فعالیت۱۱ لابراتوار مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران

فعالیت۱۱ لابراتوار مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران به گزارش آقای هویج، مدیر خدمات تخصصی انستیتو پاستور ایران ضمن اشاره به فعالیت۱۱ لابراتوار مرجع کشوری در انستیتو، اظهار داشت: یکی از خدمات تخصصی که طی دو سال قبل در انستیتو انجام شده است، طراحی و توزیع کیت های تشخیصی بوده است. همزمان با نگرانی ها از بروز همزمان کووید۱۹ و آنفلوآنزا، انستیتو پاستور ایران توانست کیت تشخیص همزمان را طراحی و در شبکه آزمایشگاهی متشکل از ۱۰ لابراتوار دولتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور توزیع کند.


دکتر مهدی روحانی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به فعالیت بیشتر از یک قرن انستیتو پاستور ایران، اظهار داشت: انستیتو پاستور ایران نقشی ماندگار در کنترل بیماری هایی مانند هاری، طاعون، وبا، سل و هپاتیت در کشور داشته و بعنوان یکی از مراکز تحقیقاتی و تشخیصی کشور در حوزه بیماری های عفونی اندمیک و نوپدید و بازپدید شناخته می شود. تاریخ ۱۰۰ ساله این موسسه تحقیقاتی تولیدی آموزشی، شاهد صحنه های تلاش و ایثار متخصصان متعهد ایرانی بوده است. در یک قرن حیات انستیتو پاستور ایران، گروهی از کارشناسان این موسسه در جریان مأموریت های میدانی در گوشه و کنار کشور و درحال انجام تحقیقات آزمایشگاهی برای ریشه کنی بیماری های واگیر، جان خویش را از دست داده اند و این سبب شده است که انستیتو پاستور ایران همیشه مرجعی اثرگذار در ارتقای بهداشت و سلامت عمومی کشور باشد.
او ضمن اشاره به اقدامات انستیتو پاستور ایران همزمان با انتشار کرونا در کشور، تصریح کرد: با شروع اپیدمی کووید۱۹ در ایران، صحنه آزمون بزرگ دیگری برای این موسسه تحقیقاتی رقم خورد. انستیتو پاستور ایران بر مبنای رسالت تاریخی و وظیفه ملی خود، در صف اول تشخیص و کنترل کروناویروس قرار گرفت و مسئولیت کمیته کشوری تشخیص کروناویروس را به عهده گرفت. در چند ماه اخیر هم با گزارش مواردی از بیماری آبله میمونی در اقصی نقاط جهان، مسئولیت راه اندازی و توسعه شبکه آزمایشگاهی این بیماری را به عهده گرفت.
روحانی در ادامه با مروری بر فعالیتهای واحد خدمات تخصصی انستیتو پاستور، خاطرنشان کرد: انستیتو پاستور ایران در زیر مجموعه معاونت تحقیقات، فناوری و آموزش خود، دارای مدیریت خدمات تخصصی است، که هدایت و راهبری لابراتوار های مرجع و همکار مرجع کشوری این انستیتو را به عهده دارد که خدمات تشخیصی تخصصی به سیستم بهداشتی کشور و مرکز مدیریت بیماری های واگیر عرضه می دهد.
به قول مدیر خدمات تخصصی انستیتو پاستور ایران، در این مدیریت، ۱۱ لابراتوار مرجع کشوری و دو لابراتوار همکار مرجع بعنوان بازوی تشخیصی کشور در حوزه های تخصصی خود عمل می کنند. لابراتوار های مرجع کشوری انستیتو پاستور ایران شامل لابراتوار های سیاه سرفه، دیفتری، طاعون، تولارمی، تب کیو، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، هاری، کووید۱۹، مالاریا، اشیریشیا کلی، تشخیص قبل از تولد، بیوشیمی و لابراتوار های همکار مرجع شامل لابراتوار های آنفلوانزا، هپاتیت و ایدز است. علاوه بر موارد یاد شده، لابراتوار های سل و تحقیقات ریوی و همینطور قارچ شناسی هم بعنوان مراکز ارائه ی خدمت بهداشتی به بیماران درحال فعالیت هستند.
او تصریح کرد: علاوه بر لابراتوار های مرجع و همکار مرجع، در مورد بیماری هایی که به صورت معمول در سیستم های دانشگاهی قابل شناسایی نیستند و بیماری هایی نظیر لپتوسپیروز، لیشمانیوز، بورلیا، بارتونلا و ریکتزیا هم در مجموعه لابراتوار های انستیتو مورد تشخیص قرار می گیرند. از طرفی، لابراتوار مرجع در انستیتو پاستور ایران فقط اقدامات تشخیصی بیماری ها را انجام نمی دهند، بلکه تحقیقات و پایش های در رابطه با این بیماری ها را هم انجام می دهند که به بهبود شرایط بهداشتی کشور کمک می کنند.
این متخصص باکتری شناسی پزشکی در مورد برخی از آزمایشات تخصصی که در انستیتو پاستور ایران به انجام می رسد، اظهار نمود: برای این آزمایشات نخصصی نظیر کشت و جداسازی باکتری عامل بیماری هایی نظیر سیاه سرفه، طاعون و تولارمی و یا بیماری های ویروسی نظیر هاری، آزمایشگاهی که در کشور بتواند این آزمایشات را انجام بدهد هنوز در دسترس نیست. تشخیص بیماری های آربوویروسی هم احتیاج به تجهیزات خاص دارد که در هر مرکزی نمی گردد راه اندازی کرد؛ کشت ویروس های آنفلوآنزا هم فقط در مراکز خاصی در کشور به انجام می رسد. در مورد سل و بیماری های قارچی هم آزمایش های آنتی بیوگرام فقط در انستیتو پاستور ایران و برخی لابراتوار های محدود دیگر کشور، صورت می گیرد.
وی ادامه داد: در عین حال شعبه ما در آمل خدمات تخصصی تشخیصی هاری و لپتوسپیروز و شعبه ما در اکنلو همدان، خدمات تخصصی بیماری های نوپدید و بازپدید و به خصوص طاعون، تولارمی و تب کیو را انجام می دهد.
او ضمن اشاره به این که یکی از مدرن ترین لابراتوار های زیرمجموعه خدمات تخصصی سلامت انستیتو پاستور ایران، لابراتوار تعیین توالی است، خاطرنشان کرد: این بخش در یک سال قبل به توالی یابی نسل جدید (NGS) مجهز شده است و هم اکنون مهم ترین فعالیت آن پایش واریانت های کووید۱۹ است اما پتانسیل آنرا دارد تا در آینده برای اهداف دیگری هم مورد استفاده قرار گیرد و به محققین داخل و خارج انستیتو پاستور ایران و همینطور مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت خدمت عرضه نماید.
روحانی تصریح کرد: یکی دیگر از بخش های خدمات تخصصی، کمیته تضمین کیفیت است که مسئول ارزیابی اجرای استانداردهای ابلاغی لابراتوار مرجع سلامت وزارت بهداشت است و لابراتوار های انستیتو پاستور ایران را مورد ممیزی های سالیانه قرار می دهد.
وی ضمن اشاره به این که لابراتوار های مرجع کشوری مستقر در انستیتو پاستور ایران هزینه ای برای انجام آزمایشات دریافت نمی کنند، بیان نمود: لابراتوار هایی نظیر آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی یا لابراتوار های طاعون، تولارمی و تب کیو، سیاه سرفه، مالاریا، بیوشیمی نمونه هایشان را از شبکه های بهداشتی درمانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور دریافت می کنند؛ حتی در بعضی لابراتوار ها مانند لابراتوار مرجع کشوری سیاه سرفه و دیفتری، خدمت اضافه هم به مراکز بهداشتی عرضه می شود؛ بعنوان مثال محیط کشت انتقالی این باکتری به این مراکز تحویل داده می شود تا نمونه گیری و ارسال به صورت استاندارد انجام گیرد؛ ازاین رو بنظر می رسد تأمین مالی این لابراتوار ها بویژه در شرایط حال حاضر از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و مدیریت خدمات تخصصی سلامت با هماهنگی معاونت پژوهشی انستیتو درحال پیگیری این مورد است که منابع پایدارتری برای این لابراتوار ها تأمین نماییم.
این عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران در رابطه با همکاریهای بین المللی این مجموعه، افزود: انستیتو پاستور ایران و واحد خدمات تخصصی آن، ارتباط نزدیکی با سازمان بهداشت جهانی و سایر سازمان های بین المللی مرتبط دارد. لابراتوار مرجع هاری ما از جانب سازمان بهداشت جهانی حمایت می شود و لابراتوار همکار این سازمان است. لابراتوار مرجع کشوری کووید۱۹ هم از جانب سازمان بهداشت جهانی حمایت می شود. از طرفی مرکز و پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران هم ارتباطات خوبی با این سازمان دارد. اغلب لابراتوار های ما، توانمندی اینکه با سازمان بهداشت جهانی همکاری منطقه ای و فرا منطقه ای داشته باشند را دارند.
وی ادامه داد: پس از پاندمی کووید۱۹ شبکه لابراتوار بزرگی متشکل از بیشتر از ۵۰۰ لابراتوار در سرتاسر کشور و با محوریت انستیتو پاستور ایران به وجود آمد. این شبکه به صورت مداوم درحال پایش عملکرد است و مهارت آزمایی تشخیص مولکولی کووید۱۹ به صورت دوره های شش ماهه در این مراکز در حال انجام می باشد. مهم ترین نکته در توسعه این شبکه آزمایشگاهی آن است که در حال حاضر امکان ایجاد شبکه در حوزه تشخیص مولکولی برای بیماری های مختلف در کشور فراهم گشته است.
او در رابطه با اقدامات انستیتوپاستور ایران بعد از آغاز پاندمی کرونا، خاطرنشان کرد: بعد از همه گیری کرونا در جهان و بر مبنای نیازهای بوجود آمده در شبکه بهداشتی کشور، یکی دیگر از خدمات تخصصی که طی دو سال قبل در انستیتو انجام شده است، طراحی و توزیع کیت های تشخیصی بوده است. بعنوان مثال در پاییز سال ۱۳۹۹، نگرانی عمده در جهان بروز همزمان کووید۱۹ و آنفلوآنزا بود و وجود سیستم های تشخیصی که بتواند هر دو عامل را به صورت همزمان تشخیص دهند، ضروری به نظر می رسید. در این زمان همکاران انستیتو پاستور ایران توانستند این کیت را طراحی و در شبکه آزمایشگاهی متشکل از ۱۰ لابراتوار دولتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور توزیع کنند.
وی ادامه داد: لزوم بعدی در دوره پاندمی کرونا، تشخیص واریانت های مختلف مثل سویه ووهان، دلتا یا امیکرون بود که متخصصین انستیتو کیت هایی را جهت تمایز بین این واریانت ها طراحی و در شبکه آزمایشگاهی کشور توزیع کردند. در بهار سال جاری هم پس از شیوع بیماری آبله میمونی، کیت های تشخیصی این بیماری توسط همکاران انستیتو پاستور ایران در تیم پاسخ سریع بیماری های عفونی طراحی و با آموزش ۱۴ مرکز دولتی، غربالگری این بیماری با مرجعیت انستیتو پاستور ایران در حال انجام می باشد درصورتیکه نخستین مورد آبله میمونی در کشور هم توسط انستیتو پاستور ایران تأیید شد. علاوه بر کیت های مذکور، کیت تشخیص مولکولی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هم در مراکز و قطب های آزمایشگاهی توزیع شده است.
او در انتها تاکیدکرد: تا به امروز، لابراتوار های مرجع و همکار مرجع انستیتو پاستور ایران و همینطور تیم پاسخ سریع بیماری های عفونی انستیتو بر مبنای نیازهای تشخیصی کشور پیش رفته است و اگر نیازی برای کشور به وجود آمده و لابراتوار مرجع سلامت و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از انستیتو پاستور ایران خدمت تخصصی خاصی را مطالبه کرده است، ما در انجام این مهم دریغ نکرده ایم و از این به بعد هم در صورت بروز شرایط مشابه، در حوزه تشخیص زودهنگام و دقیق، مجدداً به کمک کشور خواهیم آمد.
منبع:

1401/07/10
11:08:22
5.0 / 5
52
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری