ترمز واردات دارو با چند برابر قیمت را می كشیم

ترمز واردات دارو با چند برابر قیمت را می كشیم به گزارش آقای هویج وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: سهم دارو در سبد سلامت سنگین ترین سهم هاست.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، سعید نمكی در آئین افتتاح خط جدید تولید داروهای انسانی شركت داروسازی مهبان دارو در شهر صنعتی كاوه شهرستان ساوه اظهار نمود: امسال سال رونق تولید است و همه كشور مكلف به پشتیبانی از تولید داخلی هستند.
وی با اشاره به تولید ۹۷ درصد نیاز دارویی كشور توسط متخصصان داخلی اظهار نمود: تنها سه درصد نیاز دارویی كشور وارد می شود و اگر قرار باشد جای این رقم ها با یكدیگر تغییر یابد و ۹۷ درصد نیاز دارویی را وارد نماییم نیازمند رقمی معادل ۴۵ میلیارد دلار هستیم كه تامین این میزان منابع مالی با عنایت به درآمد نفتی كشور غیر امكان دارد.
نمكی با اشاره به اینكه شرایط كشور خاص و ویژه است، اضافه كرد: هم اكنون ۱.۲ درصد GDP كشور صرف دارو می شود و این میزان در دولت تدبیر و امید سه درصد افزایش یافته است. در مترقی ترین و پیشرفته ترین كشورهای دنیا سهم دارو از GDP ۶ دهم تا ۷ دهم درصد است كه حدودا دو برابر متوسط در كشورهای توسعه یافته دنیاست.
وزیر بهداشت با تاكید بر اینكه سهم دارو در سبد سلامت سنگین ترین سهم هاست، افزود: در پشتیبانی از صنعت داروی كشور ترمز ورود دارو با چند برابر قیمت به كشور را می كشیم و سازوكاری را اتخاذ می نماییم كه دارو با یك دهم قیمت در داخل كشور تولید شود.
وی ادامه داد: راهی جز پشتیبانی از تولید كننده داخلی نداریم، آن هم در كشوری كه از ظرفیت های بالایی در تولید ملی برخوردار می باشد.
نمكی به برخورداری از نیروی جوان بعنوان سرمایه بزرگ كشور اشاره نمود و اضافه كرد: توان بالای نیروی انسانی و ظرفیت شركت های دانش بنیان در كشور باید مغتنم شمرده شود تا بستر توسعه و رونق تولید صورت گیرد.
وی اشاره كرد: باید بر نیروی جوان كشور سرمایه گذاری كرد تا بتوان با عبور از این برهه دشوار و حساس به خودكفایی همه جانبه دست یافته و اساسا موفق خواهیم شد.
وزیر بهداشت در ادامه اظهار داشت: اصالت با تاریكی و فساد نیست اصالت با نور و رحمت و حقیقت است و خدا هیچ گاه نخواهد گذاشت این مشعل خاموش شود بویژه در كشوری كه خاك مقدس آن با خون پاك ترین جوانان سیراب شده است و پیكرهای مطهر آنان در نقطه نقطه كشور مدفون هستند.
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، عضو هیات مدیره شركت مهبان دارو نیز اظهار داشت: شركت مهبان با راه اندازی خط جدید نسبت به تولید داروهای جامدات اقدام نموده است و داروهایی كه در این واحد تولیدی به بازار مصرف عرضه می شود مصرف انسانی دارند.
امیر علی اورندی با اشاره به اینكه این شركت داروسازی تا قبل از افتتاح خط تولید جدید در زمینه تولید داروهای سفالوسكولین و آنتی بیوتیك در صنعت داروسازی كشور حضور داشت اضافه كرد: جهت راه اندازی این خط تولید ویژه داروهای جامدات افزون بر ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است.
وی مجموع اشتغال به وجود آمده به صورت مستقیم و غیر مستقیم را ۱۴۰ نفر اعلام نمود كه این میزان تا ۲۰۰ نفر قابل افزایش است و در ظرفیت تولید این شركت نیز راه اندازی خط داروهای جامدات، امكان تولید روزانه پنج میلیون قرص و كپسول فراهم گشته است كه بخش زیادی از نیازهای داخل كشور را تامین می كند.
وی بیان كرد: در این واحد تولیدی اقلامی مانند آتورواستاتین، متفورمین، گلیبن گلامین و... كه برای درمان بیماری های دیابت و فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد، تولید می شود.
اورندی به افتتاح یك خط تولید داروی تحقیقاتی در این شركت اشاره نمود و اضافه كرد: این مركز برای پژوهشگران و پژوهشگران حوزه داروسازی امكان فعالیت های آزمایشی تولید دارو را در حوزه های گوناگون فراهم نموده است.
خط تولید داروهای دسته جامدات در شركت مهبان دارو ساوه با ظرفیت تولید روزانه پنج میلیون نوع قرص و كپسول با حضور وزیر بهداشت راه اندازی شد.
منبع:

1398/05/25
11:09:44
5.0 / 5
4620
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری