مشاهده میکروپلاستیک ها در شیر مادر

مشاهده میکروپلاستیک ها در شیر مادر به گزارش آقای هویج، کارشناسان برای نخستین بار توانستند میکروپلاستیک ها را در شیر مادر شناسایی کنند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، کارشناسان با شناسایی میکروپلاستیک ها در شیر مادر برای نخستین بار، نسبت به تاثیرات احتمالی آن روی سلامت نوزادان ابراز نگرانی کردند.
نوزادان به صورت خاص در مقابل آلاینده های شیمیایی صدمه پذیر هستند و به قول متخصصان انجام تحقیقات بیشتر ضروری می باشد. اما آنها تاکید دارند که شیر مادر تا حد زیادی بهترین راه برای تغذیه نوزاد است.
در این بررسی نمونه شیر ۳۴ مادر با وضعیت سالم یک هفته بعد از زایمان در شهر رم ایتالیا مورد مطالعه قرار گرفت و در ۷۵ درصد آنها میکروپلاستیک ها شناسایی شدند.
متخصصان در بررسی هایی که پیش از این انجام گرفته تاثیرات مسمومیت زای میکروپلاستیک ها بر رده سلولی انسان، حیوانات آزمایشگاهی و گونه های دریایی را مشاهده کرده بودند اما تأثیر آن بر انسان ناشناخته بود. پلاستیک ها اغلب حاوی مواد شیمیایی مضر مانند فتالات هستند که پیش از این در شیر مادر مشاهده شده بود.
کارشناسان نوع مواد غذایی و نوشیدنی مصرفی مادران و همینطور استفاده از محصولات بهداشتی حاوی پلاستیک را ثبت کردند. اما آنها هیچ ارتباطی با وجود میکروپلاستیک ها پیدا نکردند. به قول آنان، این نشان داده است که حضور همه جای میکروپلاستیک ها در محیط زیست، قرار گرفتن در معرض آنها را برای انسان اجتناب ناپذیر می کند، باآنکه مطالعات جامع در آینده امکان دارد عوامل خطرزا را شناسایی کند.
متخصصان ایتالیایی در سال ۲۰۲۰ وجود میکروپلاستیک ها را در جفت انسان شناسایی نمودند. ازاین رو اثبات وجود میکروپلاستیک ها در شیر مادر نگرانی را برای جمعیت بسیار صدمه پذیر نوزادان بالا می برد.
به گزارش روزنامه گاردین، متخصصان ایتالیایی با تکیه بر این که ارزیابی راه های کاهش قرار گرفتن در معرض این آلاینده ها در دوران حاملگی و شیردهی بسیار مهم می باشد، اظهار داشتند: مزایای شیردهی خیلی بیشتر از مضرات ناشی از وجود میکروپلاستیک هاست. به همین دلیل، نتایج چنین مطالعاتی نباید شیردهی به کودکان را تحت تأثیر قرار دهد بلکه باید آگاهی عمومی برای تحت فشار قرار دادن سیاستمداران به منظور ترویج قوانین کاهش آلودگی افزایش پیدا کند.
منبع:

1401/07/16
21:37:50
5.0 / 5
79
تگهای خبر: بهداشت , تغذیه , سلامت , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری