انجام روزانه حدود 400 تست كرونا در استان مركزی

انجام روزانه حدود 400 تست كرونا در استان مركزی آقای هویج: مركزی روزانه بین 10 تا 12 هزار تست كرونا در كشور انجام می شود كه به صورت میانگین 2500 مورد آن مثبت اعلام می شود و اساسا در این روزهایی كه رعایت و توجه مردم به پروتكل های بهداشتی كمتر شده باید انتظار آماری بیش از این را داشت.


متاسفانه بی تفاوتی مردم نسبت به خطرات کرونا سبب شده است هر روز شاهد اجتماعات و شلوغی خیابان ها، برگزاری انواع و اقسام مراسم ها و میهمانی ها باشیم، در صورتیکه اماکن پرتجمع برای کرونا مطلوب و برای سلامت مردم نامطلوب هستند و فقط کافی است که یک نفر در این اجتماعات ناقل ویروس و بدون علایم باشد، آنجاست که باید انتظار یک فاجعه را داشت، کما اینکه در ایام اخیر بارها از گوشه و کنار کشور شنیده ایم که در یک میهمانی جمع کثیری از حاضرین دارای علایم مثبت اعلام شدند.
این بی توجهی ها نه فقط فشار بالایی را به کادر درمان وارد میکند بلکه بار مضاعفی را به سیستم آزمایشگاهی و تجهیزات و امکانات این حوزه وارد میکند.
مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های استان مرکزی درباب فعالیت آزمایشگاه های استان در دوران شیوع ویروس کرونا به ایسنا اظهار داشت: روزانه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ تست در اراک و حدود ۵۰ تست در ساوه انجام می شود که شاید در شلوغ ترین روزها پروسه تست گیری و آزمایش کرونا در اراک به ۴۰۰ مورد هم برسد.
دکتر بهزاد خوانساری نژاد درباب روند پاسخ دهی این تست ها اظهار نمود: از آغاز شیوع ویروس کرونا تا امروز بیشترین زمانی که صرف پاسخ دهی تست ها شده ۱۲ تا ۱۴ ساعت بوده که این فرآیند به هیچ عنوان طولانی محسوب نمی گردد، اما دلیل اعلام بازه 72 ساعته برای اعلام پاسخ آزمایش توسط مراکز درمانی و کلینیک ها فقط روند کاری کارشناسان و کاغذبازی هایی است که این فرآیند را طولانی مدت می کند و افراد باید ۷۲ ساعت منتظر بمانند، در غیر این صورت آزمایشگاه ها به صورت مرتب و مداوم اهتمام بر انجام آزمایشات در کمترین زمان ممکن دارند.
وی با اعلان اینکه آزمایشات مربوط به بیماران بستری در بیمارستان توسط خود بیمارستان انجام می شود، اضافه کرد: افرادی که علایم بیماری را دارند می توانند به مرکز ارسطو کلینیک امام رضا(ع) جهت انجام تست مراجعه کنند که با تعرفه دولتی اینکار را انجام می دهد.
انجام تست ها تعدیل می شود
خوانساری نژاد اشاره کرد: دستورالعمل ابلاغ گردیده توسط وزارت بهداشت در مراکز دولتی اجازه نمونه گیری از افراد سرپایی زیر ۶۰ سال را نمی دهد، اما برای افراد بستری بالای ۶۰ سال تست کرونا انجام می شود چونکه با کمبود کیت های تشخیصی آزمایشگاهی و تجهیزات و تحریم ها و مشکلات در واردات، تعداد تست ها باید تعدیل و منطقی شود که بنظر می رسد تصمیم درستی است.
وی ادامه داد: افراد جوان می توانند خودرا قرنطینه کنند ولی افراد بالای ۶۰ سال و دارای بیماری زمینه ای باید بستری و در مراکز دولتی آزمایش کرونا را انجام دهند.
مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های استان مرکزی با اشاره به اینکه علاوه بر مراکز دولتی، یک مرکز نیز به شکل خصوصی مبادرت به انجام تست می کند، اظهار داشت: تعرفه انجام این تست ۵۲۰ هزار تومان است، اما این مرکز خصوصی در اراک ۴۲۰ هزار تومان برای این تست دریافت می کند، البته به سبب افزایش وحشتناک قیمت ارز و مواد لازم برای تست این رقم دریافتی هم به صرفه نیست، در واقع افزایش قیمت ارز تاثیر مستقیم در عملکرد آزمایشگاه های خصوصی داشته است.
ذخیره سازی مناسب کیت در استان مرکزی
وی اشاره کرد: در روند گرفتن آزمایش و تست کرونا باید بسیار هدفمند عمل کرد، این تصمیم وزارت بهداشت در تعدیل آزمایشات درست و معقول است. در واقع اگر افرادی که علایم ندارند، اصرار بر انجام تست دارند باید به مراکز خصوصی مراجعه کنند چونکه باید برای فصل پاییز پیش بینی و ذخیره سازی مناسبی از حیث کیت و تجهیزات کافی انجام گیرد.
خوانساری نژاد عملکرد استان مرکزی در حوزه مدیریت بیماری و انجام تست های کرونا را معقول و منطقی عنوان و اظهار نمود: استان مرکزی از همان روزهای ابتدایی مدیریت شده عمل کرد و حتی ذخیره سازی کیت را نیز انجام داد. اگر با همین رویه مناسب پیش برویم برای پاییز مشکلی نخواهیم داشت.
از افراد فاقد علامت تست گرفته نمی شود
روز گذشته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اعلام نمود که با ابلاغ وزارت بهداشت، از افراد فاقد علامت تست گرفته نمی گردد و بیشتر تمرکز پروتکل کشوری ابلاغ گردیده درباب تست های کرونا، بر روی گروه های پرخطر است.
دکتر سید محمد جمالیان اظهار داشت: قبل از این از کسانی که با فرد مبتلا به کرونا که تست او از لحاظ آزمایشگاهی مثبت بود، در ارتباط بودند، همچون در محیط های کاری همچون ادارات و سازمان ها نیز تست کرونا گرفته می شد، اما بر طبق ابلاغ پروتکل جدید وزارت بهداشت و درمان، این امکان وجود ندارد.
وی ادامه داد: بتازگی و بر طبق این پروتکل کشوری که دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز موظف به رعایت آن است، تنها از افراد دارای علایم کرونا همچون زنان باردار، بیماران بالای ۶۰ سال و افراد دارای بیماری زمینه ای و ضعف ایمنی بدن، تست کرونا گرفته می شود.
جمالیان اشاره کرد: مشکل چندانی در تامین کیت آزمایشگاهی تشخیص کرونا نداریم ولی همچنان بهترین راه مقابله با این ویروس، رعایت نکات بهداشتی و حفظ فاصله با یکدیگر در مراودات روزمره و البته زدن ماسک است.
منبع:

1399/04/12
15:20:24
5.0 / 5
2239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری