بهبود رفلاكس معده با ماساژ درمانی

بهبود رفلاكس معده با ماساژ درمانی به گزارش آقای هویج پزشكان در مطالعات جدید خود به بررسی اثربخشی تكنیك ماساژ در درمان رفلاكس معده پرداختند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، بررسی های اولیه نشان داده است ماساژ بافت های پیوندی اطراف پرده دیافراگم می تواند به صورت قابل ملاحظه ای رفلاكس معده را در مبتلایان به بیماری بازگشت اسید به مری (ترش كردن) كم كند.
در دوره ای كه مقاومت به داروهای آنتی بیوتیك و اعتیاد به مخدرها افزایش پیدا كرده یافتن جایگزین های دارویی برای محققان، پزشكان و عموم مردم اهمیت بیشتری پیدا كرده است.
اخیرا تعدادی از پژوهشگران اسپانیایی به بررسی روشی در درمان بیماری بازگشت اسید به مری پرداختند كه در آن نیازی به مصرف دارو نیست. محققان به مطالعه روی مبتلایان به بیماری بازگشت اسید به مری متمركز شدند.
رفلاكس معده زمانی اتفاق می افتد كه محتویات معده به سمت مری هدایت می شوند. در این شرایط فرد احساس سوزش ناخوشایندی را تجربه می كند كه خیلی از افراد آنرا ترش كردن می نامند. هم اكنون استفاده طولانی مدت از گروهی داروها موسوم به مهاركننده های پروتون پمپ (PPI) از گزینه های درمانی این بیماری است. اگرچه، این داروها اثربخش هستند اما در بعضی افراد با عوارض جانبی همراه می باشد و می تواند خطر بیماری مزمن كلیوی را در آنان افزایش دهد.
در این بررسی محققان به اثربخشی نوعی ماساژ موسوم به"ماساژ آزادسازی میوفاسیال" (MFR) در تسكین علایم بیماری بازگشت اسید به مری پرداختند. درمانگر در ماساژ MFR روی نیام یا فاسیا (Fascia) تمركز می شود. فاسیا لایه پرده مانندی از جنس بافت همبند است كه ماهیچه ها را از هم جدا نموده یا گروه های ماهیچه ای را در جای خود ثابت نگه می دارد.
محققان اثربخشی این نوع ماساژ را با اعمال روی ماهیچه دیافراگم ۳۰ فرد ۱۸ تا ۸۰ ساله مبتلا به رفلاكس معده بررسی كردند. بررسی ها نشان داد ماساژ MFR با بهبود علایم بیماری در این افراد همراه بوده همینطور سبب شده میزان كمتری از داروهای مهاركننده های پروتون پمپ دریافت نمایند.
به گزارش مدیكال نیوز تودی، به قول محققان بررسی فوق در سطح محدودی انجام شده و لازم است در آزمایشات دیگری تاثیر این روش درمانی در تعداد افراد بیشتری بررسی شود.1398/03/09
14:00:23
5.0 / 5
4523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری