آخرین خبرها از واكسن های ایرانی كرونا

آخرین خبرها از واكسن های ایرانی كرونا رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین خبرها از وضعیت تولید و کارآزمایی بالینی واکسن های ایرانی کرونا را تشریح نمود.


دکتر مصطفی قانعی در گفت و گو با ایسنا، درباره واکسن های ایرانی کرونا که در مرحله دریافت کد اخلاق و ورود به کارآزمایی بالینی قرار دارند، اظهار داشت: واکسن نوترکیبی توسط دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در حال ستاندن مجوز است. واکسن مشترک پایافن یاخته و اسوه از بانک ملی با تکنولوژی ویروس غیرفعال احیانا تا اواخر خرداد ماه مجوز کد اخلاق بگیرد و واکسن شرکت رناپ با تکنولوژی MRNA (مشابه واکسن مدرنا) نیز تا اختتام خرداد و اوایل تیر مجوز اخلاق خواهد گرفت.
وی با اعلان اینکه کارآزمایی بالینی واکسن های مذکور از خرداد تا تیر شروع خواهد شد، اظهار نمود: یک واکسن مشترک سیناژن با کشورهای ژاپن و استرالیا را نیز داریم که در حال ستاندن مجوز کد اخلاق است. این واکسن با فناوری نوترکیب تولید شده است و از خرداد یا تیر کارآزمایی بالینی آن شروع خواهد شد. فاز اول این واکسن در کشورهای دیگر صورت گرفته و مانند واکسن اسپوتنیک بصورت تحت لیسانسِ کشوری دیگر در ایران تولید خواهد شد. بدین سبب ۳ یا ۴ واکسن دیگر به واکسن های موجود اضافه می شود که اینها تا مهر ماه می توانند سبد واکسن کشور را متنوع تر کنند.
قانعی درباره مراحل کارآزمایی بالینی سه واکسن فخرا، کووپارس و کنژوگه (تولید مشترک انستیتو پاستور ایران و کشور کوبا)، بیان کرد: واکسن فخرا فعلا در فاز اولیه تزریق مشکلی نداشته است و سلامت و امنیت واکسن در ۲۰ نفر تزریق اول مورد تایید و قابل قبول بوده است ولی باید فاز یک تکمیل شود که احیانا یک ماه زمان ببرد. واکسن های تولید انستیتو پاستور_کوبا و واکسن کووپارس نیز هر دو در مراحل تست بالینی هستند و هنوز نتایج دقیق اعلام نشده است.
وی در پاسخ به این پرسش که واکسن های ایرانی چقدر قابلیت تغییر در مقابل ویروس جهش یافته را دارند، اظهار نمود: در رتبه اول واکسن شرکت رناپ یا مشابه مدرنا است که حدودا دو ماه طول می کشد تا متناسب با هر جهش، واکسن جدید ساخته شود و در رتبه بعد واکسن های آدنوویروسی هستند که فعلا هیچ کدام از واکسن هایی که با این تکنولوژی ایجاد می شود به مرحله کمیته اخلاق نرسیدند اما در حال کار بر روی آنها هستیم.
وی درباره آخرین خبرها از راه اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک در ایران، اظهار داشت: شرکت اکتوور قرارداد تولید دارد و فکر می کنم تا دو ماه آتی بتواند موفق به تولید شود.1400/02/25
20:33:15
5.0 / 5
355
تگهای خبر: پزشك , تولید , سلامت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری