در همایش روز جهانی آموزش مطرح شد

فعالیت ۶۰۰ بیمارستان فرسوده در کشور

فعالیت ۶۰۰ بیمارستان فرسوده در کشور به گزارش آقای هویج، فعالیت ۶۰۰ بیمارستان فرسوده در کشور، ضرورت سرمایه گذاری در این عرصه و افزایش تاب آوری، نقش نهادهای آموزشی در حوزه بیماری ها و... همچون مباحثی بود که در همایش روز جهانی آموزش عنوان شد.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دکتر یوسفیان- مدیرکل اداره حوادث و بلایای سازمان اورژانس کشور در همایش روز جهانی آموزش، اظهار داشت: سالانه جامعه جهانی بیشتر از ۳۰۰ مورد انواع مخاطرات و حوادث را تجربه می کند. به صورتی که این حوادث سالانه یک درصد از مرگ ها و صدمه ها را به خودش اختصاص می دهد. در عین حال تنها مخاطراتی که ما با آنها مواجهیم، فقط حوادث طبیعی نیستند، بلکه انواع مخاطرات همچون مخاطرات انسان ساختی را تجربه می نماییم که سهم قابل توجهی را به خودشان اختصاص می دهند.

وی اضافه کرد: ایران در قاره ای قرار گرفته که بالاترین سهم مخاطرات را در میان قاره ها به خودش اختصاص دادده است. در طول ۲۰ سال قبل ۷۰ درصد حوادث در این قاره بوده است. خیلی از حوادث طبیعی صحبت می شود، اما باید بدانیم که حوادث طبیعی در کشور ما در سال ۱۴۰۰ سهمی یک درصدی داشته است، اما حوادث انسان ساخت که شامل انفجارها، مسمومیت ها، آتشسوزی ها و... است، سهم بیشتری داشته اند.

یوسفیان افزود: در انواع حوادث طبیعی زلزله ها، طوفان ها و سیلاب ها بیشترین سهم را در ایران دارند و در حوادث انسان ساخت هم حوادث ترافیکی و آتشسوزی و مسمومیت ها را داریم. بحث حوادث ترافیکی دغدغه همیشگی حوزه سلامت بوده و سالانه بیشتر از ۱۶ تا ۱۷ هزار فوت را داریم و به شکلی مراکز بیمارستانی و پیش بیمارستانی در این عرصه درگیر می شوند. آنچه مشخص است، اینست که اگر بتوانیم درک خطر افراد و دانش شان را نسبت به این نوع مخاطرات افزایش دهیم، بطور قطع می توانیم به شکلی پیشگیری کرده و تاثیرات مخرب این مخاطرات را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه بحث آتشسوزی یکی از معضلات مهمی است که با آن مواجهیم، اظهار داشت: باید روی بحث های کاهش خطر سرمایه گذاری و به آن دقت نماییم. در عین حال کشور باتوجه به اقلیمی که دارد در معرض انواع مخاطرات طبیعی و انسان ساخت است. خیلی از مراکز بهداشتی و درمانی ما در مجاورت گسل ها هستند و الان هم که ساخت و سازها صورت می گیرد، بر ساخت و ساز ایمن توجه نمی گردد. هرچقدر روی تاب آوری سرمایه گذاری نماییم، صدمه پذیری را کاهش می دهیم. باید توجه کرد که حالا مراکز ما عمدتا صدمه پذیری بالایی دارند. بعنوان مثال حالا ۶۰۰ بیمارستان در کشور داریم که در شرایط فرسوده درحال فعالیتند که ظرفیتی حدود ۱۰۰ هزار تخت را به خودش اختصاص داده و سرمایه گذاری در آن اعتبارات بالایی می خواهد اما این سرمایه گذاری سبب می شود که تاب آوری افزایش یابد.
نقش نهادهای آموزشی در حوزه بیماری ها
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، در ادامه این همایش، دکتر فرشید رضایی-سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت در همایش روز جهانی آموزش، با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهمی که سازمان های مختلف در پیشبرد آن نقش دارند، بحث آموزش سلامت، فرهنگ سلامت و سواد سلامت است، اظهار داشت: در بهمن ماه ۱۳۹۸ که سازمان جهانی بهداشت هنوز پاندمی کرونا را اعلام نکرده بود، اعلام گردید که کرونایی آمده و با خودش سوالات بسیار زیادی داشت. به صورتی که سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود که بحث انسجام و بحث همه گیری اطلاعات غلط در پاندمی کرونا اهمیت دارد و این مورد اهمیت آموزش را نشان می داد.

وی ضمن اشاره به مانورهای گوناگونی که در کشورهای مختلف همچون آمریکا در جهت آمادگی برای بحران ها و بیماری ها و... برگزار می شود، اظهار داشت: با این وجود ارزیابی ها نشان می داد که در این مانورها کمتر به بحث آموزش پرداخته شده است. در عین حال در سال ۲۰۱۹ یک ماه پیش از کرونا مانوری در آمریکا انجام شد و مشخص شد که نتایج اقتصادی و اجتماعی پاندمی بسیار بالا خواهد بود. باید توجه کرد که نقش نهادهای آموزشی برای کشورها در حوزه بیماری ها خیلی مهم است.

منبع:

1401/11/05
12:28:20
5.0 / 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری