كدام كشورها واكسیناسیون كووید انجام دادند؟

آخرین وضعیت واكسیناسیون كووید۱۹ در دنیا

آخرین وضعیت واكسیناسیون كووید۱۹ در دنیا آقای هویج: اصفهان حدود یک سال از روزی که موارد مبتلاشدن به یک بیماری ناشناخته تنفسی در ووهان چین گزارش شد، می گذرد؛ روزهای دلهره آوری که یک بیماری مرموز، طعمه هایش را یکی بعد از دیگری به کام مرگ می کشاند. از همان اولین روزهای شیوع این ویروس، عملیات برای ساخت دارو و واکسنی برای درمان این بیماری در نقاط مختلف دنیا آغاز و غول های بزرگ داروسازی برای تولید هرچه زودتر واکسن این بیماری باهم به رقابت پرداختند.


بگفته سازمان بهداشت جهانی، هم اکنون بیش از ۲۳۰ شرکت داروسازی در نقاط مختلف دنیا در حال ساخت واکسن هستند و ۶۰ واکسن مرحله آزمایشات بالینی بر روی انسان را طی می کنند که ۲۰ مورد از آنها به مراحل نهایی آزمایش رسیده اند و حداقل ۸۵ واکسن در مرحله پیش بالینی و آزمایش بر روی حیوانات فعال می باشند.
سه واکسن فایزر و بیون تک، مدرنا و آکسفورد هم اکنون مجوز اضطراری استفاده را کسب کرده و واکسیناسیون در بیش از ۴۰ کشور جهان شروع شده است.
انگلستان نخستین کشوری بود که در هشتم دسامبر واکسیناسیون کووید را آغاز و وزارت بهداشت این کشور اعلام نمود تا یکم ژانویه ۲۰۲۱، مجوز بیش از یک میلیون دوز واکسن فایزر داده شده است.

در میان کشورهای اروپایی، انگلیس، آلمان، ایتالیا، لهستان، دانمارک، رومانی، اتریش، بلغارستان، یونان، استونی و فرانسه به ترتیب با بالاترین نرخ واکسیناسیون به نسبت جمعیت خود عملیات واکسیناسیون در مقابل این بیماری را آغاز نموده اند. کرواسی و پرتغال با نرخ ۰.۱۹ و ۰.۱۶ پس از ایتالیا و هلند که نرخ واکسینه آنها ۰.۱۳ دوز واکسن در هر ۱۰۰ نفر جمعیت است، عملیات واکسینه سازی را شروع کردند. ایتالیا با مرگ ۷۵ هزار نفر بیش از ۷۹ هزار نفر را واکسینه کرده است و اتریش، بلغارستان و رومانی با نرخ ۰.۰۷ دوز در هر ۱۰۰ نفر در بخارست ۱۳.۲۰۰ دوز تحویل شده، وین ۶ هزار و سوفیا ۴.۷۳۹ دوز واکسن دریافت کرده اند. استونی ۲۵۰۰ نفر را واکسینه کرده و در آتن و هلسینکی ۳.۰۰۱ و ۱.۷۶۷ دوز واکسن وارد شده است.
آژانس پزشکی اروپا (EMA) در ۲۱ دسامبر مجوز اضطراری استفاده از واکسن فایزر را اعلام نمود و نخستین محموله واکسن در ۲۶ دسامبر تحویل داده شد، هدف نهایی واکسینه کردن ۴۵۰ میلیون نفر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در طول سال ۲۰۲۱ است. این اتحادیه قرارداد خودرا با واکسن های مدرنا و آکسفورد (AstraZeneca) تضمین کرده است.
آلمان ۲۶ دسامبر رسما واکسیناسیون مقابل کووید را آغاز کرد، بااینکه کارمندان بهداشت نخستین دوز واکسن را دریافت نمودند، اما حدود ۱۵۰ هزار دوز واکسن فایزر را دریافت کرده و مقرر است بین ۴۰۰ مرکز واکسیناسیون توزیع شود. آلمان مجوز بیش از ۱۸۸.۵۰۰ دوز واکسن را تا یک ژانویه داده است. نرخ واکسیناسیون در آلمان ۰.۲۳ در هر ۱۰۰ نفر جمعیت است.
کارمندان بهداشت آرژانتین در صف دریافت نخستین دریافت کننده های واکسن Sputnik V روسیه در تاریخ ۲۹ دسامبر بودند. این واکسن در تمام ۲۳ استان این کشور تجویز می شود.
در بلژیک اولین واکسن های کووید ۱۹ را که توسط فایزر و بیون تک تولید شده در ۲۸ دسامبر دریافت نمودند. نخستین واکسن به شهروندی ۹۶ ساله در خانه سالمندان تزریق شد. این کشور ۱۱ میلیون نفری می خواهد ۷۰ درصد از جمعیت خودرا تا آخر سال ۲۰۲۱ واکسینه کند.
اولین کانادایی که واکسن کووید را زد زنی ۸۹ ساله از اهالی ایالت کبک بود که ۱۴ دسامبر واکسن فایزر را دریافت کرد. این کشور در قاره آمریکای شمالی، همراه همسایه خود ایالات متحده، واکسن مدرنا را نیز برای برنامه ایمن سازی دسته جمعی خود تأیید کرده است.
شیلی، در ۲۴ دسامبر بعد از مکزیک بعنوان دومین کشور آمریکای لاتین برنامه خودرا شروع کرد. یک پرستار ۴۲ ساله نخستین دوز واکسن فایزر-بیون تک را در حضور رئیس جمهور دریافت کرد. مکزیک برنامه واکسیناسیون انبوه خودرا در ۲۴ دسامبر شروع کرد.
کاستاریکا، نیز نخستین محموله از دوزهای واکسن فایزر و بیون تک را دریافت کرد و این کشور نخستین تزریق را در ۲۴ دسامبر انجام داد.
قبرس برنامه واکسیناسیون خودرا از ۲۷ دسامبر شروع کرد و نخست وزیر جمهوری چک نیز نخستین کسی بود که واکسن فایزر بیون تک را ۲۷ دسامبر دریافت کرد، این کشور تا حالا ۹، ۷۵۰ دوز را دریافت کرده است.
دانمارک نیز واکسیناسیون با واکسن فایزر-بیون تک را افراد در خانه های مراقبت از سالمندان از ۲۷ دسامبر آغاز کرد، شهروند ۷۹ ساله دانمارکی نخستین واکسیناسیون را انجام داد. همین طور شش کارمند بهداشت در ۲۷ دسامبر نخستین کسانی بودند که با واکسن فایزر در فنلاند واکسینه شدند. واکسیناسیون در بیمارستان دانشگاه هلسینکی انجام شد.

اولین دوز واکسن فایزر-بیون تک در فرانسه در ۲۶ دسامبر برای یک زن و یک پزشک، هر دو ۷۸ ساله در بیمارستان Rene-Muret در نزدیکی پایتخت پاریس انجام شد.
سرپرستار بخش مراقبت های ویژه در یونان، در ۲۷ دسامبر نخستین کسی بود که واکسن فایزر را در این کشور دریافت کرد.
مجارستان واکسیناسیون کارکنان مراقبت های بهداشتی را با واکسن فایزر از ۲۶ دسامبر شروع کرد. خبرگزاری دولتی MTI گزارش داد که مجارستان نخستین محموله واکسن ویروس کرونا را برای ۴۸۷۵ نفر خواهد داشت. در ۲۸ دسامبر، مجارستان همین طور ۶۰۰۰ دوز واکسن Sputnik V روسیه را دریافت کرد.
اولین واکسیناسیون مقابل بیماری ویروسی کرونا در ایتالیا در تاریخ ۲۷ دسامبر انجام شد و یک پرستار نخستین فردی در ایتالیا شد که واکسن فایزر را دریافت کرد. وی با چهار نفر دیگر در بیمارستان Spallanzani در رم واکسینه شد.
کویت نیز واکسیناسیون ویروس کرونا را از ۲۴ دسامبر شروع کرد. این کشور نخستین ۱۵۰ هزار دوز واکسن تولید شده توسط غول دارویی ایالات متحده فایزر و شریک آلمانی آن بیون تک را دریافت کرد.
مالت، همزمان با آغاز برنامه واکسیناسیون همزمان با سایر اعضای اتحادیه اروپا، یک پرستار بیمارستان دولتی را واکسینه کرد.
در ۲۷ دسامبر، عمان کمپین تزریق واکسن را با دریافت نخستین دوز واکسن فایزر توسط وزیر بهداشت شروع کرد. هدف عمان واکسیناسیون ۶۰ درصد از حدود ۵ میلیون نفر جمعیت کشورش است. همین طور قطر پس از ورود نخستین گروه واکسن فایزر در ۲۲ دسامبر، واکسیناسیون رایگان ویروس کرونا را شروع کرد. قطر همین طور معاملات خرید واکسن های مدرنا و آکسفورد را امضا نموده است.
لهستان، واکسن فایزر را در ۲۷ دسامبر دریافت کرد و دولت روسیه می گوید از ماه سپتامبر با واکسن Sputnik V شهروندان خودرا واکسینه کرده است.
عربستان سعودی با بیش از ۳۶۰ هزار مبتلا به کووید، عملیات واکسینه سازی را با واکسن فایزر-بیون تک در ۱۷ دسامبر شروع کرد.
بالکان واکسن را از ۲۴ دسامبر شروع کرد و نخست وزیر نخستین واکسن بود که واکسن فایزر را دریافت کرد.
اسلواکی، در ۲۶ دسامبر واکسیناسیون جمعیت خودرا در مقابل همه گیری جهانی شروع کرد.
در اسپانیا یک پیرمرد ۹۶ ساله بعنوان نخستین فردی در این کشور بود که در ۲۷ دسامبر با واکسن فایزر واکسینه شد.
اولین تزریق واکسن ویروس کرونا در ساکنان پایتخت امارات متحده عربی، ابوظبی، در ۱۴ دسامبر انجام شد. این کشور واکسن فایزر و سینوفارم چین را جهت استفاده گسترده تأیید کرده است.

در خارج از اتحادیه اروپا، سوئیس و صربستان نیز واکسیناسیون را آغاز نموده اند. سوئیس پس از تأیید واکسن فایزر، فعالیت خودرا در ۲۳ دسامبر شروع کرد. صربستان تزریق خودرا در شب کریسمس شروع کرد.
ایسلند اولین گروه واکسن های خودرا دریافت کرد و تقریباً ۱۰ هزار دوز واکسن تولید شده توسط فایزر در ابتدا برای کارکنان مراقبت های بهداشتی و کارمندان خانه سالمندان تجویز می شود. ترکیه نیز نخستین محموله واکسن Sinovac را از چین دریافت خواهدنمود. ترکیه ۵۰ میلیون دوز واکسن Sinovac را سفارش داده است و همین طور واکسن فایزر خریداری خواهد شد.
بیش از ۱ میلیون آمریکایی واکسینه شده اند. از زمانی که ایالات متحده فعالیت واکسیناسیون خودرا در ۱۴ دسامبر آغاز نموده است. این کشور با بیش از ۳۳۰ هزار مرگ و میر سخت ترین لطمه جهان در اثر ویروس کرونا را داشته و علاوه بر واکسن شرکت فایزر و بیون تک، واکسن مدرنا را نیز خریداری نموده است.
در آسیا، هند قصد دارد سال آینده استفاده از واکسن Sputnik V را آغاز کند. مقامات چینی در ژوئیه برنامه استفاده اورژانسی را بر روی افراد ضروری و سایر افرادی که در معرض خطر عفونت بودند، شروع کرد. تا اواسط نوامبر، حدود ۱ میلیون نفر واکسینه شده بودند. چین در آزمایشات بالینی مرحله آخر حداقل پنج کاندیدای واکسن دارد.
بحرین و امارات متحده عربی واکسن سینوفارم چین را تأیید کرده اند.
اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی اولین واکسن کرونا ساخت پژوهشگران ایرانی در ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد و بنابراعلام مقامات وزارت بهداشت ایران، روند ساخت واکسن کووید در ایران به خوبی در حال پیگیری است و می توان امیدوار بود که ظرف چند ماه آتی به ساخت واکسنی مطمئن و قابل قبول در کشور دست یابیم.
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، بیش از ۸۶ میلیون مبتلاشدن و مرگ بیش از ۱.۸ میلیون نفر در اثر این بیماری، کشورهای مختلف را به تکاپوی تهیه واکسن واداشته است. بااینکه واکسن های موجود در بازار امیدهای زیادی برای رهایی از شر این بیماری ایجاد کرده، اما هم اکنون کشورهای ثروتمند بیشتر واکسن های تولید شده را، جمع آوری کرده و خیلی از کشورهای در حال توسعه امیدوارند که گزینه های چینی بتوانند این شکاف را پر کنند. با این اوصاف همچنان نگرانی از در دسترس نبودن این درمان برای ملت های فقیرتر احساس می شود...
منابع: Euronews، Dw، Nytimes و ourworldindata
منبع:

1399/10/18
23:27:07
0.0 / 5
628
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری