شیر پلاتیپوس، امیدی برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیكی

شیر پلاتیپوس، امیدی برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیكی آقای هویج: متخصصان علوم پزشكی امیدوارند شیر پلاتیپوس (نوك اردكی) بتواند به مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیكی كه یكی از بزرگترین مشكلات انسان امروزی است، كمك نماید.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، متخصصان و دانشمندان علوم پزشكی در استرالیا در سال ۲۰۱۰ میلادی نوعی پروتئین بسیار قوی در شیر این حیوان نیمه آبزی كشف كردند كه قادر به مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیكی است.

اكنون علت و چگونگی این اتفاق توسط متخصصان كشف شده و به قول آنها شیر این حیوان می تواند منجر به تولید نوعی جدید از آنتی بیوتیك ها شود.

این موجودات عجیب و بومی استرالیا دارای منقاری اردك مانند و پاهای زهرآلود بوده و یكی از تنها دو پستانداری است كه تخم گذارند.

پلاتیپوس از راسته تك سوراخیان، گروهی كوچك از پستانداران است كه هم تخم گذاری و هم شیردهی دارند. شیوه شیردهی این حیوان عجیب اینگونه است كه بعد از تغلیظ شیر در ناحیه شكمی خود، آن را با استفاده از منافذ پوستی ترشح كرده و از این طریق نوزادان خویش را تغذیه می كند.

به گفته متخصصان، این سیستم تغذیه ای با خواص آنتی باكتریال شیر این جاندار مرتبط می باشد چون كه شیر پلاتیپوس در معرض محیط خارجی قرار گرفته و سبب می گردد نوزادان آنها در تماس با باكتری های مضر قرار بگیرند.

دكتر "جولی شارپ" از دانشگاه دیكن استرالیا اعتقاد دارد كه این پروتئین آنتی باكتریال و منحصر به فرد موجود در شیر پلاتیپوس برای دفاع در برابر همین باكتری هاست. به همین علت متخصصان ساختار و خصوصیات این پروتئین را بررسی كردند تا متوجه شوند هر قسمت آن دقیقا چه كاری انجام می دهد. خصوصیت های این پروتئین هیچگاه در هیچ كدام از ۱۰۰ هزار پروتئین تابحال كشف شده، دیده نشده بود.

دكتر "ژانت نیومن" از آژانس علوم ملی استرالیا (CSIRO) می گوید این مطالعات به منظور آگاهی از عملكرد سایر داروها ادامه خواهد یافت.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در گزارشی كه در سال ۲۰۱۴ منتشر نمود اقداماتی را خواهان شد كه بتواند مانع از وقوع «عصر پسا آنتی بیوتیكی» شود؛ دوره ای كه عفونت های معمولی و صدمه های جزیی كه چندین دهه قابل درمان بودند، دوباره سبب مرگ و میر می شوند.

مقاومت آنتی بیوتیكی هنگامی رخ می دهد كه باكتری ها نوعی مقاومت نسبت به آنتی بیوتیك ها پیدا كرده و آن را به نسل بعدی باكتری ها منتقل كنند.

طبق اعلام سازمان بهداشت عمومی انگلیس (PHE)، یك پنجم آنتی بیوتیك های تجویز شده غیرضروری اند چون كه خیلی از بیماری ها خود به خود بهبود می یابند. سالانه ۵۰۰۰ نفر تنها در انگلیس به دلیل عفونت های مقاوم به داروها جان خویش را ازدست می دهند.

به گزارش بی بی سی، خون اژدهای كومودو هم یكی دیگر از منابع عجیب و غریبی است كه بعنوان نوعی آنتی بیوتیك بالقوه جدید مورد بررسی قرار گرفته است.
1396/12/27
11:48:34
5.0 / 5
4880
تگهای خبر: بهداشت , تغذیه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری