لزوم وجود استاندارد مشخص مراقبت های ویژه در كشور

لزوم وجود استاندارد مشخص مراقبت های ویژه در كشور به گزارش آقای هویج دبیر اجرایی هفتمین كنگره بین المللی مراقبت های ویژه با اشاره به هزینه بسیار بالای تهیه دستگاه های لازم در بخش های مختلف مراقبت های ویژه اظهار داشت: وجود استاندارد مشخص مراقبت های ویژه در كشور و گایدلاین های (راهنماهای بالینی) داخل كشوری مناسب لزوم دارد.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر بهنام محمودیه - فوق تخصص مراقبت های ویژه - در آستانه برگزاری هفتمین كنگره بین المللی مراقبت های ویژه اظهار داشت: رشته مراقبت های ویژه یك رشته فوق تخصصی نوپا برپایه علم روز پزشكی و مبتنی بر شواهد بالینی و علمی پزشكی در سرتاسر دنیاست. نخستین بخش مراقبت های ویژه در سال ۱۹۵۰ میلادی تاسیس شد بعد از آن با شناخت دقیق تر پاتوفیزیولوژی بیماری ها، فیزیولوژی بدن و استفاده از تكنولوژی های پیشرفته و مدرن این رشته به سرعت در دنیا رشد و توسعه یافت.

وی افزود: مراقبت های ویژه در ایران علمی نوپا و نوظهور است. نخستین دوره های آموزشی فوق تخصصی این رشته در كمتر از ۲۰ سال پیش پایه گذاری و تاسیس شد سپس با عنایت به نیاز مبرم كشور به این رشته در چند دانشگاه بزرگ علوم پزشكی كشور آموزش رشته فوق تخصصی مراقبت های ویژه شروع شد و فوق تخصص های این رشته مشغول ارائه خدمات درمانی در مراكز بیمارستانی سطح ۳ و بالاتر در سرتاسر كشور شدند.

محمودیه با اشاره به اینكه مراقبت های ویژه امروزه علمی است آمیخته و برگرفته از تكنولوژی های نوین و در زمینه تجهیزات و لوازم پزشكی، اظهار داشت: متخصصان این رشته برپایه شناخت دقیق فیزیولوژی بدن، اندازه گیری های بسیار دقیق از كاركرد ارگان های مختلف بدن و ارتباط ارگان ها با یكدیگر دست به اقدام می زنند و پزشكان با استفاده از آن به مداوای بیماران بسیار بدحال در هر سیستم درمانی اقدام می كنند.

وی اضافه كرد: در بخش مراقبت های ویژه با عنایت به حساسیت و وخامت حال بیماران و فرصت بسیار اندك برای تشخیص و درمان بیماری، استفاده از ابزارهای تشخیصی دقیق، به روز و تست های آزمایشگاهی متنوع و جدید در كنار علم و دانش متخصصین این رشته در نجات جان بیماران ضروری می باشد.

محمودیه افزود: انجمن مراقبت های ویژه ایران طی سال های گذشته همواره تلاش نموده تا با برگزاری كنگره بین المللی سالیانه مراقبت های ویژه در كنار سایر برنامه های آموزشی این انجمن با حضور اساتید برجسته و بنام این رشته در دنیا همین طور اساتید مطرح ایرانی به ارتقای سطح علمی و عملی فوق تخصصهای این رشته و متخصصین سایر رشته های شاغل و همكار در بخش های ای سی یو و نیز پرستاران مراقبت های ویژه بپردازد.

دبیر اجرایی هفتمین كنگره بین المللی مراقبت های ویژه تصریح كرد: بدین منظور هفتمین كنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران ۱۸ تا ۲۰ دی ماه سال جاری در مجموعه همایش های رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران برگزار می شود.

محمودیه درباب روش اجرای این كنگره اظهار داشت: این كنگره همچون سال های قبل با حضور اساتید بزرگ رشته مراقبت های ویژه از كشورهای اروپایی و امریكا و همین طور اساتید بزرگ داخلی این رشته و نیز اساتید بزرگ رشته های پولمونولوژی، عفونی، نفرولوژی، قلب و عروق، رادیولوژی، جراحی قفسه سینه، جراحی قلب، جراحی مغز و اعصاب، نرولوژیست، پزشكی قانونی، فارماكوتراپیست و دیگر رشته های پزشكی كشور و در ضمن سه روز در سالن های مختلف مجموعه رازی برگزار می گردد.

وی افرود: كارگاه های مختلف آموزشی درباب سونوگرافی، اندوسكوپی و پگ گذاری، برونكوسكپی، كار با دستگاه های مختلف ونتیلاتور و... در ایام كنگره برگزار می شود. همین طور كنگره امسال دارای امتیاز بازآموزی كامل برای فوق تخصص های مراقبت های ویژه و متخصصین بیهوشی و دارای امتیاز برای سایر رشته های تخصصی است كه علاقه مندان جهت ثبت نام و شركت در كنگره می توانند به سایت انجمن مراقبت های ویژه ایران به آدرس www.acccicu.com و یا سایت وزارت بهداشت و آموزش پزشكی بازگشت كنند.

به گزارش انجمن مراقبت های ویژه ایران، محمودیه درانتها درباب چالش های پیش روی مراقبت های ویژه در ایران اظهار داشت: نبود تعرفه گذاری مناسب برای خدمات فوق تخصصی پزشكان این رشته، نبود دپارتمان مستقل آموزشی مراقبت های ویژه در كشور، هزینه بسیار بالای تهیه دستگاه های لازم در بخش های مختلف مراقبت های ویژه از قبیل مانیتورینگ های پیشرفته همودینامیك، ونتیلاتورهای پیشرفته، مونیتورهای اندازه گیری فشار داخل جمجمه و... همچون مشكلات است. همین طور نبود شناخت كافی خیلی از همكاران رشته های دیگر نسبت به این رشته، نبود استاندارد مشخص مراقبت های ویژه در كشور و گایدلاین های داخل كشوری مناسب در این رشته از دیگر مشكلات به حساب می آید.

منبع:

1398/09/23
22:13:29
5.0 / 5
4222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری