خطری كه جان بیماران را پس از جراحی مری تهدید می كند

خطری كه جان بیماران را پس از جراحی مری تهدید می كند خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، بیشتر از ۲۴ درصد بیمارانی که جراحی برداشتن مری دارند، بعد از عمل، ترومبوآمبولی وریدی (وضعیتی که در آن لخته خون اغلب در وریدهای عمقی پا، کشاله ران یا بازو ایجاد می شود و از راه گردش خون به ریه ها می رود) را تجربه می کنند.


به گزارش فیز، نتایج مطالعه جدیدی نشان داد که درصد بیمارانی که به علت سرطان، تحت عمل برداشتن مری قرار می گیرند و از ترومبوآمبولی وریدی بعد از عمل رنج می برند، بسیار بالاتر از آن است که پیش از این گزارش کردند، به صورتی که حدود ۲۴ درصد از آنان مبتلابه ترومبوز ورید عمقی یا آمبولی ریه هستند. میزان مرگ ومیر ۶ ماهه برای بیماران مبتلابه ترومبوآمبولی وریدی ۱۷.۶ درصد در مقایسه با افراد فاقد ترومبوآمبولی وریدی با ۲.۱ درصد بود.
ترومبوآمبولی وریدی (VTE) یک عارضه شایع بعد از جراحی است که به صورت بالقوه قابل پیشگیری است و منجر به مرگ ومیر قابل توجهی می شود. بیمارانی که جراحی برداشتن مری داشته اند به علت فشار بیماری، اهمیت جراحی و میزان بالای ناخوشی پیش از عمل، در بین گروه های خطرناک برای ترومبوآمبولی وریدی قرار دارند. این مطالعه با هدف تعیین میزان وقوع واقعی ترومبوآمبولی وریدی بعد از برداشتن مری، عوامل خطرزای مرتبط و تأثیر ترومبوآمبولی وریدی بر نتایج بیماران انجام شد.
بیمارانی که بین نوامبر ۲۰۱۷ تا مارس سال ۲۰۲۰ در هشت مرکز مراقبت­ های پزشکی بسیار تخصصی تحت عمل برداشتن مری به علت بدخیمی بیماری قرار گرفتند، در یک مطالعه گروهی آینده نگر ثبت نام شدند.
همه بیماران دستورالعمل مبتنی بر طب جلوگیری از ترومبوآمبولی وریدی را تا زمان ترخیص از بیمارستان دریافت نمودند و پیش از ترخیص تحت سونوگرافی دو طرفه وریدی داپلر اندام تحتانی (DUS) قرار گرفتند، سپس پرتونگاری کامپیوتری ریوی برای ارزیابی بیماران از نظر آمبولی ریوی (CT-PE) و همینطور سونوگرافی دو طرفه وریدی داپلر اندام تحتانی در۳۰، ۶۰ و ۹۰ روز بعد از عمل انجام شد. سطح دی دایمر (یک قطعه پروتئین کوچک موجود در خون بعد از تخریب لخته خون توسط فیبرینولیز) در هر فاصله اندازه گیری شد و بیماران به مدت ۶ ماه بعد از عمل تحت نظر بودند.
به گفته یارون شارگال، پزشک کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا، استاد و رئیس بخش جراحی قفسه سینه در دانشگاه مک مستر و رئیس تحقیق، باوجود این حقیقت که همه بیماران طبق بهترین روش ها با طب جلوگیری از ترومبوآمبولی وریدی تحت معالجه قرار گرفتند، تعداد زیادی از آنانی که مرخص شده بودند، تحت پروتکلهای استاندارد با ترومبوآمبولی وریدی به منزل رفته بودند و یا بعد از ترخیص گرفتار ترومبوآمبولی وریدی می شدند.
شارگال اظهار داشت: «هنگامی که ما این گروه از بیماران را به مدت ۶ ماه بررسی کردیم، دیدیم که وقایع ترومبوآمبولی وریدی بیشتر طی یک تا ۶ ماه بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد حتی مهم تر از آن، ما دریافتیم کسانی که در ۶ ماه به ترومبوآمبولی وریدی مبتلا شده اند، هفت برابر افزایش مرگ و میر داشته اند اما علل آن هنوز مشخص نشده است.»
وی اضافه کرد: «متاسفانه، ما هنوز نمی دانیم، آیا غربالگری فعال برای ترومبوآمبولی وریدی در همه بیمارانی که جراحی برداشتن مری داشته اند، به درستی موجه است یا خیر و آیا مدت زمان بیشتر طب جلوگیری از ترومبوآمبولی وریدی، بیشتر از مدت زمان بستری در بیمارستان، نتایج بیماران را بهبود می بخشد یا خیر.»
منبع:

1400/02/17
17:41:02
5.0 / 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری