رییس سازمان غذا و دارو به آقای هویج خبر داد

تولید ۲۳  نوع ماده اولیه دارویی در كشور

تولید ۲۳  نوع ماده اولیه دارویی در كشور معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو از بومی سازی 23 ماده موثره و ماده اولیه دارویی برای نخستین بار به همت شرکت های دانش بنیان و صنایع داروسازی کشور آگاهی داد.دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تدوین ضابطه فرمولاسیون داروهای جدید(New Drug) برای نخستین بار در کشور اظهار داشت: ۲۳ ماده موثره و ماده اولیه دارویی برای نخستین بار به همت شرکت های دانش بنیان و صنایع داروسازی کشور بومی سازی شده است.

وی اضافه کرد: تا سال قبل تمام داروهای تولیدی در کشور که برای نخستین بار در داخل تولید می شد، قبلا در یکی از کشورهای معتبر تولید شده بود و در ایران نمی توانستیم دارویی را برای نخستین بار در دنیا تولید نماییم و باوجود ظرفیت خیلی خوبی که در داروسازی کشور وجود داشت، همیشه در حوزه تولید مقلد محسوب می شدیم.

شانه ساز با اشاره به اقدام شجاعانه سازمان غذا و دارو نسبت به صدور ضابطه فرمولاسیون داروهای جدید در سال ۹۹، اظهار داشت: ضابطه مربوط به فرمولاسیون داروهای جدید(New Drug) و به عبارت دیگر داروهایی که برای نخستین بار در دنیا تولید می شود، تدوین شده است که این مهم حکایت از خودباوری، خوداتکایی و توانمندی حوزه داروسازی کشور دارد، پس از این پس می توان داروهای جدیدی را تولید و به دنیا معرفی نمود.

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار نمود: برای موفقیت هر داروی جدید، فرآیند زمانی ۵ الی ۱۰ ساله لازم است و نیز کارآزمایی بالینی در چند فاز انجام می شود. بدین سبب تولید داروهای جدید در دنیا نیازمند صرف زمان و هزینه های هنگفت و البته تیم تحقیق و توسعه مجرب است که بعد از ثبت نمونه، علاوه بر خودکفایی سود سرشاری را عاید کشور سازنده می کند.

وی با اعلان اینکه برخی از شرکت های داروسازی تقاضای فرمولاسیون داروی جدید را از سازمان غذا و دارو دارند، افزود: مطالعات سلولی و آزمایشگاهی این داروها با روش های کاملا علمی انجام می شود و با دریافت کد اخلاق، مراحل کارآزمایی بالینی را طی کرده و فاز مطالعات حیوانی و انسانی آن دنبال می شود که امیدواریم در سالهای آینده، با ستاندن مجوز تولید در این حوزه نیز برای کشور افتخارآفرینی نماییم.
1400/03/17
13:22:26
5.0 / 5
323
تگهای خبر: بهداشت , تولید , دارو , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری