آیا شاخص توده بدنی بالاتر عاملی در كاهش خطر مبتلا شدن به سرطان پستان است؟

آیا شاخص توده بدنی بالاتر عاملی در كاهش خطر مبتلا شدن به سرطان پستان است؟ به گزارش آقای هویج خراسان رضوی نتایج مطالعه بیشتر از ۱۷۳ هزار زن در دانمارک نشان می دهد، زنان با شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) در دوران کودکی کمتر از همتایان خود با شاخص توده بدنی پایین تر، چه قبل و چه پس از یائسگی در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان پستان قرار دارند.


به نقل از یورکالرت، این یافته ها با نتایج شاخص توده بدنی بزرگسالان که نشان می دهد، خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در زنان یائسه با اضافه وزن بیشتر می شود در تضاد است. درحالی که نویسندگان مطمئن نیستند چرا کودکان با شاخص توده بدنی بالاتر در مقابل سرطان پستان محافظت می شوند اما اخطار می دهند که داشتن اضافه وزن یا چاقی می تواند تاثیرات منفی بر سلامتی عمومی داشته باشد.
دکتر دورته پدرسون از بیمارستان Bispebjerg و Frederiksberg کپنهاگ دانمارک اظهار نمود: نتایج تحقیقات ما نشان داده است که داشتن شاخص توده بدنی بالاتر در دوران کودکی امکان دارد خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را قبل و یا پس از یائسگی کم کند اما باید بدانیم که افزایش وزن نباید بعنوان راهی برای جلوگیری از سرطان پستان در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: «بسیاری از خطرات سلامتی با اضافه وزن یا چاقی در ارتباط می باشد، حفظ وزن سالم در طول زندگی برای زنان امری حیاتی می باشد.»
سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است، هرساله فقط در انگلیس حدود ۵۵ هزار زن مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده می شوند و حدودا از هر پنج نفر یک نفر زیر ۵۰ سال است. نتایج تحقیقات قبلی ارتباط بین افزایش شاخص توده بدنی در زنان بالغ و خطر کمتر مبتلا شدن به سرطان پستان پیش از یائسگی و افزایش این خطر پس از یائسگی را مشخص کرد. باآنکه امکان دارد شاخص توده بدنی بالا در کودکی در مقابل خطر مبتلا شدن به سرطان پستان محافظت ایجاد نماید اما مطالعات گذشته به اندازه کافی بزرگ نبودند تا بتوانند رابطه را بر مبنای نوع یائسگی بررسی نمایند.


برای عرضه شواهد بیشتر، محققان دانمارکی داده های ۱۷۳ هزار و ۳۷۳ زن را که بین سالهای ۱۹۳۰ و ۱۹۹۶ متولد شده اند و الان ۲۵ تا ۹۱ سال دارند از سوابق بهداشتی دانشکده کپنهاگ جمع آوری و اطلاعات در مورد قد و وزن آنان در معاینات سالانه بهداشت مدارس از ۷ تا ۱۳ سال را تجزیه وتحلیل کردند. موارد در رابطه با سرطان پستان با ارتباط با اداره ثبت سرطان دانمارک هم شناسایی شد.
طی میانگین ۳۳ سال پیگیری، ۴۰۵۱ زن پیش از یائسگی (در ۵۵ سالگی یا کمتر) و ۵۹۴۲ زن پس از یائسگی (بعد از ۵۵ سالگی) مبتلا به سرطان پستان شدند.
نتایج تجزیه وتحلیل نشان می دهد، ارتباط معکوس بین شاخص توده بدنی دوران کودکی و خطر سرطان پستان قبل و پس از یائسگی وجود دارد به این مفهوم که با افزایش شاخص توده بدنی خطرات سرطان پستان کاسته می شود. بعنوان مثال، محققان هنگام مقایسه دو دختر هفت ساله با میانگین قد و یک تفاوت اختلاف نمره z در شاخص توده بدنی (معادل ۲.۴ کیلوگرم) دریافتند، در دختران با بالاترین شاخص توده بدنی خطر مبتلا شدن به سرطان پستان پیش از یائسگی ۷ درصد و خطر مبتلا شدن به سرطان پستان پس از یائسگی ۱۰ درصد کمتر از دختران با شاخص توده بدنی پایین است.
محققان بیان نمودند که برای کشف مکانیسم های اساسی این ارتباط به مطالعات بیشتری نیاز است. آنان اذعان می کنند که یافته ها فقط ارتباط را نشان می دهند، ازاین رو نمی توان نتیجه ای در مورد علت و معلول بودن عرضه کرد و به چندین محدودیت هم اشاره کردند، ازجمله این که در این مطالعه از شاخص توده بدنی بعنوان نشانگر توده چربی استفاده شده است، اما کودکان با شاخص توده بدنی مشابه می توانند چربی بدن، توزیع چربی و سطح کلی چربی بدنی متفاوت داشته باشند.
نتایج این تحقیق در کنگره اروپا در مورد چاقی (ECO) عرضه شد.
منبع:

1400/02/20
12:59:00
5.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری