تهرانی ها در ۹ ماه اول امسال تنها ۲۵ روز هوای پاك تنفس كردند

تهرانی ها در ۹ ماه اول امسال تنها ۲۵ روز هوای پاك تنفس كردند به گزارش آقای هویج كارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: طبق گزارش سازمان كنترل كیفیت هوا و محیط زیست، امسال و تا اختتام آذرماه، در شهر تهران فقط 25 روز هوای پاك تنفس كردیم.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، مهدی كمری با بیان این كه آلودگی هوا اثرات مخربی بر سلامت انسان ها، گیاهان، جانوران و حتی ابنیه تاریخی دارد، اشاره كرد: نامگذاری روزی به نام "روز ملی هوای پاك" می تواند توجه سیاستگذاران و مردم را به این مساله جلب نماید كه چه اتفاقی در كشور رخ داده كه یك روز به این نام در تقویم كشور معرفی شده است.
وی با اشاره به چالش آلودگی هوا در كلان شهرهای كشور اشاره كرد: موضوع آلودگی هوا برای نخستین بار در سال ۱۳۷۴ مورد توجه سیاست گذاران قرار گرفت.
كمری با تاكید بر این كه برای پاك تر شدن هوا حتما باید فكری اندیشیده شود، به تشكیل ستاد هوای پاك در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: سابقه اجرای سیاست های كلان برای كاهش آلودگی هوا در كشورهای پیشرفته دنیا خیلی زودتر از كشور ما مورد توجه قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: مهمترین اثر سوء ناشی از آلودگی هوا، بر سلامت انسان است ولی گیاهان نیز درگیر این مساله می شوند؛ بعنوان مثال آلاینده ها و ذرات معلقی كه در هوا وجود دارند در روزنه های گیاهان نفوذ كرده و موجب از بین رفتن گیاهان می شوند.
كمری در ادامه با بیان این كه بناهای تاریخی، قربانیان دیگر آلودگی هوا هستند، اشاره كرد: آلودگی هوای شهرهای بزرگ، نه تنها فضای بیرونی بناهای تاریخی بلكه می تواند آثار باارزش موزه ای را بشدت تحت تاثیر قرار داده و سبب نابودی تدریجی این بناها شود.
بگفته كارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، بااینكه تاثیر خیلی از لطمه ها مانند باد یا باران بر آثار تاریخی اجتناب ناپذیر است، اما مشكلاتی مانند آلودگی هوا نیز می تواند درصد تخریب در این آثار را بالا برد. این اثرات ممكنست جزئی باشد، مانند سیاه شدن سطح آثار در نتیجه گرد و غبار؛ اما برخی عوامل می تواند اثرات دائمی داشته باشد.
كمری با بیان این كه معاونت بهداشت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشكی همچون نهادهایی هستند كه در امتداد اجرای بندهای قانون هوای پاك گام های موثری برداشته اند، اضافه كرد: وزارت بهداشت در امتداد فرهنگ سازی عمومی نقش اثرگذاری دارد.
وی ضمن توضیح مسئولیت وزارت بهداشت در بحث آلودگی هوا بعنوان متولی سلامت جامعه و مردم، از ارگان ها و دستگاه های مسوول در بحث آلودگی هوا خواست كه اقدامات قانونی خودرا به صورت جدی تر دنبال كنند.
كمری با اشاره به این كه در بحث آلودگی هوا هر ارگانی باید به وظایف خود متعهد باشد، اظهار نمود: وزارت بهداشت بعنوان پیگیر سلامت مردم خواستار آن است كه تمامی ارگان ها به وظایف خود به درستی عمل كنند و عوامل آلودگی هوا را كاهش دهند.
وی ادامه داد: وظیفه اصلی معاونت بهداشتی حساس سازی مسئولان و مردم به مخاطرات آلودگی هوا و اطلاع رسانی است؛ چونكه این نهاد به لحاظ اقدامات اجرایی زیربنایی نمی تواند مثل یك مجری در بعضی حوزه ها عمل كند.
كارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به این كه شعار امسال هوای پاك اقدام و عمل نامگذاری شده است، اشاره كرد: اقدام و عمل به این معنا است كه دیگر شعار دادن كافی است و باید به سمت انجام اقدامات موثر حركت نماییم.
وی با اشاره به این مهم كه آلودگی هوا با همكاری و تعامل بین بخشی قابل اصلاح است، افزود: در دو دهه گذشته از شهرهایی مانند لندن، پاریس و نیویورك بعنوان آلوده ترین شهرهای دنیا نام برده می شد ولی امروز با اقداماتی كه در امتداد كاهش آلاینده ها انجام شده، این شهرها به استانداردهای مطلوب سازمان جهانی بهداشت دست یافته اند. حتی كشورهایی مثل شیلی و پرو هم توانسته اند به خوبی در حوزه كاهش آلاینده های محیطی فعالیت كنند.
كارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با بیان این كه عامل ۶۱ درصد آلاینده ها منابع متحرك، خودرو ها، اتوبوس ها و كامیون ها هستند، توجه به افزایش كیفیت حمل و نقل عمومی، ارتقای كیفیت سوخت و نظارت بر موضوع آلاینده ها را چاره مناسبی در امتداد افزایش كیفیت هوای سالم در شهرهای بزرگ دانست.
وی اشاره كرد: آمارها بیان كننده این مهمست كه اگر صرفا به موضوع كیفیت خودرو ها و سوخت مصرفی توجه داشته باشیم، می توانیم به راحتی به بخش عمده ای از اهداف كلان كشور در زمینه دسترسی به هوای سالم دست یابیم.
كارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، آمار سازمان كنترل كیفیت هوا و محیط زیست را بدین سان اعلام نمود و اظهار داشت: ۲۵ روزهوای پاك، ۲۰۷روز هوای قابل قبول، ۶۳ روز ناسالم برای گروه های حساس (سالمندان، مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی، كودكان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه گروه ها؛ آماری است كه برمبنای مستندات، این سازمان عرضه كرده است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، كمری با اشاره به اینكه دسترسی به هوای پاك و كاهش آلودگی هوا بدون مشاركت مردم امكان پذیر نیست، اظهار نمود: همكاری تمام اجزای یك كشور می تواند در امتداد آلودگی هوا موثر باشد.
وی افزود: برای پاك شدن هوا از آلاینده ها نباید منتظر معجره بود، معجزه اصلی با افزایش دانش و آگاهی تك تك مردم و مسئولان با كمك به كاهش آلاینده ها اتفاق می افتد.
عدم استفاده از خودرو های تك سرنشین، توجه به انجام معاینه فنی خوردها، استفاده از حمل و نقل عمومی، تامین و تجهیز زیرساخت های ناوگان حمل و نقل عمومی از طرف مسئولان، استفاد از خدمات الكترونیك، استفاده از دوچرخه در ایام پاك برای سفرهای دورن شهری كوتاه همچون مواردی بود كه این كارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه برای افزایش شاخص كیفیت هوای پاك به آن اشاره نمود.
منبع:

1398/10/30
16:19:01
5.0 / 5
4102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری