تمرینات تنفسی برای تقویت ریه ها در بحران كرونا

تمرینات تنفسی برای تقویت ریه ها در بحران كرونا آقای هویج: یك متخصص فیزیوتراپی با تاكید بر اینكه مبتلاشدن به بیماری كرونا می تواند عملكرد ریه را تغییر دهد، اظهار داشت: انجام تمرینات تنفسی در بهبودیافتگان كرونا و افراد سالمی كه ظرفیت ریه كمی دارند، سفارش می شود.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دکتر امیری سخا درباره فیزیوتراپی تنفسی در بیماران مبتلا به کرونا و افراد سالمی که ظرفیت ریه آنها پایین است، اظهار داشت: فیزیوتراپی تنفسی برای بیمارانی که در بیمارستان زیر ونتیلاتور هستند و شرایط حادتری دارند، انجام می شود. تکنیک هایی وجود دارد که بیماران در منزل، مبتلایان بهبود یافته و... می توانند انجام دهند.
وی ادامه داد: مهم ترین نکته تمرین تنفسی دیافراگماتیک است که باید عضله اصلی تنفس درگیر شود که این اتفاق به شکل خودکار در بدن می افتد ولی در کسانی که درگیری ریه دارند ممکنست این عضله به خوبی فعالیت نکند. هدف از انجام تمرینات تنفسی، افزایش حجم ریه است؛ بنا بر این باید این تمرین ها را بیشتر انجام داد.
ایشان سپس اضافه کرد: برای فعال کردن دیافراگم باید تنفس شکمی صورت گیرد تا از عضلات فرعی تنفس کمتر استفاده نمائیم. در بعضی افراد الگوی تنفسی سینه ای است که در هر دم و بازدم قفسه سینه بالا و پایین می رود که این نوع تنفس مد نظر ما نیست و بیشترین تمرکز ما روی عضله دیافراگم است؛ به این صورت که حین تنفس عمیق، پایین استخوان جناغ و روی شکم باید هنگام تنفس به سمت بالا حرکت نماید. در این راستا بیمار باید در وضعیت ریلکس، صاف و راحت به شکلی که قفسه سینه باز باشد، قرار گیرد و یک نفس عمیق بوسیله بینی انجام دهد، سپس دست خودرا روی شکم گذاشته و بعد از یک دَم عمیق و طولانی و نگه داشتن نفسش بسته به میزان تحمل، یک بازدم طولانی از راه دهان با لب های جمع شده انجام دهند که تنفس لب غنچه ای نام دارد.
امیری سخا اظهار نمود: حین دم عمیق حتما باید شکم به سمت بالا حرکت نماید تا حجم ریه کاملا باز شود و به ریتم تنفس فرد کمک گردد. هر اندازه که بیمار بتواند دم خودرا نگه دارد باید بازدمی به اندازه دو برابر آنرا انجام دهد، یعنی اگر برای ۲ ثانیه دم را نگه داشت باید بازدم را در ۴ ثانیه انجام دهد تا ریه کاملا از هوا خالی شود. انجام این پروسه سه تا چهار نوبت در روز و هر بار بین ۵ تا ۷ بار می تواند صورت گیرد. نکته مهم این است که باید بین این کار وقفه صورت گیرد و تند تند دم و بازدم انجام ندهند.
بنابر اعلام کانال خبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی به توضیح تمرین تنفس دیگری پرداخت و بیان کرد: در این حالت نیز فرد باید در پوزیشن کاملا صاف و آزاد قرار گیرد و پزشک یا شخصی که به بیمار نزدیک است دست خودرا در پهلوهای فرد و جایی نزدیک به ریه اش بگذارد و دم از بینی و بازدم طولانی انجام دهد تا حرکت عضلات ریه زیر دست ها حس شود. این روش نیز می تواند چند بار در روز صورت گیرد.1399/05/09
23:07:14
5.0 / 5
1860
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری