طول عمر اهداكنندگان كلیه چقدر است؟

طول عمر اهداكنندگان كلیه چقدر است؟ به گزارش آقای هویج رئیس قطب اورولوژی ایران ضمن تاكید بر ضرورت فرهنگسازی در زمینه اهدای عضو از مرگ مغزی، در عین حال اظهار داشت: باید این مورد جا بیفتد كه اهدای یك كلیه سبب اختلال در سلامت و زندگی فرد نمی گردد و طول عمر كسانی كه كلیه خویش را اهدا كرده اند، كمتر از سایر افراد نیست.


دكتر ناصر سیم فروش -رئیس قطب اورولوژی ایران، در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه تا كنون اقدامات صورت گرفته در حوزه پیوند اعضا از بیمار مرگ مغزی به خوبی پیش رفته است اظهار داشت: البته همچنان احتیاج به فعالیت زیادی در این عرصه هست تا به آمار جهانی نزدیك شویم.
وی با یادآوری این نكته كه عمل اهدای عضو كاری ایثارگرانه است، اضافه كرد: چه بهتر كه فرد هنگام حیات خود این اقدام پرارزش را با اهدای كلیه انجام دهد. امروزه كشور هلند پرچمدار پیوند كلیه از فرد زنده است و در آمریكا هم بالای ۴۰ درصد اهدا كنندگان كلیه افراد زنده هستند.
سیم فروش افزود: برای فرهنگسازی اهدای كلیه باید همچنان كوشش كرد. متأسفانه درحال حاضر آمار كسانی كه تنها با هدف خیرخواهانه كلیه خویش را اهدا می كنند، بسیار پایین است و بیشتر آمار متوجه كسانی است كه با هدف بهبود اوضاع معیشتی مبادرت به فروش كلیه خود می كنند.
این متخصص جراحی و پیوند كلیه با تاكید بر ضرورت فرهنگسازی درست در این زمینه اظهار داشت: باید این مورد جا بیفتد كه اهدای یك كلیه سبب اختلال در سلامت و زندگی فرد نمی گردد و طول عمر كسانی كه كلیه خویش را اهدا كرده اند، كمتر از سایر افراد نیست.
سیم فروش اضافه كرد: طول عمر كلیه ای كه از فرد زنده اهدا می شود، بیشتر است؛ چونكه هنگام اهدای كلیه تمام آزمایشات و شاخص های لازم برای سالم بودن كلیه صورت می گیرد، اما پیوند كلیه از بیمار مرگ مغزی از آنجایی كه امكان دارد فرد مشكلاتی از پیش داشته باشد، می تواند عمر كلیه پیوندی را تحت تأثیر قرار دهد.
او در آخر اظهار داشت: باید از تمام منابع و امكانات مان در جهت حفظ سلامت و جان بیمارن دیالیزی استفاده نماییم، چونكه بیماری زندگی سختی را برای آنها به وجود می آورد و درصد مرگ ومیر این افراد قابل توجه است.1398/03/17
14:24:42
5.0 / 5
4673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری