فوائد و عوارض یك داروی پرمصرف

فوائد و عوارض یك داروی پرمصرف به گزارش آقای هویج مصرف ˮاستاتین ˮها كه امروزه یكی از پرمصرف ترین داروها برای مقابله به بیماری های قلبی - عروقی هستند همچون تمامی داروهای دیگر با عوارض جانبی همراه می باشد.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، استاتین ها از دسته داروهایی هستند كه معمولا برای كاهش كلسترول خون تجویز می شوند و به قول كارشناسان، مصرف آن حدودا برای بیشتر افراد بی خطر است.

با این حال نتایج یك تحقیق جدید نشان داده است زمانیكه استاتین ها برای جلوگیری از بیماری های قلبی-عروقی مصرف شوند، امكان دارد عوارض جانبی آن بسته به سن، جنسیت و نوع استاتین مصرفی بر فوائد این دارو غلبه كند.

به طور مثال دو داروی "آتورواستاتین" و "رزوواستاتین" در صورتی كه در یك دوره ۱۰ ساله مصرف شوند نسبت به دو نوع دیگر این داروها موسوم به "سیمواستاتین" و "پراواستاتین" در همین بازه زمانی فوائدی را برای سلامت قلب و عروق به همراه دارند.

همچنین در این بررسی آشكار شد در مجموع، فوائد استاتین ها برای بیماری قلبی-عروقی نسبت به آنچه در بیشتر دستورالعمل های دارویی به آن اشاره شده درصورتیكه بیشتر از ۱۰ سال مصرف شود با ریسك بالاتری همراه می باشد.

در این مطالعه فوائد و خطرات استاتین ها تنها در مواقعی كه در جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های قلبی-عروقی همچون حمله قلبی و سكته مغزی سفارش می گردد مورد ارزیابی قرار گرفته و شامل تاثیر این دارو بعد از حمله قلبی نمی گردد.

دكتر "میلو پوهان" نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه زوریخ در سوئیس می گوید: یافته ها از آن حكایت می كند كه آستانه خطر نسبت به آنچه كارشناسان تعیین كرده اند بالاتر است. عوارض جانبی این دارو به سن، جنسیت و نوع وضعیت سلامت بستگی دارد.

به گفته دكتر پوهان، به صورت كلی یك "دستورالعمل" برای همه افراد كاربرد ندارد و ازاین رو تاثیر این دارو هم برای افراد و در شرایط مختلف، متفاوت می باشد. برای مثال در مورد مصرف استاتین ها، آستانه خطر با سن افزوده می شود و به این مفهوم است كه برای برخورداری از فوائد خالص این داروها لازم است خطر بیماری قلبی-عروقی بالاتر و جدی تر باشد.

این تحقیق در حالی انتشار یافته كه آمارها خبر از افزایش قابل ملاحظه نرخ مصرف داروهای استاتین در ایالات متحده دارند.

به گزارش شبكه خبری سی ان ان، مهمترین پیامِ متخصصان در این مطالعه برای افرادی كه مقرر است از این دسته داروها استفاده كنند این است كه باید با تشخیص پزشك متخصص، میزان خطر بیماری قلبی و عروقی به دقت و باحساسیت بیشتری در فرد ارزیابی شود و در نهایت با مشورت پزشك تعیین شود كه فوائد مصرف دارو به مضرات آن غلبه دارد یا عكس این امر صادق است به صورتی كه از مواجهه بیمار با عوارض جانبی مصرف غیرضروری دارو پیشگیری شود.
1397/09/17
14:34:45
5.0 / 5
4213
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پیشگیری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری