افزایش مسمومیت های الكلی با خیز چهارم كرونا

افزایش مسمومیت های الكلی با خیز چهارم كرونا به گزارش آقای هویج رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم با تکیه بر این که مصرف خوراکی الکل هیچ تاثیری در درمان و یا جلوگیری از کرونا ندارد، اظهار داشت: بیشتر افرادیکه به دنبال مصرف خوراکی الکل صنعتی زنده مانده اند، متاسفانه گرفتار عوارض جبران ناپذیری شده اند.


دکترشاهین شادنیا ضمن اشاره به این که با شروع پیک چهارم کرونا در هفته های اخیر شاهد افزایش موارد مسمومیت با الکل متانول یا سمی بوده ایم اظهار نمود: این فرض غلط و اشتباهی است که با مصرف الکل و یا مشروبات الکلی میتوان کرونا را پیشگیری یا درمان نماییم.
وی از شیوع موارد مسمویت توسط الکل های صنعتی با هدف جلوگیری از کرونا در کشور خبر دادو اضافه کرد: مصرف خوراکی الکل به هیچ عنوان هیچ نقشی در درمان و یا جلوگیری از کرونا ندارد.
عضوهیئت علمی دانشگاه با تکیه بر این که الکل صرفاً بعنوان ضدعفونی کننده سطوح کاربرد دارد توضیح داد: با استناد به آخرین تحقیقات روز جهانی، حتی بحث انتقال کرونا از سطوح هم بسیار ناچیز و یا در مواردی منتفی است.
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم ضمن اشاره به این که به صورت کلی کاربرد الکل در جلوگیری از کرونا محدودتر شده افزود: الکل مخصوص سطوح صرفاً در مواردی که به آب و صابون دسترسی ندارید برای ضدعفونی کردن دست ها کاربرد دارد.
وی اطلاع رسانی غلط از جانب برخی سودجویان در خصوص اثر بخش بودن الکل برای پیشگیری و یا درمان کووید ۱۹ را مورد انتقاد قرار داد و سفارش کرد: با عنایت به این که کاربرد الکل خصوصا درمصرف خانگی برای جلوگیری از کرونا منتفی شده، بهتر است خانواده ها از تهیه این فرآورده های سمی اجتناب و دور از دسترس اطفال قرار دهند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه الکل های صنعتی بعد از ورود به بدن متابولیزه می شوند اظهار داشت: ترکیباتی که پس از ورود الکل به بدن ایجاد می شود بسیار سمی و خطرناک می باشد به شکلی که این ترکیبات از جداره سلول ها عبور و خصوصا بر سلول های عصبی و بینایی اثر می گذارند.
وی اظهار داشت: مصرف خوراکی الکل های صنعتی می تواند باعث کوری دائمی شود.
به قول دکتر شادنیا مصرف خوراکی الکل در ساعات اولیه هیچ علامت خاصی ندارد و امکان دارد تا شش یا ۱۲ ساعت اول فرد هیچ علامت بالینی خاصی را بروز ندهد ولی متاسفانه پس از گذشت تنها چند ساعت این مواد سمی وارد سلول های عصبی و بینایی می شوند و بیمار گرفتار علائم چشمی خواهد شد.
وی تاری دید، کوری، طوفان های برفکی، کاهش سطح هوشیاری و حتی کما از عوارض مصرف خوراکی الکل های صنعتی ذکر کرد و افزود: اگر درصورتیکه روند رجوع بیمار پس از استفاده از الکل به تاخیر بیفتد و یا به هر علتی این مورد تشخیص داده نشود و یا درمان به تعویق بیفتد، این عوارض می تواند ماندگار باشد.
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم افزود: بیمارانی داریم که به علت مصرف خوراکی الکل صنعتی زنده مانده اند ولی متاسفانه گرفتار کوری مطلق شده اند و یا دید این افراد فقط در حد احساس نور است.
دکترشادنیا با بیان اینکه کاهش سطح هوشیاری و اثرات جدی بر اعصاب مرکزی که به علت مصرف خوراکی الکل صنعتی ایجاد می شود، امکان نجات خیلی از بیماران را از بین می برد، مسمویت با الکل های صنعتی را بسیار جدی و خطرناک دانست و اخطار داد: تاخیر در مراجعه، تشخیص و درمان مسمومیت با الکل عوارض ماندگار و جبران ناپذیری به دنبال دارد.
برپایه گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه از دست دادن بینایی می تواند زندگی و آینده افراد را گرفتار تغییرات شگرفی کند، خاطرنشان کرد: امروز دنیا با شرایط خاص و پیچیده ای به لحاظ شیوع بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کند، ازاین رو باید بدانیم هیچ موضوعی به اندازه رعایت سفارش های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تردد های غیرضروری نمی تواند کمک کننده باشد.
منبع:

1400/01/28
09:58:29
5.0 / 5
245
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری