چند نكته درباره سرطان تخمدان

چند نكته درباره سرطان تخمدان آقای هویج: هر ساله هزاران زن در سراسر جهان به سرطان تخمدان مبتلا می شوند اما از آن جایی كه علایم این سرطان می تواند عمومی بوده و هیچ آزمایش استانداردی برای تشخیص آن وجود ندارد، تشخیص آن قبل از پیشرفت سرطان دشوار است.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، طبق اعلام انجمن سرطان آمریكا، سرطان تخمدان تنها در ۱۵ درصد از زنان مبتلا به آن زود و زمانی كه درمان در موثرترین حالت خود صورت می گیرد، تشخیص داده می شود.

علاوه بر تشخیص سخت سرطان تخمدان، ارثی بودن آن نیز مطرح است. در واقع ۱۰ درصد از سرطان های تخمدان به دنبال جهش های ژنتیكی در ژن هایی خاص به نام BRCA رخ می دهند.

آگاهی از وضعیت ژن های BRCA چه به سرطان تخمدان مبتلا باشید و چه نباشید، اهمیت دارد. برای شروع در صورتیكه مبتلاشدن به سرطان تخمدان در شما تشخیص داده نشده است، انجام آزمایش ژنتیكی كه معمولا شامل یك آزمایش خون یا آزمایش بزاق است، می تواند وضعیت ژن های BRCA شما را مشخص كرده و میزان خطر مبتلاشدن به سرطان تخمدان را در شما مشخص نماید. در صورتیكه مبتلاشدن به سرطان تخمدان در شما تشخیص داده شده است، انجام آزمایش تومور كه در آن یك نمونه از تومور برای جهش های ژنتیكی مورد آزمایش قرار می گیرد، می تواند به شما در راه انتخاب نوع درمان كمك نماید.

در ادامه هفت نكته درمورد سرطان تخمدان به نقل از سایت "وومنزدی" آورده شده است كه باید در مورد آنها با پزشك خود مشورت كنید:

۱) سوابق خانوادگی: به پزشك خود درمورد سابقه مبتلاشدن به سرطان های تخمدان، سینه یا روده بزرگ در هر یك از بستگان درجه اول یا دوم خود اطلاع دهید. هر چه اطلاعات جزیی تری مانند سن تشخیص مبتلاشدن به این سرطان ها در بستگانتان، نتیجه آن و نتایج هر نوع آزمایش ژنتیك در گذشته به پزشك خود بدهید، بهتر است.

فراموش نكنید كه بستگان مربوط به هر دو سمت پدری و مادری را در نظر بگیرید. چونكه هر دوی این بستگان به یك اندازه اهمیت دارند.

۲) خطرات شما: علاوه بر سوابق خانوادگی، برخی عوامل خطر دیگری نیز وجود دارد كه از این میان می توان به موارد زیر اشاره كرد:

- سن ۶۳ سال به بالا

- شاخص توده بدنی ۳۰ به بالا

- حاملگی بعد از ۳۵ سالگی

- نداشتن تجربه حاملگی كامل

- استفاده از هورمون درمانی مبتنی بر استروژن پس از یائسگی خصوصاً اگر استروژن به تنهایی و بدون مصرف پروژسترون برای ۵ تا ۱۰ سال مصرف شود

- سابقه مبتلاشدن به سرطان سینه

۳) هر گونه علایم غیر معمول و پایدار: علائمی هم چون نفخ، درد لگنی یا شكمی، سوء هاضمه یا دشواری در خوردن می تواند نشانه این باشد كه در گوارش خود مشكلاتی دارید اما این علایم می تواند هم چنین نشانه مبتلاشدن به سرطان تخمدان نیز باشد.

در صورتی كه این علایم در شما بطور پایدار وجود دارند، حتما به آنها توجه كنید. در صورتیكه این علایم به صورت دائم در شما وجود نداشته و به صورت ناگهانی در شما به وجود آمده و برای دو هفته به طول بینجامد، حتما باید با پزشك متخصص مشورت كرده و یك سونوگرافی لگنی انجام دهید.

۴) انجام آزمایش ژنتیك: آزمایش های ژنتیكی مانند آزمایش خون یا بزاق برای تعیین این كه آیا شما جهش ژن های BRCA را به ارث برده اید یا خیر، می تواند به شما در تعیین مراحل بعدی برای كاهش خطر مبتلاشدن به سرطان تخمدان كمك نماید.

در صورتی كه هم اكنون به سرطان تخمدان مبتلا هستید، وضعیت ژن های BRCA شما می تواند به گزینه های درمان یا واجد شرایط بودن آزمایش های بالینی كمك نماید. بطور كلی پزشك یا مشاور ژنتیك یك نمونه DNA را از خون یا بزاق شما جمع آوری كرده و نتایج آنرا ظرف چند هفته اعلام می كند.

۵) انجام تست تومور: مطالعات نشان داده اند كه جهش های سوماتیك BRCA در سرطان تخمدان بسیار رایج هستند. داشتن جهش BRCA به تصمیم گیری در مورد درمان و واجد شرایط بودن برای درمان های هدفمند كمك می نماید. خوشبختانه تحقیقات سرطان تخمدان به درمان های پیش رو كمك كرده است.

در صورتی كه به سرطان تخمدان مبتلا هستید، تست تومور كه شامل آزمایش نمونه ای از تومور است و برای دیدن این كه آیا جهش در تومور وجود دارد یا خیر استفاده می شود، می تواند به اطلاع از برنامه درمانی شما كمك كرده و مناسب بودن درمان های هدفمند برای شما را تعیین كند.

۶) پیروی از عادات سالم و مناسب: طبق گفته انجمن سرطان آمریكا بطور كلی یك شیوه زندگی ناسالم شامل عادات غذایی نامناسب و بی تحركی می تواند خطر مبتلاشدن به سرطان را افزایش دهد. در واقع مطالعات نشان داده كه زنان فعال كمتر از همتایان غیر فعال و كم تحرك خود به سرطان تخمدان مبتلا می شوند.

۷) انجام تست های غربالگری: غربالگری منظم می تواند نقش مهمی در تشخیص سریع مبتلاشدن به سرطان تخمدان ایفا كند كه می تواند احتمال موفقیت درمان را به شدت افزایش دهد. گزینه های رایج مانند سونوگرافی و آزمایش های خون كه پروتئین های خاص را بررسی می كنند، همیشه قابل اعتماد نیستند.

هم چنین سفارش می شود بانوانی كه جهش های ژنتیكی دارند از سن ۳۰ سالگی به بالا این غربالگری ها را انجام دهند.

منبع:

1398/03/02
19:31:14
5.0 / 5
4276
تگهای خبر: استاندارد , پزشك , خون , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری