1 و نیم درصد زنان آبستن به دیابت حاملگی مبتلا می شوند

1 و نیم درصد زنان آبستن به دیابت حاملگی مبتلا می شوند آقای هویج: رئیس انجمن پشتیبانی از بیماران دیابتی كردستان اظهار داشت: یك الی 1.5 درصد زنان آبستن به دیابت حاملگی مبتلا می شوند كه اثر سوء بر روی جنین دارد و ناهنجاری های مادرزادی همچون عقب افتادگی ذهنی، نقص عضو و بیماری دریچه قلب را به دنبال دارد.


خسرو خسروی كردستانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا خاطرنشان كرد: دیابت حاملگی به شرایطی گفته می گردد كه افزایش قند خون برای نخستین بار طی دوران حاملگی دیده می شود، علت دقیق دیابت حاملگی مشخص نمی باشد ولی وجود بعضی از سرنخ ها، در تشخیص زودرس این بیماری موثر است. با عنایت به عوارضی كه دیابت حاملگی برای جنین و مادر آبستن می تواند داشته باشد، پیشگیری دیابت طی دوران حاملگی ضروری می باشد.
رئیس انجمن پشتیبانی از بیماران دیابتی كردستان اضافه كرد: دیابت حاملگی حالت عدم تحمل گلوكز است و با وجود نارسازگاری با بدن زنان بدون سابقه دیابت ظاهر می شود، پس از 2 بار آزمایش در صورتیكه میزان گلوكز موجود در خون سیاهرگی فرد ناشتا بالاتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر باشد، فرد مبتلا به دیابت است. دیابت یكی از مسائل مطرح جامعه است و آخرین آمار نشان داده كه 6 تا 7 درصد مردم به این بیماری مبتلا هستند و روز به روز مبتلایان به این آمار اضافه می شوند.
خسروی كردستانی خاطرنشان كرد: مشكلات این بیماری به دلیل قندخون بالا است و بر روی اعضای بدن اثر سوء دارد همچون بر روی چشم، كلیه، كبد، قلب و عروق پا، بعضی از اعضای بدن حساس تر هستند در واقع دیابت به تمام بافت بدن همچون پوست، مو، روده و دستگاه تناسلی صدمه می رساند.

دیایت حاملگی بر روی جنین اثر سوء دارد نه مادر
وی با اشاره به اینكه دیابت دوران حاملگی در مادران به وسیله انسولین كنترل می گردد اظهار داشت: یك الی 1.5 درصد زنان آبستن به دیابت حاملگی مبتلا می شوند كه اثر سوء بر روی جنین دارد و ناهنجاری های مادرزادی همچون عقب افتادگی ذهنی، نقص عضو و بیماری دریچه قلب را به دنبال دارد.
وی با اشاره به اینكه طی دوران حاملگی تغییرات هورمونی زنان آبستن را در خطر مبتلا شدن به دیابت حاملگی قرار می دهد، اضافه كرد: طی دوران حاملگی افزایش یك سری از هورمون های مترشحه از جفت به انتقال مواد غذایی از مادر به جنین و در نتیجه به پیشرفت رشد جنین كمك می كنند.

لوزالمعده اگر نتواند انسولین را به میزان كافی ترشح كند، فرد منجر به دیابت می شود
رئیس انجمن پشتیبانی از بیماران دیابتی كردستان بیان كرد: سلول های موجود در لوزالمعده مادارن، اغلب توانایی تولید انسولین بیشتر (حدود سه برابر طبیعی) برای غلبه بر اثر هورمون های حاملگی افزایش دهنده قند خون را دارند، اگر چنانچه لوزالمعده نتواند انسولین را به میزان كافی ترشح كند، میزان قند خون افزایش می یابد و در نهایت فرد منجر به بروز دیابت حاملگی می گردد.
خسروی كردستانی، با اشاره به اینكه دیابت می تواند بر روی رشد و نمو جنین طی دوران حاملگی اثر سوء داشته باشد، بیان كرد: در اوایل بارداری، دیابت مادر می تواند منجر به بروز نقص های مادرزادی و افزایش خطر سقط جنین شود و خیلی از این نقص های مادرزادی بر روی مغز و قلب جنین تاثیر می گذارد. طی دوران بارداری، دیابت مادر منجر به تغذیه و رشد زیاد از حد كودك می شود، در واقع داشتن نوزاد بزرگ و با وزن بالا، خطر زایمان های پردرد و سخت را بالا می برد.
رئیس انجمن پشتیبانی از بیماران دیابتی كردستان اضافه كرد: نوزادهای بزرگ، اغلب برای تولد نیاز به عمل سزارین دارند و اگر به صورت طبیعی متولد شوند به ناحیه شانه آنها صدمه می رسد و همینطور وزن بالای نوزاد سبب تاخیر در زمان زایمان و كمبود اكسیژن بر روی مغز نوازد می گردد.
خسروی كردستانی افزود: تغذیه بیش از اندازه جنین، باعث می گردد كه سطح انسولین افزایش یابد و پس از تولد احتمال افت شدید قندخون در نوزاد بوجود می آید چونكه دیگر مقدار بالای قند را از خون مادر دریافت نمی كند.
وی بیان كرد: عوارضی چون داشتن اضافه وزن پیش از بارداری، سابقه خانوادگی، سابقه تولد نوزاد بیش از 4 كیلوگرم، سابقه دیابت حاملگی در گذشته و سابقه نوازد مرده در گذشته از عوارض خطر مبتلا شدن به دیابت حاملگی است.
رئیس انجمن پشتیبانی از بیماران دیابتی كردستان، اظهار داشت: زنانی كه در معرض دیابت حاملگی هستند باید هر چه سریع تر تشخیص داده شود تا پیشگیری و درمان را شروع كنند و سایر زنان باید در هفته 24 تا 28 حاملگی آزمایش غربالگری دیابت بدهند.
خسروی كردستانی تصریح كرد: برای كنترل و درمان دیابت حاملگی باید زنان رژیم غذایی منظم، فعالیت بدنی، ورزش و مصرف انسولین در صورت نیاز، داشته باشند چون انسولین تنها داروی دیابتی است كه مصرف آن طی حاملگی در صورت عدم كنترل قند خون سفارش می گردد.
وی خاطرنشان كرد: پرخوری، عدم تحرك و تغذیه ناسالم علت اصلی ابتلای افراد جامعه به دیابت است و انجمن پشتیبانی از بیماران دیابتی با هدف آموزش به جامعه در جهت كاهش بیماری دیابت فعالیت های خویش را انجام می دهد.1397/05/25
20:08:24
5.0 / 5
4291
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پیشگیری , خون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری