معاون فنی سازمان انتقال خون:

بحران ذخیره خون در كشور

بحران ذخیره خون در كشور به گزارش آقای هویج معاون فنی سازمان انتقال خون تصریح كرد: هم اكنون در زمینه ذخیره خون در كشور وضعیت بحرانی نداریم.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر كریم شمس دریك برنامه رادیویی اظهار داشت: با عنایت به اینكه خون فرآورده ای است كه از اهداكنندگان گرفته می گردد و منوط به رجوع آنان به مراكز اهدای خون است، در روزهای مختلف سال با افزایش یا كاهش رجوع كنندگان مواجه هستیم كه سبب تغییر میزان ذخایر خونی می گردد ازاین رو در روزهای خاصی از سال به خصوص اوایل زمستان، مهرماه و نوروز رجوع كمتر می گردد. عوامل جوی و محیطی هم می توانند اثرگذار باشند و وضعیت را حادتر كنند.

وی با اشاره به حضور مستمر اهدا كنندگان خون در ۲۱۰ پایگاه اهدای خون كشوراظهاركرد: هم اكنون در كشور شبكه ملی خون رسانی داریم و خون به نقاطی كه با كمبود روبرو هستند، منتقل می گردد.

معاون فنی سازمان انتقال خون ایران با تاكید بر اینكه هم اكنون وضعیت بحرانی در زمینه ذخیره خون نداریم، اظهار نمود: با عنایت به ادامه روند آلودگی هوا، همیشه تلاش می نماییم ذخایر مطمئنی از خون را نگهداریم. اگر این ذخایر بیش از حد افزایش داده شوند، سبب اتلاف منابع می گردد و اگر كاهش پیدا كنند احتمال خطر كمبود منابع وجود دارد. هم اكنون با ذخیره خونی حدود شش تا هفت روزه در كشور منابع قابل قبولی داریم.

وی خاطرنشان كرد: اگر با ادامه كمبود ذخیره خون روبرو شویم معمولا شش تا هفت روز زودتر فراخوان می دهیم. تقاضای ما این است كه مردم با رجوع به مراكز اهدای خون در حفظ این ذخایر به سازمان اهدای خون كمك كنند.

ایران در منطقه خاورمیانه كمترین شیوع هپاتیت C را دارد

در ادامه این برنامه رادیویی، سید موید علویان – رئیس شبكه هپاتیت ایران- اظهار نمود: در قدیم افراد به جهت اینكه بفهمند هپاتیت دارند، خون اهدامی كردند اما امروز افراد سالم این كار را انجام می دهند كه سبب حفظ سلامت ذخایر خونی می گردد.

وی استمرار در اهدای خون را یكی از عوامل تضمین كننده سلامت خون های اهدایی دانست و اظهار داشت: گرفتن خون از افراد اهداكننده مستمر برای ارتقای كیفی و تضمین صددرصدی سلامت خون اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه ما از سال ۱۳۷۵ تمام خون ها را از نظر هپاتیت C چك می نماییم. این اقدام سبب شده است ایران در منطقه خاورمیانه كمترین شیوع هپاتیت C را داشته باشد.

علویان با اشاره به اینكه در ۲۰ سال قبل سلامت خون های اهدایی سبب شده است بیماری در جامعه كاهش پیدا كند، اظهاركرد: در بعضی كشورهای همسایه مانند پاكستان هپاتیت C، پنج درصد و آذربایجان هفت درصد شیوع دارد. یكی از دلایل مبتلا شدن به این بیماری در این كشورها، انتقال از طریق خون و فرآورده های خونی است اما در ایران اهدا كننده مستمر سالم داریم و سازمان انتقال خون به اصول اهدا و چك كردن خون ها متعهد است. بنابراین این بیماری ها در جامعه كاهش پیدا كرده است. ما طرفداراین هستیم كه اهدا كنندگان داوطلب و مستمر باشند تا بتوان سلامت خون را بیشتر تضمین نمود. 

1396/10/17
16:07:10
5.0 / 5
4238
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سلامت , خون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری