كسی هست، كه در تمام شگفتی عظیم زایش و زندگی دست دارد

كسی هست، كه در تمام شگفتی عظیم زایش و زندگی دست دارد آقای هویج: هر روز صدای نخستین گریه میلیون ها نوزاد در بیمارستان ها و زایشگاه ها و خانه ها به گوش می رسد و با هر صدای گریه نوزادی، زنی لبخند می زند، عشق می زاید و مادر می گردد و هر مادری انگار كه شاعر است و كسی هست كه در تمام این شگفتی عظیم دست دارد، كسی شبیه واژه مادر كه مهر می زاید و فراموش می گردد...


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، از ابتدای ماه های حاملگی مادران تا زمان تولد نوزاد و پس ازآن كسی كه در تمام مراحل كنار مادر و نوزاد است و مثل یك مادر یك مشاور یك پرستار لحظه به لحظه این شگفتی را با مادران سهیم می گردد "ماما" است.
كسی كه به خصوص با ترویج سزارین و كم رنگ شدن ماما در مسیر طبیعی و طولانی كه باید طی شود بیشتر رو به فراموشی رفته است، و هنوز صدا كردن ماما بدون پسوند خانم دكتر یا خانم پرستار برای خیلی ها عجیب به نظر می رسد.

خوشبختانه در سال های اخیر با افزایش سرعت روند فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به مادران آبستن در مورد اهمیت زایمان طبیعی و نقش ماما در هرچه بهتر گذراندن این دوران شگفت انگیز، درك بیشتر و بهتری از اهمیت این نقش در مسیر خلقت و بقا شكل گرفته است.

هر سال پنجـم مـاه مـی مصـادف بـا ۱۵ اردیبهشـت، از سـوی سازمـان بهداشت جهانی و كنفدراسیون بین المللی مامایی به منظور ارج نهادن به تلاش های پرارزش این قشر از جامعه به نام روز جهانی ماما نام گذاری شده است.

به بهانه این روز به یكی از پر سابقه ترین زایشگاه های شهر بندرعباس كه امروز تبدیل به بیمارستانی جنرال در تمامی زمینه های پزشكی شده است رفتیم و دقایقی را در كنار ماماهای این بیمارستان بودیم.

در ابتدا، راهروی بیمارستان را به سمت اتاق رئیس طی كردیم و زنی پر از مهر كه گرد سال ها تجربه و بخشندگی به چهره اش نشسته و او را زیباتر كرده بود به استقبال مان آمد.

پزشكدخت عصار، زنی كه سال ها پیش در زمانی كه بندرعباس هنوز لقب دروازه طلایی اقتصاد كشور را به دوش نمی كشید و مُهر محرومیت به پیشانی كوچه های خاكی شهر خورده بود به همراه همسرش نخستین خشت زایشگاه ام لیلا را بنا نهاد و امروز سال ها از زمانی كه شانه های همسرش دیگر دوشادوش تلاش هایش نیست می گذرد و همچنان پابرجا و زیبا به این مهر ناتمام پا می فشارد.رئیس بیمارستان ام لیلا در گفت وگو با ایسنا ، اظهار نمود: از سال 1354 كه بیمارستان را افتتاح كردیم با دو بخش زنان و جراحی آغاز به كاركردیم كه از همان سال ها بسیار بخش پرفعالیتی بوده است.

عصار با بیان این كه از سال 57 به بعد بیمارستان ام لیلا جنرال شده و به تمام بخش ها و رشته های پزشكی مجهز است، اضافه كرد: بخش زنان این بیمارستان بسیار فعال و بخش ناباروری آن بسیار بارور است.

وی عنوان كرد: بعضی از ماماهای این بیمارستان مادران اینجا هستند و بسیار از نوزادهایی را كه در سال های اولیه كارشان به دنیا آورده اند امروز همه صاحب خانواده شده و بچه هایشان را همین جا به دنیا می آورند.

رئیس بیمارستان ام لیلا با اشاره به این كه از همان سال 54 ماماهای بسیار خوبی در بیمارستان داشتیم، تصریح كرد: یكی از بهترین ماماهای این بیمارستان خاتون ابوالحسنی است كه از سال 54 تابحال بیش از 10 هزار نوزاد را به دنیا آورده است.

عصار هم چنین ضمن آرزوی موفقیت برای همه ماماها و تبریك روز ماما خاطرنشان كرد: به قول مرحوم همسرم، دكتر زعفرانچی، هر زایمان خودش یك مسئله است و همه زایمان ها مثل هم نیست، ماماها كار بسیار مشكلی دارند و بالاترین زحمت را می كشند و هم پای مادران زایمان می كنند و لحظه به لحظه، لحظات زایمان را طی می كنند.

وی با بیان این كه امیدوارم همه ماماها همیشه پرتوان و سلامت این دفعه سنگین را به دوش بكشند، عنوان كرد: امیدوارم زنان جوان بدانند مادر شدن موهبتی الهی است و با زایمان طبیعی این موهبت را بیشتر می توانند حس كنند و با سزارین و بیهوشی لحظه شگفت انگیز به دنیا آمدن و صدای زیبای نخستین گریه فرزندشان را از دست می دهند.

سپس خانم دكتر عصار ما را به بخش نوزادان و اطفال بیمارستان راهنمایی كرد تا بیشتر ما روند كار ماماها آشنا شویم.

مسئول بخش نوزادان و اطفال بیمارستان ام لیلا در گفت وگو با ایسنا، در تشریح روند پذیرش مادران آبستن از ابتدا تا انتهای ترخیص شان از بیمارستان، اظهار نمود: مادران حاملگی كه به بخش زایمان رجوع می كنند بعد از پذیرش پرونده و انجام اقدامات اولیه برای زایمان طبیعی یا سزارین و وضع حمل، نوزاد به دنیا آمده به بخش نوزادان رفته و اقدامات نخستین مربوط به مادر و نوزاد انجام می گیرد.

حمیده قنبری ادامه داد: یكی از اقدامات بسیار مهمی كه در بیمارستان ام لیلا صورت می گیرد تماس پوست با پوست در بخش زایمان است و نوزاد بلافاصله بعد از به دنیا آمدن در تماس باپوست مادر قرار می گیرد و نخستین تغذیه اش هم با پستان مادر صورت می گیرد و این درروند تغذیه بعدی نوزاد تأثیر بسزایی دارد.

با هر مامایی كه می خواستیم گفت وگو نماییم نام خاتون ابوالحسنی را آورده و در برابر سابقه و تجربه هایش از ادامه گفت وگو شانه خالی می كرد، با كمی پرس وجو بالاخره این مامای مهربان و پر سابقه را پیدا كردیم.

خاتون ابوالحسنی، مامای پر سابقه بیمارستان ام لیلا در گفت وگو با ایسنا ، عنوان كرد: از سال 54 كار مامایی را شروع كردم و تعداد بسیار زیادی از بچه هایی را كه به دنیا آورده ام امروز همكاران من هستند و خیلی از آن ها بزرگ شده اند و آبستن شده اند و بچه های آن ها را هم خودم به دنیا آوردم.

مریم ابوالحسنی، یكی دیگر از ماماهای بیمارستان ام لیلا در گفت وگو با ایسنا ، تصریح كرد: از سال 60 آغاز به كار مامایی كردم و تابه حال بچه های زیادی به دنیا آوردم.

وی افزود: مامایی سختی های بسیاری دارد اما همین كه بچه ای متولد و مادری شاد می شود، خنده های مادر و گریه های بچه را كه می بینیم سختی ها را از یاد برده و همه این لحظات تبدیل به خاطره ای شیرینی می گردد.

این مامای بیمارستان ام لیلا در تصریح یكی از خاطراتش بیان كرد: یكی از جالب ترین خاطراتم این بوده كه در یك روز یك مادر شوهر و عروس هم زمان برای وضع حمل آمدند و بچه هایشان هم زمان به دنیا آمدند!

فرزانه حیدری، یكی از پرستاران بیمارستان ام لیلا هم در گفت وگو با ایسنا ، خاطرنشان كرد: خانم خاتون ابوالحسنی از ماماهای قدیمی و خوب هرمزگان است، وی مامای من بوده و مامای فرزند خودم هم كه پس از 15 سال بچه دار شدم بوده است.پروین عابدینی، مدیر خدمات پرستاری بیمارستان و زایشگاه ام لیلا هم در گفت وگو با ایسنا ، ضمن تبریك روز ماما ابراز كرد: آمار زایمان های كلی این بیمارستان حدود 120 زایمان در ماه است، آمار زایمان طبیعی بیش از 40 زایمان در ماه بوده و مابقی به صور سزارین اورژانسی و یا با نامه تشخیص پزشك هستند.

به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، روز جهانی ماما برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ پیشنهاد شد و بعد از سال ۱۹۹۲ به صورت رسمی و بعنوان رویداد بین المللی به جهانیان معرفی گردید. هم چنین هرساله از جانب كنواسیون مامایی شعاری برای این روز در نظر گرفته می گردد تا توجه عموم را بر نقش تأثیرگذار ماما در سلامت جامعه جلب كرده و آگاهی آن ها را در مورد وظایف مامایان افزایش دهد.

درواقع وظیفه اصلی ماما آموزش دوران بـارداری و آمـاده كـردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادری است كه می تواند به وظایف و مسئولیت های بیشتری نظیر تنظیم خانواده، مراقبت های كودك و در بعضی موارد به مشاوره در مورد بیماری های زنان گسترش یابد. اما حیطه خدمات مامایی بسیار وسیع تر است و ابعاد مختلف بهداشتی مانند بهداشت باروری، مشاوره، آموزش و آگاهی در دوران بلوغ، ازدواج، حاملگی و در مفهوم كلی از ابتدای تولد تا انتهای عمر افراد را در برمی گیرد.

قدمت رشته مامایی در ایران به شكل آموزش عالی بعد از تحصیلات دبیرستان، به 80 سال قبل برمی گردد. نخستین آموزشگاه مامایی به نام "مدرسه قابلگی" با 10 نفر شاگرد سال 1298 در بیمارستان بانوان (زنان) سابق شهر تهران تأسیس شد. بعد از گذشت 10 سال، نخستین آموزشگاه عالی مامایی سال 1308 و با اعطای مدرك معادل لیسانس بعنوان یكی از شعب مدرسه طب شروع به كاركرد.در سال 1313 دانشگاه تهران تأسیس شد و سپس دانشكده پزشكی آن هم راه اندازی شد. چند سال بعد در سال 1319 بیمارستان زنان به دانشكده پزشكی ملحق شد. از این آموزشگاه تا سال 1331 درمجموع 462 نفر فارغ التحصیل شدند. از سال 1335 تا 1358 برنامه آموزشی آموزشگاه به برنامه یك و نیم ساله پرستاری و مامایی برای لیسانسه های پرستاری تغییر یافت.

پس از آن به دنبال 3 سال تعطیلی انقلاب فرهنگی از شروع سال 1362 با نام مدرسه عالی مامایی آغاز به كاركرد و مجدد از ورودی دیپلم به تربیت كاردان و كارشناس مامایی اختصاص یافت. در سال 1365 بعد از انتقال آموزش گروه های پزشكی از آموزش عالی به وزارت بهداشت، دانشكده های پرستاری و مامایی تأسیس شد كه در بهمن 68 مصوب شد و هم اكنون در تربیت دانشجویان كارشناسی و كارشناسی ارشد مامایی عرضه خدمت می كنند.

گزارش از: لیدا رضائی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج فارس


1397/02/16
11:58:35
5.0 / 5
4397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری