تاثیر میزان مصرف كالری بر استواری استخوان ها

تاثیر میزان مصرف كالری بر استواری استخوان ها آقای هویج: نتایج یك بررسی نشان داده است كه ˮمحدود كردن مصرف كالری همراه با ورزشˮ می تواند به شكننده تر شدن استخوان ها منجر شود.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، بررسی انجام شده روی موش ها از آن حكایت می كند كه محدود كردن كالری مصرفی همراه با ورزش كردن می تواند استخوان ها را كوچك تر و ضعیف تر كند. این درحالیست كه ورزش كردن در كنار رعایت رژیم غذایی سرشار از كالری به سلامت استخوان ها كمك می نماید.
دكتر «مایا استینر» از دانشگاه كارولینای شمالی در این زمینه اظهار داشت: یافته های بدست آمده تا حدودی شگفت آور بوده است. مطالعات انجام شده در گذشته نشان داده ورزش كردن در كنار رژیم غذایی حاوی میزان كالری نرمال یا حتی بالا برای سلامت استخوان مفید می باشد. حالا این مساله مشخص شد كه این اثربخشی در رژیم های غذایی با میزان كالری محدود در كنار ورزش دیده نمی گردد.
استخوان ماده ای راكد و بی جان نیست و بطور پیوسته در حال بازسازی خود است. در دوران كودكی ایجاد استخوان های جدید سریع تر از پروسه از بین رفتن استخوان های فرسوده اتفاق می افتد كه این امر به تولید استخوان های بزرگتر، سنگین تر و متراكم تر منجر می شود.
مصرف پروبیوتیك می تواند بوسیله تاثیر پیچیده درگیر كننده باكتری روده و مغز استخوان، پروتئین كلیدی در رشد استخوان ها را افزایش دهد. این پروسه بوسیله ورزش كردنِ مداوم، خودداری از استعمال سیگار و مواد الكلی و وجود میزان كافی از ویتامین D و كلسیم در رژیم غذایی انجام می گیرد.
متخصصان آمریكایی با اشاره به اینكه مصرف كالری و ورزش كردن تاثیر بسزایی بر استواری استخوان ها و كاهش خطر شكستگی دارد، اظهار داشتند: در این بررسی بر چربی مغز استخوان تمركز شد.
محققان به درستی نمی دانند این چربی چگونه عمل می كند اما این فرض مطرح شده كه این چربی برای استخوان های بدن انسان و دیگر پستانداران ضرر دارد.
مطالعاتی كه در گذشته انجام شده نشان داده است سطح پایین تر از چربی مغز استخوان نشانه سلامت استخوان است.
محققان آمریكایی در مطالعه اخیر بررسی كردند چگونه مصرف كالری به چربی مغز استخوان مرتبط می باشد و چگونه ورزش كردن بر این ارتباط اثر دارد.
به گفته پژوهشگران سطح چربی مغز استخوان در مواقعی كه مصرف كالری مازاد به چاقی منجر می شود افزوده می شود. همین طور زمانیكه موش ها با وزن طبیعی و موش های چاق ورزش می كنند سطح چربی مغز استخوان كاهش پیدا كرده و تراكم استخوانی بهبود می یابد.
هدف از این مطالعه مشخص شدن وضعیت چربی مغز استخوان و سلامت استخوان هنگام محدود كردن كالری مصرفی بوده است. پژوهشگران موش ها را به دو گروه تقسیم كردند. گروه اول رژیم غذایی عادی داشته و گروه دوم میزان كالری محدودتری دریافت نمودند.
همچنین مجدد موش ها برمبنای برنامه ورزشی به دو گروه تقسیم شدند و برای مدت زمان شش هفته تحت كنترل قرار گرفتند.
به گزارش مدیكال نیوز تودی، بررسی ها نشان داد بااینكه محدود كردن كالری مصرفی سبب كاهش وزن می شود اما سطح چربی مغز استخوان را بطور شایان توجهی بالا می برد كه در نهایت سبب افت كیفیت استخوانی می شود.
این متخصصان دریافتند همانطور كه در مطالعات قبلی دیده شد و انتظار می رفت، افزودن ورزش به رژیم غذاییِ كم كالری منجر به كاهش چربی مغز استخوان می شود اما نكته غیرمنتظره این بود كه این شرایط همین طور به كاهش كیفیت و كمیت بافت استخوانی منجر خواهد شد. متخصصان در نهایت شگفتی دریافتند كه "در صورت محدود كردن كالریِ مصرفی ظاهرا ورزش بیشتر از آنكه سبب استواری استخوان ها شود آنها را شكننده تر می كند.
منبع:

1398/06/23
21:22:14
5.0 / 5
4163
تگهای خبر: چاقی , چربی , رژیم غذایی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری