اهمیت ضابطه مند شدن غربالگری های حاملگی

اهمیت ضابطه مند شدن غربالگری های حاملگی مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا ضمن اشاره به این که شنیده ها از آن حکایت می کند که طی سالهای کرونا رجوع برای درمان ناباروری به مراکز درمانی کاسته شده است، اظهار داشت: اما در مورد مرکز درمان ناباروری ابن سینا میتوان گفت به علت نوع خدماتی که عرضه می نماییم در این زمان افزایش مراجعات هم اتفاق افتاده است.


دکتر علی صادقی تبار در گفتگو با ایسنا، درباره نقش مرکز درمان ناباروری ابن سینا در قرارگاه فرزندآوری وزارت بهداشت، اظهار داشت: ما در عرضه خدمات پزشکی حضور داریم که در این قرارگاه عضو ثابت نیستیم؛ اما جهاد دانشگاهی همواره بعنوان موثرترین و مهم ترین سازمانی که به صورت منسجم در کشور درحال ایفای نقش است، اعلام آمادگی کرده است که در غربالگری ها و پایش سلامت زوجین و عرضه خدمات درمان ناباروری همکاری کند و خوشحال می شویم که این امر مورد اقبال قرار گیرد و از ما مشارکت و همکاری به عمل آید.
وی ادامه داد: ما معتقدیم مراکز جهاد دانشگاهی متعلق به مردم است و آنچه که در توان و پتانسیل ما باشد را در اختیار خانواده ها و زوجین قرار می دهیم.
او ضمن اشاره به این که شنیده ها حاکی از این مورد است که طی دو سال انتشار کرونا رجوع مردم به مراکز درمان ناباروری کاسته شده است، خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی بعنوان یک مرکز پیش رو، گام بر می دارد. طرح های توسعه ای و خدمات نوینی که به مرکز خود اضافه کردیم سبب شد که در این مرکز علیرغم انتشار کرونا مراجعات ما نسبت به سالهای قبل افزایش یابد. البته نمی توان گفت این الگو در سایر نقاط کشور هم وجود داشته است؛ اما در مورد مرکز درمان ناباروری ابن سینا میتوان گفت به علت نوع خدماتی که عرضه می نماییم در این زمان افزایش مراجعات هم اتفاق افتاده است، به صورت کلی شنیده ها حاکی از کاهش رجوع برای درمان ناباروری در کل کشور بوده، چونکه برخی زوجین می گویند منتظر بودند تا با بهتر شدن شرایط کرونا مبادرت به آغاز درمان کنند.
صادقی تبار در بخش دیگری از سخنان خود درمورد انجام غربالگری های حین بارداری، خاطرنشان کرد: نگاه در وزارت بهداشت هیچ گاه این نبوده است که غربالگری کار اشتباهی است بلکه نگرانی از این بوده است که داده ها و اطلاعات ناشی از غربالگری منجر به سقط های غیرضروری شود که در واقع با عنایت به کیفیت عرضه خدمات غربالگری که ما در مجموعه ابن سینا داریم خوشبختانه با اطمینان بخشی از نتایج اقدام می نماییم. این که ما سقط اشتباهی به زوجی تحمیل نماییم احتمالش نزدیک به صفر است و مادران می توانند با اطمینان خاطر این کار را انجام دهند.
او افزود: برای زوجینی که درمان ناباروری انجام می دهند ضروریست که این golden baby یا بچه های طلایی که با کلی زحمت به دست آمده اند به لحاظ غربالگری برای ناهنجاری های احتمالی بررسی شوند. یک سوء تفاهمی در تشریح این مورد در جامعه رخ داده است. افرادی که این مورد را مطرح نمودند نگرانی خویش را از سقط های غیرضروری با عنایت به نتایج غربالگری عنوان کردند اما باید بدانیم که غربالگری در ابتدا یک ارزیابی اولیه انجام می دهد و کلیه کسانی که تست هایشان مثبت می شود حتما تست تاییدی نیاز دارند و بعد از این تست ها است که اگر به صورت 100 درصد متوجه شدیم جنین بیماری صعب العلاج دارد، اجازه سقط قانونی گرفته شده و از راه پزشکی قانونی این اقدام انجام می شود.
مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا در پایان، تصریح کرد: این پدیده نه تنها هیچ عارضه ای در زیاد کردن سقط ها ندارد بلکه از مشکلات بعدی تولد کودکان بیمار در جامعه جلوگیری می کند. یک بچه معلول نه تنها یک خانواده که یک فامیل را زمین گیر می کند و زندگی خانواده را فلج می کند ازاین رو خدمات غربالگری دقیق است که هیچ عارضه ای که سقط ناایمن به دنبال داشته باشد، نخواهد داشت.
منبع:

1401/02/30
14:20:11
5.0 / 5
168
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری