سفارش های دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت برای مقابله با گرمازدگی

سفارش های دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت برای مقابله با گرمازدگی آقای هویج: معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، با اشاره به نشانه های گرمازدگی و عوامل بروز آن، چگونگی غلبه بر گرمازدگی را تشریح نمود.


دکتر علیرضا عباسیان در گفت و گو با ایسنا، در خصوص روش های طب سنتی برای مقابله با گرمازدگی، اظهار داشت: یکی از حالت هایی که ممکنست در فصول گرم سال رخ دهد، گرمازدگی است. گرمازدگی حالتی است که فراتر از یک احساس گرمای ساده اذیت کننده است و به علت اینکه فرد در مدت طولانی در محیط گرم زیر تابش نور آفتاب بوده است، آب و مایعات بدن خودرا از دست داده و گرفتار علایم بالینی می شود که با یک خنک شدن ساده رفع نخواهد شد. این علایم می تواند طیف گسترده ای از یک بی حالی ساده تا سردرد و حتی بیهوشی، اغما و مرگ در بعضی افراد داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه گرمازدگی در دو شاخه مجزا مطرح می شود، اضافه کرد: شاخه اول بروز گرمازدگی در افراد سالم می باشد و شاخه دوم بروز آن در افرادی است که بیماری زمینه ای دارند؛ بطور مثال در افرادی که به دیابت گرفتار هستند این مساله بسیار مهم تر است؛ چونکه ممکنست این افراد به ویژه کسانی که قند بالایی دارند به علت اینکه آب بدن خودرا از دست می دهند، اندازه قندخون شان حتی دو برابر شده و همین موضوع سبب بیهوشی، غما و به کما رفتن آنها شود.
معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه طب رایج و طب سنتی دستورات خاص خودرا برای رفع این مساله دارند، اظهار نمود: مهم ترین اقدامی که طب رایج سفارش می کند، جایگزینی مایعات برای افرادی است که گرفتار گرمازدگی شده اند که معمولا در حالات خفیف مایعات خوراکی استفاده می شود. ما نیز در شاخه طب سنتی سفارش می نماییم این مایع اندکی املاح نیز داشته باشد؛ بطور مثال استفاده از دوغی که کمی نمک دارد یا لیوان آبی که مقداری نمک و شکر دارد به افراد سفارش می شود، برای اینکه با تعریق علاوه بر از دست دادن آب بدن، مقداری از املاح بدن را نیز از دست می دهیم.
وی ادامه داد: در حالت های شدید گرمازدگی نیز با تزریق سرم به فرد ضمن رساندن آب به بدن فرد، املاح کافی نیز به او خواهد رسید و کمک می نماید فرد در شرایط بهتری قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه طب سنتی در دو بخش درمان و پیش گیری از گرمازدگی، سفارش هایی به مردم دارد، اظهار داشت: در بحث پیشگیری فرد باید حالاتی را که منجر به گرمازدگی خواهد شد، پیش بینی نماید و بطری آب، سایه بان و... فراهم آورد تا بتواند از گرمازدگی پیشگیری کند. به افردی که مجبور به خروج از منزل در هوای گرم هستند نیز سفارش می نماییم در ساعات اولیه بامداد یا هنگام غروب آفتاب از منزل بیرون بروند تا در معرض تابش مستقیم نور زیاد خورشید قرار نگیرند. همین طور به افراد سفارش می نماییم در این فصل از مصرف غذاهای گرم مزاج مانند غذاهای تند و ادویه دار، خشکباری مانند گردو، میوه هایی مانند موز اجتناب کنند. در مقابل مصرف غذاهای سرد مزاج یا غذاهایی که رطوبت بالایی دارند مانند کاهو که حجم زیادی از آنرا آب تشکیل می دهد سفارش می شود.
عباسیان با اعلان اینکه در طب سنتی تنوعی از سکنجبین ها وجود دارد، اظهار نمود: اگر بخواهیم بطور اجمالی توضیح دهیم، سکنجبین ها از دو طعم ترش و شیرین تشکیل شده و سفارش می شود در تهیه سکنجبین ها، درصد ترشی را بیشتر در نظر بگیرند؛ حتی یک شربت آبلیموی ساده هم یک نوع سکنجبین شمرده می شود. استفاده از سکنجبین ها بعنوان یک نوشیدنی پیشگیری کننده از گرمازدگی در بامداد روز گرمی که مقرر است از منزل بیرون بروند، سفارش می شود. البته هر کس به فراخور حال خود می تواند به این سفارش ها عمل کند و فردی که دیابت دارد بهتر است از همان سفارش اول یعنی استفاده از دوغ همراه با کمی نمک پیروی کند.
وی درباره مواقعی که فرد گرفتار گرمازدگی می شود نیز اظهار داشت: سفارش اول این است که فرد را به محلی که سایه است ببرند و سپس روی بدن او لباس مرطوب قرار دهند و آرام آرام به او مایعات خنک بدهند. آب ساده یا دوغ رقیق نمک دار می تواند موثر باشد. استفاده از تخم خرفه خیس شده در آب یا دوغ نیز می تواند موثر باشد.
معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت درباره سفارش های طب سنتی برای مقابله با سوختگی های پوست بدن ناشی از قرار گرفتن در هوای گرم و آفتابی، بیان کرد: ماسک کردن تراشه خیار یا خیار رنده شده، ماسک کردن ماست، ژل آلوئه ورا می تواند کمک کننده باشد.
وی با اعلان اینکه در هنگام گرمازدگی موضوعی مانند لطمه دیدن چشم به دنبال گرمای زیاد نیز مطرح است، اشاره کرد: بستن چشم ها و قرار دادن پارچه مرطوب بر روی چشم نیز می تواند برای رفع این مشکل، موثر باشد.
منبع:

1399/03/21
21:01:48
5.0 / 5
2216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری