وضعیت اهدای خون در كشور طی هفت ماه گذشته.

بیشترین رشد شاخص اهدای خون در ۴ استان

بیشترین رشد شاخص اهدای خون در ۴ استان به گزارش آقای هویج، سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: در 7 ماهه ابتدایی سال جاری حدود یک میلیون و 625 هزار نفر از هموطنان به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد، حدود یک میلیون و 310 هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دکتر عباس صداقت، اظهار داشت: در هفت ماهه ابتدایی سال جاری حدود یک میلیون و ۶۲۵ هزار نفر از هموطنان به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد، حدود یک میلیون و ۳۱۰ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند. همین طور در هفت ماهه نخست امسال، حدود ۴ میلیون واحد محصولات و فراورده های خون مورد نیاز مراکز درمانی کشور فراوری و تامین شد که بدین ترتیب، شبکه ملی خون رسانی کشور در این شاخص رشدی حدود ۱۱.۷۶ درصدی را نسبت به زمان مشابه سال قبل کسب کرده است.

صداقت اضافه کرد: استانهای خراسان شمالی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و همدان به ترتیب با بیش از ۳۷ درصد، نزدیک به ۳۱ درصد، نزدیک به ۲۶ درصد و بیش از ۲۵ درصد بیشترین رشد شاخص اهدای خون را نسبت به سایر استانهای کشور در هفت ماهه ابتدای سال جاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به خود اختصاص داده اند. در استان تهران نیز شاهد رشد ۲۲ درصدی شاخص اهدای خون در هفت ماه اول سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال قبل بوده ایم.

وی افزود: شاخص اهدای خون بانوان در کشور در هفت ماهه نخست سال جاری همچنان بصورت شایان توجهی کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و تقریبأ حدود ۴.۵ درصد بود. بانوان استانهای لرستان و کردستان با بیش از ۹ درصد و خراسان شمالی با نزدیک به ۸ درصد اهدای خون، بیشترین مشارکت را طی این مدت نسبت به سایر استانها از خود نشان داده اند.

صداقت همین طور اعلام نمود: در هفت ماه اول سال جاری حدود ۲۰۶ هزار نفر از اهداکنندگان خون، اهداکننده بار اول بوده اند که حدود ۱۶ درصد از کل موارد اهدای خون را در ضمن این مدت شامل می شوند. به همین دلیل در همین بازه زمانی حدود ۸۴ درصد از اهداکنندگان را اهداکنندگان مستمر و باسابقه تشکیل داده اند.

وی در آخر اشاره کرد: سازمان انتقال خون ایران امید دارد باتوجه به تغییر هرم جمعیت اهداکنندگان و لزوم مشارکت هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان در تامین ذخایر خون و فرآورده های خون مورد نیاز مراکز درمانی و بیماران عزیز کشورمان، سنت حسنه اهدای خون توسط هموطنان گرامی استمرار یابد و در طول یک سال، ضریب تبدیل اهدای بار اول به اهدای مستمر خون با سرعت و شتاب بیشتری در کشورمان رخ دهد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، گفتنی ست اهداکنندگانی که در ضمن ۱۲ ماه، بتوانند سابقه اهدای موفق خون را حداقل ۲ بار و یا بیشتر ثبت کنند، به عنوان اهداکننده مستمر محسوب شده و کارت ویژه مربوطه را دریافت می کنند.

منبع:

1401/08/15
09:53:29
5.0 / 5
216
تگهای خبر: بیمار , خون , درمان , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری