درمان 90 درصد بیماری های قلبی جنین در شیراز

درمان 90 درصد بیماری های قلبی جنین در شیراز آقای هویج: عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشكی شیراز اظهار داشت: علوم پزشكی شیراز در انجام جراحی ‎ های جنین از مراكز پیشگام جهان به حساب می آید و امكان درمان 90 درصد از جنین های مبتلا به نارسایی قلبی در شیراز وجود دارد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر حمید آموزگار جمعه 16 شهریور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: علت حدود 40 درصد مرگ و میر نوزادان بیماری های قلبی است؛ حال آنكه تشخیص و در مان به موقع این بیماری می تواند در كاهش آمار مرگ نوزادان تاثیر چشمگیری داشته باشد.
این پزشك متخصص تصریح كرد: تشخیص اغلب بیماری های قلبی به كمك اكوكاردیوگرافی جنین و از هفته هفدهم زندگی جنینی امكان پذیر است و اقدامات درمانی و در صورت ضرورت انجام اینترونشن قلب جنین در سن ۲۰ تا ۳۰ هفتگی می تواند یك زندگی سالم را برای نوزاد رقم بزند.
آموزگار با بیان این واقعیت كه از هر ۱۰۰ هزار نوزاد تازه متولد شده، یك مورد به مشكل قلبی مبتلاست، ضرورت توجه به تشخیص به موقع بیماری قلبی جنین پیش از تولد را متذكر شد و اظهار داشت: تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشكی شیراز بعنوان یكی از معدود مراكز درمانی در دنیا می تواند اینترونشن قلب جنین را با موفقیت انجام دهد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شیراز با تصریح اینكه جراحی قلب جنین كاری بسیار دشوار است؛ اظهار داشت: انگیزه و دانش پزشكان تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشكی شیراز آنان را در این مسیر مصمم كرده و سبب شده این مركز بعنوان تنها مركز درمانی ایران، مجری دوره های آموزش فلوشیب پزشكی قلب كودكان باشد.
آموزگار اضافه كرد: این گونه جراحی پیشرفته، در بعضی مراكز درمانی كشور های آمریكا، انگلیس و برزیل و هم اینك در شیراز انجام می گردد.
عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشكی با اشاره به انجام اعمال اینترونشن قلب جنین در شیراز، اظهار داشت: این جنین ها، دچار تنگی شدید دریچه ریوی یا آئورت بودند و بطن راست یا چپ كوچك تر از حد طبیعی داشتند كه در صورت انجام نشدن جراحی تا آخر عمر از مشكل قلبی رنج می بردند.
او افزود: این عمل جراحی كه در آن دریچه ریوی یا آئورت با بالون گشاد می شود، توسط تیم جراحی جنین شیراز انجام و زمینه ی رشد بطن راست یا چپ جنین را برای داشتن یك زندگی عادی بعد از تولد فراهم نمود.
این پزشك متخصص با اشاره به اینكه انجام جراحی قلب جنین در سن ۲۰ تا ۳۰ هفتگی می تواند زندگی طبیعی بعد از تولد را برای فرد رقم بزند، افزود: در صورت انجام ندادن این عمل، خطر بروز مشكل قلبی و درگیری فرد با این مشكل تا آخر زندگی را فراهم خواهد كرد؛ اگر نوزاد پس از تولد و بر اثر بیماری قلبی فوت نكند.
عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشكی شیراز، افزود: اولین عمل جراحی قلب جنین سال ۹۱ برای اولین بار در خاورمیانه توسط تیم تخصصی در شیراز با موفقیت انجام و جنین با سلامت كامل متولد شد؛ هم اكنون هم با تشخیص به موقع پزشكان و غربالگری مادران آبستن قادر هستیم ۹۰ درصد این بیماران را با استفاده از روش های مختلف درمان معالجه نماییم و حتی تمهیداتی در نظر بگیریم كه نوزادان نیاز به جراحی باز نداشته باشند.
آموزگار با اشاره به پیشرفت و توان علمی متخصصان داخلی، اظهار داشت: درمان های دارویی برای بی نظمی قلب جنین، پیشگیری از عوارض بیماری های روماتیسمی مادر بر روی قلب جنین، درمان نارسایی قلب جنین، استفاده از اكسیژن برای افزایش رشد بطن چپ در جنین هایی با كاهش رشد بطن چپ همچون مداخلات و اقداماتی است كه می تواند جلو مشكلات جنین را بگیرد و سبب كاهش مرگ و میر جنین شود.
او به جراحی اینترونشن برای نوزاد با «هیپرپلازی» بطن چپ برای اولین بار در كشور، به همت پزشكان دانشگاه علوم پزشكی اشاره نمود و اضافه كرد: این نوزادان تا چندی قبل به دلیل نبود این فناوری در كشور، جان خویش را از دست می دادند.
این فوق تخصص بیماری های مادرزادی قلب، راه اندازی مركز ژنتیك جنوب كشور در دانشگاه علوم پزشكی شیراز را هم بعنوان یك امر مهم در زمینه تشخیص به موقع بیماری های ژنتیكی جنین دانست و اظهار داشت: انجام غربالگری های مادران آبستن امر مهمی است كه باید در هفته های نخست صورت گیرد تا در صورت تشخیص جنین ناسالم بتوانند به صورت قانونی در ۱۸ تا ۱۹ هفتگی جنین خویش را سقط كنند و یا اقدامات درمانی مناسب را به موقع انجام داد.
این پزشك متخصص و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شیراز اظهار داشت: چنانچه بتوانیم با تشخیص به موقع، مادران را به انجام آزمایش های غربالگری تشویق نماییم از مرگ و میر نوزادان بیمار جلوگیری می گردد و جامعه ای سالم تر خواهیم داشت.
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا و بر مبنای آمار ها نیمی از افرادی كه به ناهنجاری های ژنتیكی سندروم داون مبتلا می شوند، از داشتن قلب سالم محروم هستند و به همین منظور با تشخیص به موقع از تولد جنین های مبتلا به سندروم داون جلوگیری می گردد.
1397/06/16
21:50:02
5.0 / 5
4227
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پیشگیری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری