تازه های اپیدمیولوژیك در ارتباط با كووید۱۹

تازه های اپیدمیولوژیك در ارتباط با كووید۱۹ به گزارش آقای هویج فارس آخرین یافته های اپیدمیولوژیك بررسی شده توسط كمیته دانشگاهی اپیدمیولوژی كرونای دانشگاه علوم پزشكی شیراز، در بر گیرنده یافته های جدیدی در مورد علایم و مرگ و میر بیماری در كودكان، تأثیر استروژن بر ابتلا، میزان بروز روزانه در ایران و فارس و دیگر اطلاعات موثر است.


در آخرین و سیزدهمین گزارشی که از جانب "کمیته دانشگاهی اپیدمیولوژی کرونا"ی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، انتشار یافته، یافته های جدید علمی در نقاط مختلف جهان به همراه تحلیل داده های آماری در رابطه با میزان شیوع، بروز و شدت بیماری کووید۱۹ در ایران و استان فارس، تا ۳۱ شهریورماه، مورد بررسی قرار گرفته است.
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، این گزارش با همکاری اعضای هیئت علمی گروه اپیدمیولوژی، کارشناس معاونت بهداشتی و معاونت های مختلف دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تهیه شده و جهت استفاده در زمینه اطلاع رسانی، تحقیق و پژوهش، از راه روابط عمومی آن دانشگاه انتشار یافته است.
۱- علایم خفیفتر و مرگ ومیر کمترCOVID-۱۹ در اطفال؟
اولین پرسش مطرح شده در این گزارش، مبحث علایم و مرگ و میر بیماری در اطفال است که دستاوردهای مطالعه انجام شده در ۱۳۸ بیمارستان کشورهای انگلستان، ولز و اسکاتلند برروی ۶۵۱ بیمار ۱۹ساله و کمتر که با تشخیص COVID-۱۹ بستری شده بودند مد نظر قرار گرفته است.
براساس داده های این مطالعه، کودکان و نوجوانان کمتر از بالغین گرفتار علایم شدید COVID-۱۹ و مرگ و میر ناشی از این بیماری می شوند. باآنکه چاقی، نژاد سیاه، یک سندرم التهابی (MIS-C)، سنین بین ۱۰تا ۱۴سال و سن زیر یک ماه خطر بستری اطفال مبتلا بهCOVID-۱۹ در ICU را زیاد می کند.
همچنین سن رایج اطفالی که به دلیل مبتلا شدن به COVID-۱۹ بستری می شوند، ۵سال بوده و حدوداً ۴۲ درصد بیماران یک ناخوشی دیگر هم دارند که رایجترین آنها بیماری های نورولوژیک و آسم است.
برپایه این گزارش، از بین ۶۵۱ بیمار شرکت کننده در مطالعه، ۳ نوزاد و ۳ نوجوان ۱۵تا ۱۸ساله فوت کردند که هر ۶ نفر ناخوشی ها و مشکلات دیگری در وضعیت سلامتی شان وجود داشته است. این بدان مفهوم است که کمتر از یک درصد از کل بیماران مطالعه شده فوت کرده اند و حدود ۱۸ درصد آنان در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند.
در اطلاعات عرضه شده در خصوص مطالعه فوق ۵۲ بیمار مورد مطالعه MIS-C داشتند که میزان بستری آنها در بخش مراقبت ویژه با لحاظ کردن تعداد آنان، ۵ برابر سایر بیماران بوده است.
علائم این بیماران شامل التهاب ملتحمه، راش یا مشکلات گوارشی ذکر و یادآور شده است که تعداد پلاکت آنها نسبت به سایربیماران کمتر بوده است؛ ازاین رو ترکیب علایم ذکر شده و پلاکت کم می تواند در شناسایی این بیماران که امکان دارد گرفتار عواقب وخیمتر بیماری شوند، کمک کننده باشد.
۲- آیا هورمون جنسی زنانه (استروژن) در کاهش شدت بیماری تأثیر دارد؟
تاثیر هورمون زنانه یا استروژن بر شدت بیماری، دومین سوال مطرح در این گزارش است که اپیدمیولوژیست ها برپایه داده های آماری حاصله از مطالعات انجام شده، به آن پرداخته اند.
در این گزارش با اشاره به اینکه پیش تر از مستعدتر بودن مردان نسبت به عفونت کروناویروس اطلاع داده شده بود، مطالعه مروری انجام شده در مجله "کارنت هیپرتنشن" مد نظر قرار گرفته و آمده است که احتمال دارد تأثیر هورمون جنسی زنان بر کاهش شدت بیماری کووید۱۹، علت افزایش احتمال بروز علایم شدید در مردان را توجیه کند.
در ادامه این گزارش آمده است که با عنایت به این که ویروس کرونا بر قلب اثر می گذارد و همینطور با عنایت به این که استروژن در زنان یک اثر محافظت کننده در مقابل بیماری های قلبی دارد، این فرضیه در ذهن پژوهشگران مطالعه مذکور بوجود آمد که احتمالان تفاوت های هورمونی بین زن و مرد می تواند بر شدت بیماری اثرگذار باشد.
این گزارش افزوده است: استروژن، سطح ACE-II را در قلب کم می کند، حال آنکه ACE-II گیرنده ای است که به صورت طبیعی در سطح سلول های قلب، شریان ها و کلیه و روده وجود دارد و مسئول ورود ویروس کرونا به داخل سلول ها است.
گزارش یاد شده در مورد سایر علل مطرح در زمینه مرگ ومیر بیشتر مبتلایان COVID-۱۹ در مردان شامل تفاوت های سبک زندگی آنان با زنان (مانند مصرف بیشتر سیگار و الکل) و ایمنی ذاتی است؛ باآنکه مشخص شدن قطعی علل شدت کمتربیماری کووید۱۹ در زنان همچنان نیازمند انجام مطالعات با کیفیت بعدی است.
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، در بخشی از گزارش اپیدمیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به قرار گرفتن در آستانه فصل سرد و وضعیت قرمز استان های همجوار فارس به لحاظ شیوع کووید۱۹، از احتمال افزایش موارد مبتلا شدن طی هفته های آتی، سخن به میان آمده است.
میزان بروز روزانه کرونا در ایران و فارس
بخشی از سیزدهمین گزارش کمیته دانشگاهی اپیدمیولوژی کرونای علوم پزشکی شیراز، با عرضه نموداری، میزان بروز روزانه بیماری در یک جمعیت ۱۰۰ هزار نفری در فارس و ایران رسم و در تحلیل این نمودار عنوان شده است:
"بروز از آغاز اپیدمی بیماری، در استان فارس کمتر از متوسط کشوری بوده، حال آنکه در اواخر فروردین این میزان در استان فارس افزایش یافته و به متوسط کشوری نزدیک شده است.
نهایتاً با اقدامات پیشگیرانه مناسب، این میزان تا تاریخ پیش از ۲۰خرداد ۱۳۹۹به مقداری پائین تر از متوسط کشوری تنزل یافته و مجدداً از تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ شاهد افزایش میزان بروز روزانه در فارس نسبت به آمار رسمی کشوری هستیم که اقدامات مؤثرتری همچون کاهش تماس ها و بازگشت برخی محدودیت ها را می طلبد.
گرچه روند اپیدمی از نیمه مرداد ۱۳۹۹ روند کاهشی دارد اما همچنان بالاتر از متوسط کشوری است."
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، تهیه کنندگان گزارش با اشاره به اینکه در زمان انتشار گزارش فوق اغلب استان ها در وضعیت قرمز بوده و فارس در وضعیت اخطار قرار داشته، بالا بودن آمار بیماری در فارس نسبت به میانگین کشوری را یادآور و خواهان تامل بیشتر در تحلیل گزارش شده اند. سیزدهمین گزارش اپیدمیولوژی وضعیت کرونا در استان فارس و مقایسه آن با کشور، با عرضه نموداری از این وضعیت در یک میلیون نفر که داده های تا آخر شهریور را در بر می گیرد، به تحلیل این نمودار پرداخته است.
در این گزارش آمده که تا تاریخ ۲۱ تیرماه ۹۹، به ازای یک جمعیت ثابت یک میلیون نفری، تعداد مرگ در استان فارس همواره کمتر از متوسط کشوری بوده است. حال آنکه موارد مرگ در فارس از آخر خرداد روند افزایشی به خود گرفته و از ۲۲ تیر، افزایش قابل ملاحظه ای را نشان داده است. به طوریکه در ایام پایانی تیرماه، گاها شاهد بالاتر رفتن میانگین مرگ و میر روزانه بیماران مبتلا به کووید۱۹ در فارس نسبت به میانگین کشوری بوده ایم.
برپایه این گزارش، از نیمه دوم مرداد، بروز مرگ و میر در فارس از میانگین کشوری کمتر بوده و در نیمی از روزهای نیمه اول شهریور و تمام روزهای نیمه دوم شهریور، میزان برور مرگ و میر روزانه در فارس کمتر از متوسط کشوری است.
میزان بروز تجمعی موارد جدید بیماری کرونا در ایران و استان فارس
شاخص دیگری که در این گزارش به آن پرداخته شده، میزان بروز تجمعی موارد جدید بیماری در فارس و مقایسه آن با کشور است.
براساس این گزارش، روند کلی بروز موارد بیماری در استان فارس با شیب بیشتری نسبت به آمار رسمی کشور در حال افزایش می باشد.
برپایه این گزارش، تا پیش از ۲۰ خرداد سال جاری بروز موارد بیماری در فارس ۶۶ درصد متوسط کشوری بوده حال آنکه شاهد روند افزایشی در میزان بروز پس از این تاریخ در فارس هستیم بطوریکه شیب افزایشی از اواخر خرداد به بعد نسبتا شتابنده بوده است.
وضعیت کرونا در فارس از آغاز اپیدمی تا آخر شهریور
این گزارش همینطور با عرضه نموداری به بررسی وضعیت کرونا در استان فارس از آغاز اپیدمی تا آخر شهریور ماه سال جاری پرداخته و آنرا تحلیل کرده است.
برپایه این گزارش، گزارش افزایش موارد بیماری از سراسر فارس را یادآور شده و افزایش میزان مرگ و میر نسبت به گزارش قبلی در همه ی نقاط فارس را متذکر شده است.
تهیه کنندگان این گزارش در نهایت پیشنهادهایی را برای کاهش گسترش بیماری عرضه کرده اند که شامل؛ مجازی سازی فوری آموزش در مدارس، گسترش فوری غربالگری، افزایش تست و بررسی در افراد تماس نزدیک، ممنوعیت برگزاری مراسم ختم، عروسی و هرگونه اجتماع، در نظر گرفتن جریمه برای افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند، محدودسازی تماسهای فیزیکی، اطلاع رسانی از راه رسانه ها در مورد وجود خطر بالای کرونا در استان فارس، پیشگیری از نرمال سازی وضعیت کرونا در میان مردم ازطریق عرضه آمارهای دقیق، اجبار استفاده از ماسک در مکان هایی که اجتماع وجود دارد؛ نظیر مراکز خرید، اتوبوس، مترو، هواپیما، اداره ها و...، ادامه شیوه آموزش مجازی و از راه دور در دانشگاه ها، انجام تست برای پرسنل سلامت، انجام تست و بررسی در تجمعات شامل ادارات، کارخانجات، پادگان ها و...، انجام تست و بررسی در دانشجویان و خوابگاه ها، است.
منبع:

1399/07/08
23:10:15
5.0 / 5
1341
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری