مضرات مصرف طولانی مدت ضدعفونی كننده ها

مضرات مصرف طولانی مدت ضدعفونی كننده ها آقای هویج: استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست و سایر محصولات ضد باکتری و ضد ویروسی از زمان شیوع همه گیری کووید-19 در جهان به شدت افزایش یافته است.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، بدون شک استفاده از مواد ضدعفونی کننده به کاهش انتقال کروناویروس کمک کرده اما همین طور می تواند در طولانی مدت مشکلاتی برای سلامت انسان و محیط زیست ایجاد نماید.
در دوران همه گیری بیماری و خصوصاً در شرایطی که شرایط شستشوی دستها وجود ندارد استفاده از مواد ضد عفونی کننده بهترین راهکار است. هرچند لازم است در استفاده از این محصولات دقت لازم را داشت چونکه مصرف مداوم آنها با لطمه هایی برای سلامت همراه می باشد.
سایت مدیکال اکسپرس در این مطلب به تعدادی از تاثیرات مخرب مواد ضدعفونی کننده دست و سایر محصولات ضد باکتری و ضد ویروسی اشاره کرده است:
احتمال مسمومیت: ضد عفونی کننده های دست بیشتر از الکل- اتانول یا ایزوپروپانول- با غلظت ۶۰ تا ۹۵ درصد ساخته شده اند و در صورت سوء مصرف امکان دارد سمی باشند. نتایج یک تحقیق نشان داد که استفاده منظم از ضد عفونی کننده های دست حاوی اتانول منجر به انباشت اتانول در خون می شود که میزان آن به نسبت کم اما قابل اندازه گیری است.
بااینکه این میزان از اتانول کمتر از سطح مسومیت حاد است اما استفاده مداوم می تواند منجر به "مسمومیت مزمن" شود و خطر مشکلات سلامتی مانند اگزما یا سرطان پوست را افزایش دهد و گاهی اوقات امکان دارد کشنده باشد. در کودکان نیز مسمومیت به سادگی بوسیله پوست اتفاق می افتد. همین طور آنان در معرض خطر مصرف خوراکی این مواد به صورت تصادفی هستند.
مقاومت ضد میکروبی: استفاده مکرر از ضد عفونی کننده های بر پایه الکل نیز به افزایش عوامل بیماریزا کمک می نماید برای اینکه میکروبها در مقابل این مواد به تدریج مقاوم می شوند. مقاومت آنتی بیوتیکی به شرایطی گفته می شود که باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند و می تواند کشنده باشد.
تغییر میکروبیوم: استفاده بیش از اندازه از ضد عفونی کننده های بر پایه الکل سبب لطمه و ترک پوستی شده که اجازه می دهد ویروس های مضر و آلوده به بدن نفوذ پیدا کند. علاوه بر این، مواد ضدعفونی کننده دست باکتریهای مفید و طبیعی موجود در پوست را از بین می برد. تعدادی از پژوهشگران اعتقاد دارند که ضد عفونی کننده های دست و افراط در شستشوی دستها می تواند به میلیاردها میکروب موجود در روده لطمه وارد کند هرچند این مورد تایید نشده است.
افزایش موارد مبتلاشدن به سایر عفونتها: بااینکه ضد عفونی کننده های دست مقابل کروناویروس ها موثر هستند اما سایر پاتوژن ها را از بین نمی برند. موارد استثنا شامل انگلهایی مانند Cryptosporidium، باکتریهایی همچون Clostridium difficile و ویروسهایی مانند Norovirus است که همگی موجب اسهال و استفراغ می شوند. شستن دست تنها روش بهداشتی موثر در مقابل این عوامل بیماری زاست. اگر افراد بجای شستن دست ها با آب و صابون، در بیشتر مواقع استفاده از ضد عفونی کننده های دست را جایگزین کنند امکان دارد در معرض خطر مبتلاشدن به این میکروب ها قرار گیرند که تعدادی از آنها برای افرادِ حساس و لطمه پذیر، کشنده است.
پیامدهای زیست محیطی: الکل شامل اتانول یا ایزوپروپانول می تواند تاثیر مستقیمی بر محیط زیست داشته باشد. بعنوان مثال، مطالعات نشان داده که ریختن اتانول به دریاچه ها، حوضچه ها، رودخانه ها و اقیانوس ها می تواند به گونه های آبزی لطمه برساند.
منبع:

1399/12/28
14:03:17
0.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری