نتایج پژوهش محققان حاكیست

تاثیر تستوسترون بر ابتلای مردان به آسم

تاثیر تستوسترون بر ابتلای مردان به آسم به گزارش آقای هویج به قول دانشمندان، احتمال ابتلای زنان به بیماری آسم بیش از دو برابر مردان است و ظاهرا این اختلاف جنسیتی به دلیل تأثیر هورمون های جنسی بر سلول های ریه می باشد.


به گزارش آقای هویج به نقل از مجله Cell Reports محققان دانشگاه های جان هاپكینز و وندربیلت در مطالعه ای كه روی سلول های جوندگان و همینطور انسان ها انجام شده، كشف كرده اند كه هورمون تستوسترون می تواند از فعالیت یك سلول مرتبط با بروز نشانه های بیماری آسم كه معمولا شامل التهاب و تولید ترشحات مخاطی در ریه ها هستند، جلوگیری كند.
"داون نیوكامب"، محقق ارشد این مطالعه از مركز درمانی دانشگاه وندربیلت دراین باره می گوید: «ما در ابتدا واقعاً فكر می كردیم كه هورمونی مانند تستوسترون، سبب افزایش التهاب می گردد و نه كمتر شدن آن. بنابراین من از مشاهده این كه این هورمون سبب كاهش چنین التهابی می شود، واقعاً غافلگیر شدم».
مطالعات قبلی نشان داده بود كه پسرها پیش از رسیدن به سن بلوغ به طور تقریبی 1. 5 برابر بیشتر از دخترها به آسم مبتلا می شوند. اما بعد از سن بلوغ قضیه برعكس شده و شانس ابتلای زنان به این بیماری دو برابر مردان می گردد. این روند تا زمان رسیدن زنان به سن یائسگی ادامه دارد و بعدازآن آغاز به كاهش می كند.
به طوركلی، مبتلا شدن به بیماری آسم به عوامل زیادی مثل قرار گرفتن در معرض ذرات آلرژی زا و عفونت های ویروسی بستگی دارد و حالا محققان احتمال می دهند كه باید هورمون های جنسی را هم به این عوامل افزود.
"نیوكامب" و همكارانش برای مطالعه بیشتر درباره این تفاوت جنسیتی، تحقیق خویش را با بررسی سلول های انسان و موش ادامه دادند. آن ها تمركز خویش را روی گروه دوم سلول های درونی لنفاوی (ILC2) گذاشتند. ILC2 ها، سلول هایی هستند كه سیتوكین تولید می كنند. سیتوكین ها خود، پروتئین هایی هستند كه سبب تولید التهاب و آب آوردن ریه شده و تنفس را برای بیمار مشكل می كنند.
وقتی محققان به سلول های ILC2 هورمون های استروژن و پروژسترون (هورمون های زنانه) اضافه كردند، تغییر چندانی در قدرت تولید سیتوكین این سلول ها مشاهده نشد. اما بعد از اضافه كردن تستوسترون آن ها متوجه شدند كه این هورمون از بزرگ شدن سلول های فوق جلوگیری می كند و از این طریق، سبب كاهش تولید سیتوكین در آن ها می گردد.
بااینكه تمركز این تحقیق روی هورمون تستوسترون بوده است، "نیوكامب" امیدوار است كه در آینده بتواند تأثیرات هورمون های جنسی دیگر را هم بر روی بیماری آسم مورد بررسی قرار دهد.
این محقق در انتها اضافه كرد: «هورمون های جنسی تنها یكی از چندین مكانیسمی هستند كه می توانند در التهابات تنفسی مؤثر باشند و به طور قطع مكانیسم های دیگری هم در این بیماری دخیل هستند».


 

1396/09/09
22:30:41
5.0 / 5
4513
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری