چرا زنان سریعتر از مردان وابسته موادمخدر می شوند؟

چرا زنان سریعتر از مردان وابسته موادمخدر می شوند؟ به گزارش آقای هویج رئیس كانون سراسری درمانگران اعتیاد كشور با اشاره به اینكه 70 درصد زنان معتاد همزمان با اعتیاد گرفتار بیماری اعصاب و روان می شوند، اظهار داشت: مواد مخدر در بدن زنان به شكلی اثر می گذارد كه آنها سریع تر از مردان و با مصرف ماده بسیار كمتری وابسته به مواد می شوند، این درحالیست كه درمان اعتیاد در زنان بمراتب سخت تر از درمان اعتیاد در مردان است.


مجتبی غالبی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینكه برخی پژوهش ها نشان میدهد كه اعتیاد در زنان رو به افزایش است، اظهار نمود: بر طبق تحقیقات حدود ۱۰ درصد مراجعان به مراكز درمان اعتیاد، زن هستند.

مسائل اجتماعی؛ یكی از عوامل موثر در اعتیاد زنان
وی مسائل اجتماعی، مسائل روانی، آگاهی كم، باور اشتباه نسبت به مصرف مواد مخدر، استفاده بیش از اندازه از مسكن ها و عدم آگاهی نسبت به عوارض آن و تغییرات فرهنگی را از عوامل موثر در گرایش زنان به مصرف مواد مخدر دانست و اظهار داشت: امروزه برخی افراد جامعه بر این مساله متمركز شده اند كه زنان باید اندام مناسبی داشته باشند، از همین رو برخی زنان به سمت كشیدن سیگار و مصرف مواد محرك متمایل می شوند. در این میان برخی دیگر از زنان نیز برای تفریح و اوقات فراغتشان به سمت كشیدن قلیان روی می آورند، این درحالیست كه قلیان بمراتب وابستگی سریع تری نسبت به برخی از مواد مخدر دارد.
این درمانگر اعتیاد افزود: در فرهنگ جامعه ما اگر زنان سیگار بكشند آنرا امری ناپسند می دانند اما تغییر فرهنگی به وجود آمده در ایران باعث شده كشیدن قلیان حتی در منظر عمومی امر ناپسندانه ای شمرده نشود. این تغییرات فرهنگی باعث شده گرایش برخی زنان به مصرف مواد مخدر نسبت به قبل بیشتر شود.
غالبی همین طور استرس و خلق منفی را نیز از عوامل موثر در اعتیاد برشمرد و تصریح كرد: بانوانی كه از نظر روانی دارای خلق منفی و استرس هستند، بیشتر از مردان به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا می كنند. در این میان وجود تفاوت های ژنتیكی بین زنان و مردان نیز موجب می شود آنها زودتر از مردان وابسته به مواد مخدر شوند، اما در عین حال مسائل محیطی و اجتماعی نیز بسیار مهم تر از مسائل ژنتیكی است.


تاثیر ازدواج در سن پایین در گرایش به مواد مخدر
این درمانگر اعتیاد اشاره كرد: برخی نیز تحقیقات نشان داده بانوانی كه در سن پایین ازدواج می كنند، خصوصاً اگر ازدواج شان الزامی و با رضایت خودشان نباشد احتمال گرایش به مواد مخدر آنها نیز بیشتر است.


زنان سریعتر از مردان به مخدر وابسته می شوند
وی در ادامه با اشاره به تاثیر مصرف مواد مخدر در زنان اظهار داشت: مصرف مواد مخدر در بدن زنان به شكلی اثرگذاری دارد كه آنها سریعتر از مردان و با مصرف ماده بسیار كمی به آن وابستگی پیدا می كنند، البته وابستگی آنها نیز شدیدتر از وابستگی مردان به مواد مخدر است. برخی پژوهشها نیز حاكی از آنست كه بانوانی كه به مصرف مواد مخدر گرایش دارند بطور متوسط نسبت به مردان سن كمتری دارند و از آنجایی كه در سنین كم احتمال لطمه پذیری و تغییرات مغز بیشتر است، وابستگی آنها نیز شدیدتر خواهد بود.
غالبی با تاكید بر اینكه پس از سیگار و دخانیات، اعتیاد به مواد مخدر سنتی بیشتر است، اظهار داشت: البته برخی زنان به سبب حفظ اندام و جلوگیری از افزایش وزن بطور خواسته یا ناخواسته به سمت محرك ها گرایش پیدا می كنند، بطوریكه برخی آرایشگاه ها یا انستیتوهای پرورش اندام داروهای تركیبی و دست ساز عرضه می كنند كه در خیلی از مواقع در تركیب آن، مواد یا داروهای محرك مشاهده می شود، این درحالیست كه مصرف این مواد سبب سوء تغذیه، مسائل روانی، پوكی استخوان، سرطان سینه، ناباروری و بیماری های جنسی، قلبی و عروقی خواهد شد.
به گفته رئیس كانون سراسری درمانگران اعتیاد كشور، بانوانی كه مخدر شیشه مصرف می كنند نسبت به مردان بیشتر و با شدت بیشتری گرفتار تغییرات خلقی، افسردگی، اضطراب، قفل شدن فك، بی اشتهایی و... می شوند، تشدید عوارض مواد مخدر در زنان نسبت به مردان باعث شده تا اهمیت درمان اعتیاد در آنها بیشتر باشد.

تفاوت ترك اعتیاد در زنان و مردان
وی در ادامه با اشاره به تفاوت های ترك اعتیاد در زنان و مردان اشاره كرد: ترك اعتیاد در زنان و مردان متفاوت می باشد. بطور مثال پزشكان برای تجویز داروهای ترك اعتیاد برای مردان محدودیتی ندارند، اما در زنان خصوصاً زنان حامله محدودیت هایی وجود دارد. براین اساس پزشكان هنگام تجویز دارو برای زنان حامله دارای اعتیاد به مواد مخدر، داروی متادون كه نسبت به سایر داروهای ترك اعتیاد برای این افراد بی ضررتر است را تجویز می كنند.
این درمانگر اعتیاد درباره نحوه ترك اعتیاد زنان حامله نیز اشاره كرد: درمان اعتیاد در زنان خصوصاً زنان حامله خیلی مشكل است، برای اینكه نمی توان پاك بودن مطلق را برای زنان حاملگی كه به ماده مخدر اعتیاد دارند در نظر گرفت و ترجیح بر این است كه داروی مخدری مانند متادون جایگزین مواد آنها شود، این درحالیست كه برای ترك سیگار در زنان حامله سفارش می شود آنها از كشیدن هرگونه سیگار بطور كامل پرهیز كنند و داروی جایگزینی مانند نیكوتین استفاده نكنند. همین طور برای ترك مصرف قرص های خواب آور باید، قرص خواب آور طولانی اثر، برای مصرف آنها جایگزین شود و به تدریج نیز مصرف آن كم شود.

۷۰ درصد زنان بعد از مصرف مواد مخدر گرفتار مشكلات روانی می شوند
غالبی افزود: خیلی از بیماری های اعصاب و روان در زنان با اعتیاد بروز می یابد. برخی پژوهش ها حاكی از آنست كه ۷۰ درصد زنان معتاد همزمان با اعتیاد گرفتار بیماری اعصاب و روان می شوند كه در این میان خودكشی، افسردگی و اختلال شخصیتی در زنان معتاد، بیشتر از مردان معتاد است. پس لازم است آنها هنگام درمان از مشاوران و روانشناسان نیز بهره بگیرند.

زنان معتاد هنگام ترك اعتیاد با چه مشكلاتی مواجه اند؟
وی در ادامه با اشاره به موانعی كه زنان معتاد هنگام ترك اعتیاد با آن روبه رو هستند، تصریح كرد: برخی زنان دارای اعتیاد برای دسترسی به درمان با موانعی مانند رفت و آمد، ناتوانی مالی، كسب اجازه از شوهر برای درمان و... مواجهند. از طرف دیگر نیز آنها در ماندگاری درمان نیز گرفتار مشكلاتی هستند، برای اینكه برای افزایش ماندگاری درمان باید بازگشت مداوم و طولانی مدت داشته باشند.
وی معتقد است: مختلط بودن كلاس های مشاوره ای و روانشناسی نیز مشكلاتی را برای زنان به وجود آورده است كه سبب می شود آنها از مراجعه به مراكز درمانی امتناع كنند. جامعه اعتیاد زنان را نمی پذیرد و همین مورد سبب می شود كه زنان دارای اعتیاد از مراجعه به مراكز درمان امتناع كنند.
این درمانگر اعتیاد در ادامه با اشاره به مسائل مالی هنگام ترك اعتیاد نیز اظهار داشت: الان سازمان های حمایتی مانند سازمان بهزیستی كه باید مبلغی را به درمان معتادان اختصاص دهد، این كار را به درستی انجام نمی دهد. در این میان بیمه سلامت نیز كه در سال ۹۷ خدمات مالی برای افراد معتاد در نظر داشت، در سال ۹۸ این بودجه قطع شد و امید است باردیگر برقرار شود.
منبع:

1398/09/03
19:09:05
5.0 / 5
4700
تگهای خبر: آرایش , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری