در گفت وگو با آقای هویج تشریح شد

آخرین خبرها از واكسن های ایرانی كرونا

آخرین خبرها از واكسن های ایرانی كرونا آقای هویج: رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن تشریح آخرین اخبار تولید واکسن های ایرانی کرونا، در عین حال درباره اختلال در پروسه ساخت واکسن با قطع برق و بار مالی ناشی از آن توضیح داد.


دکتر مصطفی قانعی در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین اخبار پیرامون ساخت و تولید واکسن های ایرانی کرونا، اظهار داشت: باید نگاهی به کل واکسن ها و مراحل آن داشته باشیم. یک فازی در تهیه واکسن وجود دارد که فاز مقدماتی خوانده می شود و هنوز فاز حیوانی واکسن شروع نشده است که در حال حاضر ۹ واکسن در این مرحله مقدماتی داریم که وارد فاز پیش بالینی یا حیوانی نشده است. همین طور ۶ واکسن در فاز پیش بالینی هستند و مثلا در شهریور یا مهرماه می توانند مجوز بالینی کسب کنند. در این میان دو واکسن در انتظار مجوز بالینی بودند که واکسن سیناژن مجوز را ستاندن کرد و واکسن دانشگاه بقیه الله هنوز در انتظار ستاندن مجوز برای ورود به فاز اول مطالعات است. البته واکسن سیناژن وارد فاز دوم مطالعاتی خواهد شد چون مطالعات فاز اول آن در استرالیا طی شده است.
وی اضافه کرد: واکسن فخرا در فاز اول مطالعاتی قرار دارد و واکسن انستیتو رازی « کووپارس» در فاز مطالعاتی یک و دو قرار دارد و واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و کشور کوبا نیز در فاز ۳ مطالعاتی قرار دارد.
قانعی اشاره کرد: تا الان ۵.۶ میلیون دُز واکسن وارداتی داشتیم و حدودا روزانه ۱۶۰ هزار دُز واکسن هم تزریق شده است و بالای۲.۶ میلیون تزریق صورت گرفته است و ۰.۴ جمعیت هم دو دُز واکسن را دریافت نمودند و اگر در نظر بگیریم که سبد کووکس کامل شود و ۱۴.۶ میلیون دُز باقی مانده هم به دستمان برسد و تولید داخل هم صورت بگیرد و مجوزها سر موعد ارائه شود، حالت مطلوب برای ما این است که واکسیناسیون روزانه به بالای ۵۰۰ هزار دُز برسد و بتوانیم ۱۶ میلیون نفر با ریسک بالا را واکسینه نماییم و برای ۶۲ میلیون نفر نیز با برنامه ریزی پیش برویم.
وی در ادامه اظهار نمود: ما پیش بینی هایی درمورد واکسن تولید داخل داشته ایم اگر شفافارمد ( واکسن کووایران برکت) بر قولی که داده است بماند و وارد عرصه تحویل شود، پیش بینی می نماییم بتواند در خرداد ماه ۳ میلیون دُز واکسن تحویلمان دهد؛ البته در صورتیکه فاز سوم مطالعات با موفقیت تمام شود. از طرفی اگر با فرض وجود این ۳ میلیون دُز، یک میلیون دُز واکسن هم انستیتو پاستور در اختیار ما بگذارد باید در تیر ماه بتوانیم ۴ میلیون دُز واکسن داشته باشیم.
رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره تکنولوژی ساخت واکسن های ایرانی کرونا، اشاره کرد: در کل ۴ نوع تکنولوژی ساخت واکسن داریم. واکسن کووایران برکت، فخرا و در آینده واکسن شرکت اسوه با تکنولوژی ویروس غیرفعال کار می کنند. واکسن های شرکت اکتوور و اسپوتنیک روسیه تکنولوژی به شکل ناقل ویروسی (یک آدنو ویروس پایه است و روی آن آنتی ژن کرونا سوار شده است) تولید شده است. واکسن های شرکت رناپ و سینا برمبنای تکنولوژی اسید نوکلئیک ایجاد می شود. واکسن های کووپارس، واکسن سیناژن و واکسن دانشگاه بقیه الله نیز با تکنولوژی پروتئین نوترکیب ایجاد می شود.
وی درباره راه اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران، بیان کرد: هنوز تولید صورت نگرفته است که بیاید و از سازمان مجوز بگیرد. این واکسن در ایران تولید قراردادی خواهد بود و نیاز به مطالعه بالینی در ایران ندارد. پیش بینی این بود که ۲ تا ۳ ماه آتی این روند به طول بینجامد.
وی اضافه کرد: برمبنای پیش بینی ها اگر از مهرماه ۲۰ میلیون واکسن در دسترس داشته باشیم و همین توالی تا آخر سال حفظ شود و همه واکسن سازها از مهرماه در حال تولید باشند ما در ۶ ماه ۱۵۰ میلیون دُز واکسن در دسترس داریم و پیش بینی می نماییم در آذر و دی ماه واکسیناسیون گروه های بالغین و افراد پرخطر تمام شود.
قانعی درباره تاثیر برق بر روند زنجیره سرد و تولید واکسن، اشاره کرد: اگر قطعی برق طول بکشد و دما از حد مشخصی در یخچال کم شود، دیگر آن واکسن قابل استفاده نیست، الان قطعی برق به شکل تنظیم شده است که زنجیره سرد گرفتار مشکل جدی نشود؛ اما در تولید مسئله متفاوت می باشد. در تولید باید زنجیره کاملا رعایت شود و اگر در وسط تولید، ماشین خاموش شود، دیگر آن تولید به درد نمی خورد و باید از ابتدا تولید را شروع کرد و ممکنست میلیونها دلار لطمه به تولید کنندگان وارد شود تا زنجیره ساخت را کامل کنند و با این شکل هزینه های تولید واکسن در ایران با این شکل خیلی بالا می رود؛ برای اینکه باید موتوربرق و UPS تهیه شود که حتی چند لحظه هم زنجیره تولید قطع نشود. البته تا حالا گزارشی از قطعی برقی که منجر به قطع زنجیره تولید شود به دستمان نرسیده است.
وی اضافه کرد: واکسن به اندازه نیاز دنیا وجود ندارد و حتی سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود آپارتاید واکسن وجود دارد و کشورهای مختلف بیش از میزان جمعیت خود واکسن سفارش دادند؛ مثلا کانادا پنج برابر جمعیتش، بریتانیا ۳.۶ برابر و استرالیا ۲.۵ برابر جمعیت خود سفارش خرید واکسن داده است و این باعث شده است پیش بینی ما برای تهیه واکسن با مشکل مواجه شود. این که وزارت بهداشت و معاونت علمی ریاست جمهوری به شکلگیری تولید داخل کمک کردند، ارزش آن در ماه های آتی مشخص خواهد شد. برخی حرف ها را هم در آینده خواهم اظهار داشت که چرا ضرورت داشت این ۴ واکسن را تولید نماییم.
منبع:

1400/03/05
11:37:14
5.0 / 5
292
تگهای خبر: بهداشت , تولید , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری