تاب آوری شاخصی جهت بررسی حكمرانی در پاندمی كرونا

تاب آوری شاخصی جهت بررسی حكمرانی در پاندمی كرونا آقای هویج: فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تاب آوری افراد جامعه را یکی از فاکتورهای تطبیقی و سنجه های بررسی حکمرانی در پاندمی کرونا در عرصه جهانی ذکر کرد.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا دکتر علیرضا زالی در نخستین وبینار تخصصی درس آموخته های مدیریت شهری در پاندمی کرونا و راهکارهای افزایش تاب آوری شهر تهران، ایده پردازی درباب تاب آوری در کرونا را منجر به ایجاد نقشه راه نوینی برای آینده بهتر شهر برشمرد.

وی با اشاره به خصوصیات ناهمگون و کاملا متفاوت کلانشهر تهران اشاره کرد: پایتخت کشور در دوران کرونا آثار تخریبی سخت تر و پیچیده تر و کاملا متفاوت تری را نسبت به سایر شهرها تجربه نمود.

به گفته زالی واکنش اجتماعی تهران در مقابله با پدیده های تخریبی طبیعی یا غیرطبیعی همچون بیماریهای بیولوژیک با مولفه های متنوع و متغیری بروز کرد و در دوران شیوع ویروس کرونا الگوی کاملا متفاوتی نسبت به سایر شهرهای کشور داشته است.

وی تاب آوری و رویکرد افراد جامعه نسبت به کرونا را یکی از فاکتورهای تطبیقی و سنجه های بررسی حکمرانی در پاندمی کرونا در عرصه جهانی برشمرد و بحث دینامیسم در مدیریت حکمرانی مبتنی بر مولفه های مترتب بر کرونا را بحث بسیار مهمی ذکر کرد.

زالی باتوجه به جنبه های تخریبی اقتصادی اجتماعی کرونا به چهره متفاوت این بیماری عالمگیر نسبت به روزهای آغازین شکل گیری آن در عرصه ملی و جهانی اشاره نمود.

وی اضافه کرد: با گذشت زمان آثار زیانبار غیر بیولوژیک و غیرزیستی این بیماری بیشتر جلوه می کند. باتوجه به مانایی و استمرار این بیماری نحوه تبیین تاب آوری شهر بسیار پیچیده تر از سایر حوادثی است که قبلا در مباحث کلاسیک تاب آوری شهرها به آن توجه شده است.

به گفته زالی کرونا به ما آموخت که در تقویت تاب آوری شهر باید به چندین مدل دقت کنیم و در این خصوص به گام چهارم مقابله با بیماری و طرح شهید سلیمانی و استفاده از ظرفیت های جدید اجتماعی آن اشاره نمود که با همکاری سرای سلامت شهرداری ها و نیروهای بسیجی و... انجام شده است.

تاثیر بازیابی هویت در محلات در تاب آوری

وی بازیابی هویت در محلات را از دستاوردهای این طرح برشمرد و اشاره کرد: اگر بتوانیم ابعاد کالبدی، اجتماعی، فرهنگی و مراوداتی هر محله را بعنوان یک هویت مستقل تقویت و ترویج نماییم که بدون تردید جزو اولویت های برنامه های اجتماعی شهرداری قرار دارد در تاب آوری اجتماعی نیز اثرگذار خواهیم بود. بدین سبب بعنوان یک راهکار موثر باید محلات را بعنوان کانون اعتلافی وجود نیروهای همگرایی مردمی داشته باشیم.

زالی همگرایی همه دستگاهها و سازمانی های شهری تهران در مقابله با کرونا را دومین مدل موفق برشمرد و اظهار نمود: کرونا باوجود تمام تلخی ها به ما آموخت که با وحدت، همگرایی، ایجاد وفاق بین بخشی وافزایش بروندادهای اجتماعی و مداخله ای می توانیم نقش موثری در افزایش تاب آوری داشته باشیم.

شکل گیری مودت و افزایش عطوفت اجتماعی در تهران را از دیگر نکات مطرح شده توسط دکتر زالی بود و در ادامه اظهار داشت: کرونا سبب شد دلها و عواطف شهروندان تهرانی به هم نزدیک شود و یک غلیان عاطفی در کالبد شهر تهران شکل گیرد که ماحصل این اتحاد بن مایه ترمیمی برای افزایش تاب آوری اجتماعی بود.

نقش مهم سازمان های مردم نهاد و خیرین در افزایش تاب آوری

دکتر زالی به نقش مهم سمن ها و خیرین در عرصه مقابله با کرونا اشاره نمود که در افزایش تاب آوری شهروندان تهرانی موثر هستند و با حفظ کرامت شهروندی در اعطای کمک های مردمی الگویی موفق را در این خصوص رقم زده اند و به تامین بسته های حمایتی تشویقی و معیشتی برای گروه های اسیب پذیر پرداخته اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از همکاری و مشارکت شهروندان تهرانی در طول یک سال اخیر برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی به صورت بسیار مسئولانه قدردانی کرد و اظهار داشت: سلوک فردی و اجتماعی شهروندان در زمینه رعایت شیوه نامه های بهداشتی تبلوری از احترام به حقوق شهروندی است که در تهران به خوبی در حال جریان سازی است.

تاثیر ترویج تکریم به حقوق شهروندی در تاب آوری

وی در ادامه استفاده از ماسک در محیط های شهری و پر ازدحام برای رعایت حال دیگران و رعایت شیوه نامه های بهداشتی از طرف افراد را ترویج تکریم به حقوق شهروندی ذکر کرد و اضافه کرد: ترویج این فرهنگ در وضعیت فعلی در تهران الزامی است و می تواند موجب افزایش تاب آوری اجتماعی در مقابله با کرونا شود.

نقش افزایش سواد سلامت عمومی در تاب آوری

زالی ضمن تقدیر از ارائه آموزش های همگانی در دوران کرونا با مشارکت بخش ها و رسانه های مختلف و فضای مجازی یادآورشد: این آموزش ها به شکلی طراحی شد که شهروندان از اطلاعات اصیل، دقیق و اولیه و پایه برای مراقبت از خود باخبر شدند و این افزایش سواد سلامت عمومی به صورت غیرمستقیم نقش حفاظتی و ایجابی درافزایش تاب آوری اجتماع در مقابله با کرونا داشته است که می تواند بعنوان یک برنامه دراز مدت در برنامه های مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وی تحکیم مجدد بنیان خانواده، رجعت افراد برای ماندن بیشتر در خانه، شکل گیری عواطف جدید درون خانواده ها، تکریم سالمندان و توجه به گروههای لطمه پذیر همچون مواردی هستند که در سایه تلخی های کرونا در تهران شکل گرفته و به تاب آوری کمک کرده است.

نقش مدافعان سلامت در ارتقای تاب آوری و امنیت فکری مردم

زالی در ادامه ضمن تقدیر از کوشش های مدافعان سلامت، حضور آنان را موجب امنیت فکری و ارتقای تاب آوری شهروندان دانست که با سلحشوری پا به میدان نهاده اند و میزبان بیماران کرونائی در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی هستند و ضمن کاهش اضطراب بیماران و شهروندان به ارائه خدمات درمانی و بهداشتی پرداخته اند.

وی اشاره کرد که این رشادت مدافعان سلامت علاوه بر این که سرمایه اجتماعی نوینی را برای آنان به وجود آورده است بر تاب آوری اجتماعی مردم شهر و امنیت فکری آنان نیز موثر بوده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در خاتمه سخنان خود از زحمات و مشارکت های مدیریت شهری، شهردار و بخش های مختلف مجموعه شهرداری تهران که در فرایندی همگرا و وفاق آمیز در کنترل بیماری کرونا خدمات شایان توجهی را انجام داده اند، قدردانی کرد.

منبع:

1399/12/12
10:10:39
0.0 / 5
459
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری