در گفت وگو با آقای هویج تشریح شد

نظام سلامت بیمار است، فكری شود

نظام سلامت بیمار است، فكری شود معاون اسبق سلامت وزارت بهداشت ضمن اشاره به بخش های مغفول مانده در نظام سلامت و با اشاره به اینکه نظام سلامت بیمار است و باید فکری برای آن شود، اظهار داشت: سلامت باید برای هرکسی که مقرر است منصب ریاست جمهوری را به دست آورد و هر تیمی که مقرر است در حکمرانی قرار گیرد، در اولویت باشد.


دکتر سید موید علویان در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: تا پیش از دوران کرونا اثبات این که سلامت مبحث مهم و تاثیرگذاری در زندگی اجتماعی، اقتصادی و... افراد است شاید سخت بود. همواره اعلام کردیم سلامت زیرساخت رشد و تعالی یک جامعه است؛ ولی این امر برای بسیاری از مردم و سیاسیون مشهود نبود؛ در حالیکه هم اکنون ضرباتی به سلامت مردم وارد شده است و تعداد بالایی از مردم بیمار شدند، عده ای را از دست دادیم، هزینه درمان بالا رفت و حتی صدمه های شدید اقتصادی و اجتماعی آنرا در جامعه شاهد می باشیم. حالا ثابت شد تا زمانی که زیرساخت های لازم برای مقابله با بحران های سلامت ایجاد نکنیم، هر لحظه امکان دارد از این مورد صدمه ببینیم.
وی ادامه داد: در کشور ما خدمات سلامت به صورت Passive است؛ یعنی بعد از آنکه مردم بیمار شدند به آنها خدمت رسانی می نماییم و یا حتی خود مردم پس از بیمار شدن به پزشک رجوع می کنند. ما در کشور پرونده سلامت الکترونیکی که همه عملیات های سلامت افراد در آن ثبت گردد، نداریم. پزشک خانواده در کشور ما جایگاه اول ندارد؛ البته در روستاها اقداماتی در زمینه پزشک خانواده صورت گرفته است اما نظام ارجاع و پزشک خانواده هنوز در کشور ما غریب است. ما برنامه ای برای پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر در مقابل صدمات جبران ناپذیر نداریم. مثلا اگر فردی که ضعیف است گرفتار بیماری هایی با هزینه درمانی بالایی شود ما برنامه مدونی برای پشتیبانی از او نداریم.
علویان افزود: سلامت باید برای هرکسی که مقرر است منصب ریاست جمهوری را به دست آورد و هر تیمی که مقرر است در حکمرانی قرار گیرد، در اولویت قرار گیرد. حالا در حوزه کرونا هنوز صدمه وجود دارد و متاسفانه نتوانستیم بایدها را رعایت نماییم. هم اکنون حدود یک درصد جمعیت کشور واکسیناسیون شان کامل شده است و سوال این است که نمی شد این اتفاق زودتر بیفتد و مردم کشور ما نسبت به این بیماری ایمن شوند؟ حقیقت این است که هنوز این اتفاق نیفتاده است.
وی با انتقاد از آنچه که "افزایش هزینه های درمان طی سالهای گذشته" خواند، اضافه کرد: در سال ۱۳۹۲ کل هزینه صندوق های سلامت در کشور ۵۸ هزار میلیاردتومان بوده است و در آخر سال ۱۳۹۹ این عدد به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. سهم مردم در سال ۱۳۹۲ حدود یک سوم از ۵۸ هزار میلیارد بود و در اواخر ۱۳۹۹ حدود ۱۰ برابر شد.
وی ادامه داد: دولت بعدی باید به حوزه سلامت متعهد باشد و مردم هم با دید باز رای دهند و از کاندیداها بخواهند برنامه خویش را شفاف اعلام کنند. مردم در یک سال و نیم اخیر به علت مشکلات کرونا صدمه شدید دیدند و باید در کمتر از شش ماه کل ملت واکسینه شوند. کسی که می خواهد رئیس جمهور شود باید اعلام نماید طی شش ماه اول مردم را واکسینه می کند و به تعهداتش پایبند باشد.
علویان چالش دولت بعدی در حوزه نظام سلامت را افزایش هزینه ها بدون اثربخشی بالا دانست و اظهار نمود: در مورد کرونا هم مبحث واکسیناسیون چالش اصلی خواهد بود. این که روند در حوزه سلامت به چه شکل خواهد بود، بستگی به برنامه ها و صداقت دولت آتی دارد.
وی درباره برنامه های کنترل بیماری های غیرواگیر در دولت یازدهم و دوازدهم، خاطرنشان کرد: طی ۱۰ سال قبل مبتلا شدن به دیابت، فشارخون و... افزایش داشته است؛ اما علت چیست؟ علت این است که خدمات ما پَسیو (Passive) عرضه می شود و به بخش پیشگیری توجه نمی گردد. فراموش نکنیم خود نظام سلامت هم بیمار است و باید برای آن فکری شود.1400/03/23
09:17:57
5.0 / 5
277
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری