخ می دهد. باید توجه كرد كه این بیماری در منطقه خاورمیانه هم در كشورهایی چون ایران، عراق، كردستان، افغانستان و پاكستان گزارش شده است. در آفریقا هم همه گیری هایی از الجزایر، مصر، سودان، سومالی و اتیوپی گزارش شده است.

وی با اشاره به اینكه اغلب این همه گیری ها در ارتباط با آلودگی شدید آب های آشامیدنی با مدفوع انسان وحیوانات بوده است كه معمولا طی فصل بارندگی و یا پس از به راه افتادن سیل به وقوع پیوسته است، اظهاركرد: راه انتقال این ویروس روده ای است و نخستین بار در سال ۱۹۵۵ در هندوستان یك همه گیری( اپیدمی) از این بیماری گزارش شده است. در ابتدا به آن هپاتیت روده ای می گفتند و آزمایش های هپاتیت A و B در آن ها منفی بود. این ویروس برخلاف هپاتیت B و C كه از طریق خونی منتقل می شوند، از طریق دهانی- مدفوعی منتقل می گردد و سبب التهاب كبد خواهد شد.

علویان با اشاره به اینكه ویروس هپاتیت E دارای چهار نوع ژنوتیپ انسانی است، اظهار داشت: ژنوتیپ ۱ دركشورهای در حال توسعه مثل آسیا و آفریقا سبب اپیدمی می گردد و ژنوتیپ ۲ درمكزیك و آفریقا، ژنوتیپ ۳ به صورت تك گیر در سراسر دنیا و در خوك های اروپا وژاپن و ژنوتیپ ۴ به صورت اخص در آسیا دیده می گردد. باید توجه كرد كه هپاتیت E در كشورهای در حال توسعه آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا یك مشكل بهداشتی مهم است. بیماری در این نواحی به صورت همه گیری دیده می گردد و در كشورهای توسعه یافته مثل آمریكا و اروپای غربی به صورت تك گیر بروز می یابد.

وی همینطور اظهار نمود: آخرین همه گیری هپاتیت E در ایران در سال ۱۳۷۰ دركرمانشاه رخ داد. در عین حال مواردی از همه گیری این بیماری از شمال بغداد هنگام جنگ عراق گزارش شده است. بیشترین موارد گزارش شده در كشورهای صنعتی و توسعه یافته مربوط به مسافرینی است كه از مناطق آلودگی بازگشته اند. باید توجه كرد كه این بیماری در كودكان بسیار نادر است و بیشتر در بالغین جوان دیده می گردد.
1396/10/21
19:37:23
5.0 / 5
4651
تگهای خبر: بیمار , بیماری , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری