رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام كرد

آماده باش برای كنترل بیماری ها در مناطق سیل زده، رصد مستمر سلامت آب شرب

آماده باش برای كنترل بیماری ها در مناطق سیل زده، رصد مستمر سلامت آب شرب آقای هویج: رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: سلامت آب شرب در مناطق سیل زده بطور مستمر مورد پایش قرار گرفته و عملیات كلرزنی باز انجام شده و تداوم دارد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر محمدمهدی گویا درباره انجام اقدامات و تمهیدات بهداشتی در مناطق سیل زده كشور اظهار نمود: طی ۲۰ روز گذشته تاكنون، طغیانی از بیماری های واگیر در هیچ نقطه ای از مناطق سیل زده رخ نداده است و این مساله حاصل تلاش صدها نفر از همكاران بهداشتی در دانشگاه های علوم پزشكی كشور است.
وی ادامه داد: نتایج سیل در ارتباط با بیماری های واگیر در استان های مختلف، با یكدیگر متفاوت می باشد و وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشكی مربوطه، برای هركدام از این مناطق، برنامه ای جداگانه طراحی و اجرا كرده است.
گویا با اشاره به بعضی از اقدامات حوزه بهداشت در مناطق سیل زده، اظهار داشت: واكسیناسیون كودكان زیر پنج سال برای بیماری فلج اطفال در تمام اردوگاه های اسكان موقت مردم سیل زده انجام شده كه در برخی از استان ها این مبادرت به اختتام رسیده و در بعضی استان ها باز مراحل پایانی خودرا طی می كند و از این جهت نگرانی ها برطرف شده است.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباب كنترل بیماری های منتقله از آب و غذا در مناطق سیل زده عنوان كرد: كنترل بیماری های منتقله از آب و غذا، گسترده ترین و دشوارترین بخش عملیات كنترل بیماری های واگیر در مناطق سیل زده را شامل شده و بیشترین انرژی و توان خود برای كنترل این بیماری ها اختصاص داده ایم. در این راستا نیازمند همكاری بین بخشی گسترده به خصوص با سازمان های آب و فاضلاب شهری و روستایی هستیم. باوجود دشواری كار در بعضی مناطق، تابحال موردی از همه گیری با این بیماری ها رخ نداده است.
وی ادامه داد: دستاوردهای موفقیت آمیز حوزه بهداشت در مناطق سیل زده تا كنون، نمی تواند ما را نسبت به روزهای آینده باز خوشبین كند و ظرف روزها و هفته های آینده برای كنترل این بیماری ها، كماكان در وضعیت آماده باش به سر خواهیم برد. همچنین، وظیفه نظارتی خود در سلامت آب شرب را با دقت و شدت ادامه می دهیم و انتظار داریم مسئولین استان های مختلف باز با این حساسیت بر سوژه توجه جدی داشته باشند تا به مردم آسیبی وارد نشود.
گویا بیان كرد: سلامت آب شرب در مناطق سیل زده بطور مستمر مورد پایش قرار گرفته و عملیات كلرزنی باز انجام شده و تداوم دارد.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: شرایط زندگی مردم در این مناطق با روال عادی تفاوت های بسیاری دارد و به همان نسبت باز وظیفه داریم تا این تفاوت ها را مورد ملاحظه قرار داده و اقدامات كنترلی خودرا به صورت تشدید یافته ادامه دهیم.
وی درباب تمهیدات پیشگیرانه برای مقابله با لطمه های ناشی از گزیدگی توسط جانورانی چون مار و عقرب در مناطق سیل زده، عنوان كرد: در این راستا، آمادگی كافی در تمامی نقاط مناطق سیل زده كشور وجود دارد. سرم ضد مار و عقرب گزیدگی به میزان كافی تامین شده و در دسترس تیم بهداشتی و درمانی مستقر در مناطق سیل زده قرار گرفته است. همچنین، كارشناسان مجربی باز در این راستا آمادگی نمایش خدمت به هموطنان را دارند. خوشبختانه تابحال موردی از گزیدگی توسط جانوران كه منجر به فوت شود، وجود نداشته است.
بنابر اعلام وبدا، گویا اضافه كرد: چند مورد حیوان گزیدگی (توسط سگ و سایر حیوانات وحشی) در برخی از استان ها مانند استان گلستان مشاهده شده است كه تمامی موارد حیوان گزیدگی باز با واكسن و سرم تحت درمان قرار گرفته اند.
وی اشاره كرد: در برخی از مناطق سیل زده استان های گلستان، لرستان و خوزستان نگران گسترش بیماری سالك هستیم كه در این راستا، اقدامات لازم جهت كنترل و از بین بردن حشرات و جوندگان مانند استفاده از حشره كش ها و جانوران موذی، طراحی و دستورالعمل های لازم باز تهیه شده است كه در زمان مناسب عملیاتی خواهد شد.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درانتها اشاره كرد: امیدواریم عملیات جلوگیری از بیماری سالك در مناطق سیل زده، مانند موفقیتی كه در ضمن زلزله كرمانشاه به دست آمد، پیش رود.1398/01/19
14:10:24
5.0 / 5
4122
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری