بروز سالانه ۱۱۰ هزار مورد جدید سرطان در كشور

بروز سالانه ۱۱۰ هزار مورد جدید سرطان در كشور آقای هویج: رئیس بنیاد بیماری های خاص كشور اظهار داشت: سالانه ۱۱۰ هزار بیمار سرطانی در كشور اضافه میگردد و الان ۱۱ درصد از جمعیت كشور به دیابت مبتلا هستند و این آمار رو به افزایش است.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، فاطمه هاشمی در همایش تجلیل از خیرین سلامت شهرستان بردسكن اظهار داشت: هرچند بیماری های خاص قابل پیشگیری است، اما متاسفانه روز به روز بر تعداد این بیماران افزوده میگردد.

وی با تاكید بر اینكه باید در زمینه پیشگیری تلاش كرد، اضافه كرد: عدم پیشگیری سبب میگردد هزینه های بسیاری به خود مردم و دولت تحمیل شود.

رئیس بنیاد بیماری های خاص كشور عنوان كرد: در بازدیدهای مستمری كه سال های ۷۲، ۷۳ و ۷۴ از مراكز درمانی كشور داشتیم نه تنها مراكز درمانی برای بیماران خاص وجود نداشت بلكه باید هزینه ها را خود بیماران پرداخت می كردند. بنا بر این بنیاد بیماری های خاص را راه اندازی كردیم. در گذشته چون تعداد بیماران خاص در مقایسه با كل جمعیت كشور، كم بود به همین خاطر توجه جدی نمی شد.

هاشمی اضافه كرد: در این راستا اختتام سال ۷۵ پیشنهادات خودرا به دولت نمایش دادیم كه تمامی آنها در هیات دولت به تصویب رسید. درمان بلاعوض بیماران دیالیزی، تالاسمی و كلیوی از آن جمله بود. تحت پوشش بیمه قرار گرفتن همه این بیماران مصوبه دیگری بود كه بر طبق آن مقرر شد خود ریاست جمهوری هزینه سرانه بیمه این بیماران را بپردازد تا بیمه آنان باز به صورت بلاعوض باشد.

هاشمی افزود: از زمانی كه بنیاد بیماری های خاص را راه اندازی كردیم تعداد مراكز دیالیز در كشور از ۱۲۸ مركز به ۴۵۰ مركز با بهترین امكانات از نظر استانداردهای داخلی افزایش پیدا كرد. هرچند به سبب تحریم ها به خصوص بیماران تالاسمی، سرطانی و ام اس گرفتار مشكل شدند، اما باید كاری نماییم تا این بیماران وقتی برای گرفتن دارو بازگشت می كنند با مشكلی مواجه نباشند.

ایشان سپس اظهار داشت: ۵۰ تا ۶۰ درصد بیمارانی كه دیالیز می شوند، دیابت یا فشار خون داشته اند. هرچند از نظر بنیاد بیماری های خاص هر بیماری صعب العلاجی كه فرد تا آخر عمر باید درمان گردد، جزء بیماران خاص شمرده می شود، اما دولت نمی پذیرد.

ایشان سپس با اشاره به اینكه سالانه ۱۱۰ هزار بیمار سرطانی در كشور اضافه می شود، اضافه كرد: متاسفانه ۱۱ درصد از جمعیت كشور به دیابت مبتلا هستند و هر روز هم این آمار رو به افزایش است. حالا در كشور، ۳۰ هزار بیمار دیالیزی، ۲۸ هزار بیمار نارسایی كلیه و ۶ هزار هموفیلی و ۱۹ هزار تالاسمی وجود دارد.

رئیس بنیاد بیماری های خاص كشور افزود: حالا توانسته ایم فقط در سه نقطه از كشور مراكز مجهز خدمات لازم به بیماران خاص را داشته باشیم و هنور در مراكز استان ها فاقد این گونه مراكز هستیم، البته در شهرهایی همچون تهران، رفسنجان و بجنورد باز این مراكز در حال ساخت است.

سلامت از اولویت های دولت است

در ادامه محمدرضا دارابی - رئیس دانشگاه علوم پزشكی مشهد با اشاره به اینكه در حوزه سلامت در مقایسه با پیش از انقلاب اقدمات بسیار خوبی صورت گرفته است، اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید هدف سلامت یكی از اولویت های دولت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: خدمات بی شائبه ای در حوزه سلامت و در بخش ها و فضاهای درمانی، نیروی انسانی و اعتبارات حوزه سلامت برای مردم انجام شده است. در این راستا برای كاهش هزینه های بیماران سوژه طرح تحول سلامت عنوان شد و در امتداد این طرح چند اقدام دیگر انجام شد كه احداث مجامع سلامت استان و شهرستان، تنظیم سند توسعه سلامت، تنظیم سند جلوگیری از بیماری های غیر واگیردار همچون اهدافی بود كه دولت تدبیر و امید در حوزه سلامت در سرلوحه كار خود قرار داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی مشهد، احداث معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و دانشگاه ها با هدف سهیم كردن تمام اجتماع در حوزه سلامت را از اهداف دیگر ذكر كرد و اضافه كرد: امروزه ۷۵ درصد مولفه های موثر سلامت در جامعه حضور دارند و تنها در ۲۵ درصد این عوامل وزارت بهداشت می تواند موثر باشد.

دارابی اظهار داشت: یكی از اقدامات موثری كه بتازگی در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته این است كه مراكز جامع بیماری های خاص در ۸۵ مركز در سراسر كشور راه اندازی شد.
1397/09/18
13:15:33
5.0 / 5
4203
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری