سازمان غذا و دارو تاكید كرد

نسخه پزشک و پوشش بیمه مبنای اجرای طرح دارویاری

نسخه پزشک و پوشش بیمه مبنای اجرای طرح دارویاری سازمان غذا و دارو تصریح کرد که «به منظور افزایش نظارت و نظام مند شدن دسترسی بیماران به یارانه دارو، مبنای اجرای طرح «دارویاری»، «نسخه پزشک» و «پوشش بیمه» عنوان شد و براین اساس بیمارانی که صرفاً با ارائه نسخه به داروخانه ها رجوع کنند با تغییر قیمتی متوجه نمی شوند.»


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، روابط عمومی سازمان غذا و دارو در پاسخ به اظهارات اخیر دکتر مسعود پزشکیان درباره طرح دارویاری، با ارسال مطلبی به ایسنا تاکید کرده است: « به منظور افزایش نظارت و نظام مند شدن دسترسی بیماران به یارانه دارو، مبنای اجرای طرح «دارویاری»، «نسخه پزشک» و «پوشش بیمه» عنوان شد و براین اساس بیمارانی که صرفاً با ارائه نسخه به داروخانه ها رجوع کنند با تغییر قیمتی متوجه نمی شوند.
در این طرح قیمت داروها تنها متوجه دولت و بیمه هاست و بیمار در صورت ارائه نسخه و همینطور پوشش بیمه ای، هیچ گونه افزایش پرداختی از جیب نخواهد داشت. همینطور در چارچوب این طرح «سه دهک اول جامعه به صورت مجانی زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند» و مکررا هم اعلام گردید تا سایر افراد فاقد بیمه جهت پوشش بیمه ای خود به سامانه بیمه سلامت یا دفاتر پیشخوان دولت رجوع کنند.
همزمان با اجرای طرح دارویار افراد فاقد بیمه، تا آماده شدن پاسخ استعلام استحقاق سنجی آنها، به مدت سه ماه زیر پوشش بیمه مجانی قرار خواهند داشت و بدین سان هنگام رفتن به داروخانه، تغییر قیمتی را متحمل نخواهند شد.
همینطور بر مبنای طرح دارویار، بیماران مزمن می توانند تا دو بار بدون احتیاج به رفتن به پزشک و در صورت تایید پزشک، دارویشان را بدون احتیاج به ویزیت مجدد دریافت نمایند.
همینطور در این طرح مقرر شده است که پزشکانی که با بیمه ها طرف قرارداد نیستند در صورتی که نسخه بیمار را به صورت الکترونیک در سامانه بیمه سلامت ثبت کنند، بیمار می تواند داروی خویش را با پوشش بیمه ای دریافت کند.
البته در اجرای این طرح بیشترین نگرانی در مورد تأمین منابع و پرداخت بموقع مطالبات داروخانه ها بود؛ موضوعی که از ابتدا بعنوان پاشنه آشیل اجرای طرح عنوان شد، تأمین بموقع و کافی منابع از جانب سازمان برنامه و بودجه و پرداخت آن به بیمه ها و متعاقب آن هم پرداخت بیمه ها به داروخانه هاست؛ موضوعی که با هماهنگی های دولت با سازمان برنامه و بودجه و بیمه ها و امضای تفاهمنامه ۴۲ بندی بین ارگان های مربوطه، پیشبینی و حل شده است.
در همین راستا، سازمان برنامه و بودجه در ایام آغازین اجرای طرح ۴ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها به بیمه ها اختصاص و بیمه ها هم معوقات داروخانه ها را پرداخت کردند.»
منبع:

1401/05/12
21:53:45
5.0 / 5
173
تگهای خبر: بیمار , بیمه , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری