وزیر بهداشت:

بحث رشد جمعیت، دغدغه ای جدی و ملی است

بحث رشد جمعیت، دغدغه ای جدی و ملی است به گزارش آقای هویج وزیر بهداشت با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در مورد رشد جمعیت، اظهار داشت: باید گروه های هدف برای رشد جمعیت و فرزندآوری را باز تعریف و تسهیلاتی برای آنها ایجاد كرد تا در سنین مطمئن باروری، تشویق به فرزندآوری شوند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در جمع اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشكی ایلام اظهار داشت: به تازگی به همراه معاون اول رئیس جمهور و برخی اعضای دولت ملاقاتی با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب داشتیم، در انتها این دیدار ایشان بنده را صدا كردند و بحث و دغدغه راهبردی خود در مورد رشد جمعیت را مطرح نمودند. امروز بحث رشد جمعیت یك دغدغه جدی و ملی است.

وی در نشست اعضای هیات رییسه و مدیران دانشگاه علوم پزشكی ایلام با بیان این مطلب، تصریح كرد: تركیب جمعیتی كشور به سمت سالمند شدن و حتی منفی شدن رشد جمعیت، سیر می كند، در این رابطه البته مولفه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از مولفه های بهداشتی تاثیرگذاری بیشتری دارند.

وی با اشاره به اینكه جهت مرتفع شدن این دغدغه باید برنامه محور حركت كرد و از ظرفیت های بین بخشی و هم افزایی بخش های مختلف حاكمیت و جامعه بهره گرفت، اظهار داشت: باید گروه های هدف برای رشد جمعیت و فرزندآوری را باز تعریف كرد و روی گروه هایی مانند زوج هایی كه فرزند می خواهند اما بعلت ناباروری این امر محقق نشده است ( با ارتقای دسترسی و تسهیل درمان های ناباروری)، افرادی كه ازدواج كرده اند اما به هردلیل فرزند نمی خواهند و فرزندآوری را به تاخیر می اندازند و هم خانواده های تك فرزند، برای رشد جمعیت، تمركز بیشتری نماییم و تسهیلاتی برای آنها ایجاد نماییم تا در سنین مطمئن باروری، تشویق به فرزندآوری شوند.

وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: بحث رشد جمعیت، دغدغه جدی ما و رهبر معظم انقلاب اسلامی است؛ چون شاخص های جمعیتی به سمت منفی شدن و سالمندشدن جامعه سیر می كنند و این برای آینده كشور، خطرآفرین و مشكل ساز خواهد بود.

نمكی با اشاره به تغییر تركیب جمعیتی به سمت سالمندی، اظهار داشت: انتظار این است كه در دانشگاه های علوم پزشكی، جمعیت سالمند در كشور را دریابیم، چون سالمندان آینده ما، چه بسا جوانی نكرده پیر شده اند و احساس سرباری می كنند و افسرده هستند، سالمند افسرده برای نظام سلامت و كشور به مراتب پر هزینه تر خواهد بود.

هدف دانشگاه علوم پزشكی ایلام جلب مشاركت بین بخشی باشد
وزیر بهداشت با اشاره به تاثیرگذاری بیشتر مولفه های اقتصادی و اجتماعی نسبت به مولفه های بهداشتی، اظهار داشت: شاخص های اقتصادی و اجتماعی در استان ایلام هنوز معیوب هستند و باید وقت بیشتری روی آن بگذاریم. ازاین رو نخستین هدف دانشگاه علوم پزشكی ایلام باید جلب مشاركت بین بخشی و تاثیرگذاری در سیاستگذاری و پایش برنامه های ملی و منطقه ای باشد.
به گزارش وبدا، نمكی در نشست اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشكی ایلام، تصریح كرد: سبك زندگی و رفتارهای نابهنجار تغذیه ای، بهداشت روان و رفتار ترافیكی باید تغییر پیدا كند.
وی خاطرنشان كرد: در حوزه بهداشت در كشور باید اولویت را به كنترل بیماری های غیر واگیر بدهیم، اما در استان ایلام با عنایت به تنوع اقلیمی نباید از بیماری های واگیردار و بیماری های مشترك بین انسان و دام هم غافل شویم.
وزیر بهداشت ضمن تاكید بر اهمیت توجه به سلامت روان در استان ایلام، تصریح كرد: در ایلام فقط فقر، عامل روان پریشی نیست، بلكه افرادی كه وضعیت مالی مناسبی هم دارند گرفتار بیماری های روان و روان پریشی می شوند. البته آستانه فروپاشی مردم در این منطقه بسیار پایین است كه با تقویت مشاركت بین بخشی می توان خیلی از مشكلات سلامت روان را كم كرد.
نمكی با اشاره به اینكه اولویت ما در حوزه درمان، تقدم درمان سرپایی نسبت به بستری است، اضافه كرد: در كشور 20 هزار تخت بیمارستانی ضریب اشغال كمتر از 50 درصد دارند و از جانب دیگر با هزینه ساخت 3 تخت بیمارستانی می توان یك كلینیك ویژه راه اندازی نمود كه بیماری مردم را در مراحل اولیه تشخیص داد و از تحمیل هزینه و عوارض بر مردم پیشگیری كرد.
وی تصریح كرد: بخش خصوصی باید در كنار ما بماند و نباید نگاه رقابتی به بخش خصوصی داشته باشیم، بلكه باید برای حضور و ماندگاری بخش خصوصی فرمولی تعریف نماییم كه سبب تشویق و ایجاد انگیزه برای حضور در مناطق كمتر برخوردار شود.
وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: در حوزه آموزش، پژوهش و مسائل فرهنگی در حوزه سلامت باید تجدید نظر كنیم؛ چون پژوهش ها هنوز مساله محور نیستند و نمی توانند راهكاری برای حل مشكلات نظام عرضه خدمت ارائه نمایند و در حوزه آموزش پزشكی هم سوالات زیادی وجود دارد كه دانشگاه های علوم پزشكی باید با تجدید نظر در این عرصه، به آنها پاسخ دهند.

اولین درس شهدا به ما عاشقی و صبوری بود
وزیر بهداشت در مسافرت دو روزه خود به استان ایلام همینطور با حضور در گلزار شهدای ایلام به مقام شهدا و شهدای گمنام ایلام ادای احترام كرد.
به گزارش وبدا، نمكی در مراسم تجدید میثاق با شهدا و آغاز رسمی فعالیت ادارات ایلام، اظهار داشت: چندی قبل كتابی در مورد شهدای وزارت بهداشت به بنده دادند و گفتند كه مقدمه ای بر آن بنویسم كه گفتم مگر می توان برای عظمت شهدا، مقدمه نوشت؟
وی با اشاره به اینكه شهدا درس های بسیاری به ما آموختند، اضافه كرد: نخستین درس شهدا به ما، عاشقی و صبوری بود. از حضرت زینب (س) پس از رنج های فراوان و روز سخت عاشورا پرسیدند كه چه دیدی كه ایشان گفتند به خدا، به خدا، به خدا به جز زیبایی چیزی ندیدم. در جبهه در زمان جنگ تحمیلی هم صحنه هایی می دیدیم كه سرشار از عشق و عاشقی بود.
وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: دومین درس شهدا به ما عزت و ایستادگی بود و اینكه تسلیم در مقابل دشمنان، ننگ تاریخی خواهد بود و امروز برای مدیران و مردم، گذر از عرصه سخت تحریم با درس شهدا، میسر خواهد شد.
نمكی تصریح كرد: اعتقاد دارم تا زمانی كه شهدا سرمایه های كشور هستند و دعای پدران و مادران شهدا و نفس جانبازان در كشور جاری است، نظام جمهوری اسلامی ایران رو به زوال نخواهد رفت.
نمكی در انتها تصریح كرد: یكی از دلگرمی های مدیران جمهوری اسلامی ایران، پشتوانه شهدا و خانواده های معظم آنها است كه باید قدر این سرمایه را به خوبی بدانیم.1398/01/17
14:33:57
5.0 / 5
4270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری